List 38: Prebendaries
Osbaldwick

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

Diana E. Greenaway

Year published

1999

Supporting documents

Pages

93-94

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'List 38: Prebendaries: Osbaldwick ', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: Volume 6: York (1999), pp. 93-94. URL: http://british-history.ac.uk/report.aspx?compid=215 Date accessed: 22 July 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

Prebend

Osbaldwick (N.R) held by cans., and Gate Helmsley (N.R.) by cath. in 1086 (Yorks. DB fos. 298, 303, 303v, 379, 381).

In 1294 preb. had manor-house and land in Osbaldwick, land and advowson of vicarage in Gate Helmsley, land and a hall in Newbald (Extents pp. 8-11).

Property in Stonegate (RCHM York V 223).

Valuation

1291 £26 13s. 4d. (Taxatio p. 297a).

Prebendaries

M. Brand

Occ. as this preb. 1205 × 1214 (YMF I no. 42), and as can. 1206/7 (Cart. Rievaulx no. 363). Prob. to be identified with royal clerk who was preb. of London, first occ. c. 1192, excomm. 1215 and depr. prob. by 1217 (1 Fasti I 30).

R[ichard] le Brun

As R. le Brun, clerk, had abp.'s coll. to this preb. 3 March 1271 (Reg. Giffard p. 33). Presum. to be identified with Richard le Brun, archdcn. of Richmond, who occ. 5 July 1271 (list 13).

M. Thomas of Corbridge

First occ. as can. 11 Sept. 1277 (Reg. Romeyn II 84 n.). Received vote of M. Thomas de Hedon in el. to abpric. of York [22 June] 1279 (CPL I 459 = Reg. Nic. III no. 559). Chanc. of York by 17 Feb. 1280 (list 4). Res. this preb. by 25 June 1280 (Reg. Wickwane p. 4). Transf. by abp.'s coll. to preb. Stillington 25 June 1280 (list 41).

M. Thomas of Adderbury (fn. 191)

Clerk, abp.'s coll. to this preb. in succession to M. Thomas of Corbridge 25 June 1280 (Reg. Wickwane pp. 3-4; cf. p. 17). Transf. by abp.'s coll. to preb. Wetwang before 30 March 1282 (ibid. p. 9; list 47). Perhaps related to M. Robert de la Forde (below).

M. Thomas de Grimston

Occ. as clerk 1272 × 73 and later (Chs. Vicars Choral nos. 68-9). Not yet can. 16 Sept. 1278, when holding houses in York of Vicars Choral (ibid. no. 415). Abp.'s clerk by 19 June 1280, still called clerk 28 Apr. 1281 (Reg. Wickwane pp. 67, 120). Archdcn. of Cleveland, coll. 2 May 1281 (list 10). Abp.'s coll. to this preb. to succeed M. Thomas of Adderbury, 30 March 1282 (Reg. Wickwane p. 9). Last occ. as archdcn. of Cleveland 3 Nov. 1286, and d. before 6 July 1289 (list 10).

M. Robert de la Forde (fn. 192)

Abp.'s chanc. by March 1281 (Reg. Wickwane pp. 155, 320; cf. Reg. Romeyn I 35, II 50, 156). Preb. of Southwell 1281-1308 (Reg. Wickwane p. 11; Reg. Romeyn I 361; Reg. Greenfield I 27); preb. of Beverley 1282-6 (Reg. Wickwane p. 16; Reg. Romeyn I 361; Beverley Fasti pp. 69-70). Papal disp. for illegitimacy (son of clerk in minor orders) and plurality 26 June 1289 (CPL I 498 = Reg. Nic. IV no. 1047; cf. CPL I 504 = Reg. Nic. IV no. 1522, of 1 Oct. 1289). Abp.'s coll. to this preb. in succession to M. Thomas de Grimston, with mandate to dean and chapter to install, 6 July 1289 (Reg. Romeyn I 378). Papal mandate to be ord. and reside 1 Oct. 1289 (CPL I 504). Occ. as can. frequently, first summer 1290 (Misc. Reg. fos. 2r, 2v-3r, 4r, 5r, 8v, 9r, 9v). Occ. as this preb. 1294 (Extents p. 8). Still alive, abp.'s vicar-general 1307 (Reg. Greenfield I 11), and 22 Jan. 1308 (cart. Nostell fo. 86v). D. by 15 July 1308 (ibid. I 27; cf. Chs. Vicars Choral p. xxxiii). Chantry in Minster for his soul and for John and Lucy his parents, Henry late prior of Ossington (Hospitallers, Notts.), (fn. 193) Henry de Somerset late dean of Exeter, Robert de la Forde senior and M. Thomas of Adderbury can. (this preb., above, perhaps therefore a relative) (York Fabric Rolls p. 290).

Footnotes

191 Near Banbury, Oxon.; see Reg. Wickwane p. xxiv. For a note on his career, see Biog. Ox. I 2.
192 Prob. Sleaford (Lafford), Lincs.; his name appears as 'de Lafford' in Misc. Reg. fos. 4r, 8v, and as 'de Ford' fos. 9r, 9v.
193 Cf. Reg. Romeyn II 60.