Prebendaries and Canons
1350-1400

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

Joyce M. Horn

Year published

1964

Supporting documents

Pages

34-44

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'Prebendaries and Canons: 1350-1400', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1300-1541: volume 9: Exeter diocese (1964), pp. 34-44. URL: http://british-history.ac.uk/report.aspx?compid=32248 Date accessed: 21 October 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

Contents

1350-1400

M. Hugh de Monyton D.Th. 1350.

Expect. 1 June 1350 (CPL. 111 364).

M. Robert de Middelond D.Th. 1351-1367.

William de Mugge 1351-1381.

M. Richard Norreys B.Cn. & C.L. 1351-1362.

Middelond had expect. 19 May 1349 (CPL. 111 274); coll. to him n.d. in succession to John de Reynham; in possession Easter term 1351 (D. & C. Ex. 2794; CPP. 1 312; see above p. 32). Royal gr. to Mugge 12 July (CPR. 1350-1354 p. 114; Reg. Brantyngham 1 182). Norreys had expect. 24 July 1342 (CPR. 111 79); papal conf. 20 Oct. 1351 as preb. in succession to Paul Bray (Reynham's predecessor) (CPP. 1 322). It seems probable that Norreys must have gained possession of another preb. in Exeter, because both he and Middelond occur in a/c rolls throughout 1351, and Easter term 1357 (D. & C. Ex. 2794, 2795). Norreys d. by 3 Feb. 1362, and succeeded by John Chaundos (Reg. Grandisson 111 1475; see below p. 36). At the other preb. (that of Bray and Reynham), Mugge replaced Middelond in a/c rolls from Midsummer term 1357, and Middelond complained 20 March 1358 that he had been expelled by one of the k's clerks (D. & C. Ex. 2795; CPP. 1 328). Royal mand. 16 Feb. 1359 for arrest of those prosecuting appeals against k's right of pres., recovered in ct. of Common Bench (CPR. 1358-1361 p. 219). Middelond had papal conf. 25 June (CPP. 1 312). Litigation in progress 21 Nov. 1362 (ibid. p. 386). Both occur in a/c roll Easter 1364, possibly suggesting that Middelond had secured another preb. in Exeter (D. & C. Ex. 2796). Middelond occ. 19 Dec. 1365 and M'mas term 1366; d. by 20 Sept. 1367 (CPP. 1 510; D. & C. Ex. 2797; Reg. Brantyngham 1 232; cf. CPR. 1367-1370 p. 14; York Chapter Library, Acta Capitularia 1352-1426 f. 93b). Mugge's estate ratif. (in preb. of Bray and Reynham) 31 July 1369 (CPR. 1367-1370 p. 291). Occ. 14 Jan. 1381 (D. & C. Ex. 3550 f. 29/33). D. by 9 June (Reg. Brantyngham 1 448).

M. Stephen de Pempel D.C.L. 1351-1366.

By exch. 26 Dec. 1351 with Richard de Kirkeby for sacristanship of royal free chap. of Bosham, Suss. (Reg. Grandisson 111 1421; see above p. 29). Occ. Easter term 1366 (D. & C. Ex. 2797), but by Oct. had been succeeded by Robert de Grimstone (Reg. Sudbury 11 158; see below p. 37).

M. William de la Pomeray 1352.

Expect. 25 May 1352 (CPL. 111 463).

Nicholas Pinnock 1352-?

Henry de Walton 1353.

Pinnock had expect. 27 Apr. 1349 (CPL. 111 295); prov. 17 Sept. 1352 in succession to Richard de Brayleigh (CPP. 1 236- 'Nicholas Puinoli'; see above p. 25). Prov. to Walton 26 Feb. 1353 'if no other has a lawful claim to it' (CPP. 1 239). But Pinnock in possession; last occ. Xmas term 1357/8 (Reg. Grandisson 11 1136; D. & C. Ex. 2795).

M. Thomas de Pulteneye Lic.Cn. & C.L. 1353.

Expect. 23 May 1353 (CPL. 111 497).

M. John de Sancey B.C.L. 1354-1355.

Prov. 22 March 1354 in succession to William de Cusantia (CPL. 111 517; see above pp. 33-4). Exch. this, preb. in Glasney colleg. ch., Cornw., and ch. of Martley, Worcs., by 28 Oct. 1355 with Nicholas de Newton for ch. of Great Haseley, Oxon., although John Uphull had some claim to the Exeter preb. (CPR. 1354-1358 p. 303; Reg. Grandisson 111 1436; see below).

John Gogh 1355.

Expect. 24 Jan. 1355 (CPL. 111 568).

Nicholas de Newton 1355-1376.

M. John Uphull B.Cn. & C.L. 1355, 1368.

Newton obtained preb. in Exeter, preb. in Glasney colleg. ch., Cornw., and ch. of Martley, Worcs., by exch. by 28 Oct. 1355 with John de Sancey for ch. of Great Haseley, Oxon., although John de Uphull had some claim to the Exeter preb. (Reg. Grandisson 111 1436; see above and pp. 33-4). Uphull litigating about it at Rome 18 Nov. 1357 (CPP. 1 303). Royal writ for Newton's protection 18 May 1359 (Reg. J. de Trillek, ed. J. H. Parry (Canterbury and York Soc., viii) p. 365). Royal mand. to dean and chapt. 10 June 1360 not to adm. Uphull (D. & C. Ex. 2244). Newton had not gained full possession as against Uphull by 28 Apr. 1362; royal gr. to Newton s.d. (CPR. 1361-1364 p. 185). Uphull occ. in a/c rolls throughout 1364 (D. & C. Ex. 2796). Newton still not in possession 5 Jan. 1365 and prohibns. issued against Uphull (CPR. 1364-1367 p. 78); further ones 8 Oct. 1368 (CPR. 1367-1370 p. 191). Newton occ. Easter term 1371; last occ. M'mas term 1376 (D. & C. Ex. 2798, 2800). Uphull pardoned by k. for his part 10 May 1376 (CPR. 1374-1377 pp. 275-6).

Robert de Burbache 1356-1357.

By exch. 21 Feb. 1356 with John de Lech for free chapels of Bockingfold and Newstead, Kent (Reg. Grandisson 111 1439; see above p. 33). D. by 15 March 1357, and succeeded by Philip de Beauchamp (Reg. Grandisson 111 1443; see below).

M. Philip de Beauchamp 1357-?

Coll. 15 March 1357 in succession to Robert de Burbache (Reg. Grandisson 111 1443; see above). D. (as preb. ?) by 20 Aug. 1371 (Reg. Brantyngham 1 18).

Hugh de Ferrariis 1357.

Expect. 31 Aug. 1351 (CPP. 1 221); further one 5 June 1353 (CPL. 111 498). Received refections 1 Aug.-30 Sept. 1357 (D. & C. Ex. 3756), but does not occur as preb. otherwise, and simply called a can. 4 July 1361 (CPP. 1 369).

M. John de Holand ?-1369.

Expect. 9 May 1354 (CPL. 111 518). Occ. 8 Sept. 1357 (D. & C. Ex. 3756). D. by 24 July 1369, and succeeded by Thomas de Brantyngham (CPR. 1367-1370 p. 290; see below p. 37).

John Seys 1361-1376.

Prov. 21 June 1361 in succession to Thomas David (CPP. 1 369; see above p. 32). First occ. in a/c rolls Midsummer 1366 (D. & C. Ex. 2797). Royal gr. 7 Feb. 1370 in succession to David (CPR. 1367-1370 p. 358); adm. 9 Feb. (Lamb., Reg. Wittlesey f. 76b). Occ. M'mas term 1373; d. by Easter term 1376 (D. & C. Ex. 3757, 2800).

Adam de Hilton 1361.

Prov. 4 July 1361 in succession to Richard de Thormerton (CPP. 1 319; see above p. 29). Succeeded by William de Bermyngham, probably by 21 Nov. 1362 (Reg. Brantyngham 1 25; see below). (fn. 1)

M. Thomas de Burgo ?-1361.

D. as a preb. by 28 Nov. 1361, and succeeded by Nicholas Braybroke (Reg. Grandisson 111 1469; see below).

M. Nicholas Braybroke 1361-1400.

Coll. 28 Nov. 1361 in succession to Thomas de Burgo (Reg. Grandisson 111 1469; see above). D. 5 Jan. 1400, and succeeded by Richard Hals (D. & C. Ex. 3625 f. i; Reg. Stafford (Ex.) pp. 36, 168; see below p. 45).

M. John Chaundos B.C.L. 1362-1369.

Coll. 3 Feb. 1362 in succession to Richard Norreys (Reg. Grandisson 111 1475; see above p. 34). Vac. it by 31 Aug. 1369, and succeeded by Adam de Hertington (CPR. 1367-1370 p. 304; see below p. 37).

Richard de Rochford 1362.

Expect. 1 Aug. 1362; mand. of abbot of Leicester, papal mandatory, to dean and chapt. 20 Oct. for its execution (D. & C. Ex. 2245). 'Facta est collacio' written at bottom, but Rochford not known to occur as a preb.

M. William de Bermyngham D.Th. ?-1373.

Succeeded Adam de Hilton; occ. 21 Nov. 1362; exch. it 5 Jan. 1373 with Robert Vaggescombe for preb. of Cutton in chap. of Exeter castle (Reg. Brantyngham 1 25; CPP. 1 385; see above, and below p. 39).

M. Thomas Tuggel 1363.

M. Robert Sumpter D.C.L. 1363-1378.

Coll. to Tuggel 15 March 1363 in succession to Robert Hereward (Reg. Grandisson 111 1490; see above p. 25). Unsuccessful, because Sumpter, who had an expect. 21 Nov. 1362, had papal conf. of this preb. 13 Oct. 1363 (CPP. 1 385; CPL. IV 32-3). Sumpter's estate ratif. 28 Feb. 1370 (CPR. 1367-1370 p. 375). D. by 15 Sept. 1378; succeeded by Thomas Walkington, though Robert Broke also claimed it (CPR. 1377- 1381 p. 276; D. & C. Ex. 3550 f. 27/31; see below p. 39).

M. Robert Wykford Sch.Cn.L. ?-1375.

Expect. 19 Aug. 1354 (CPL. 111 519). Occ. 29 Apr. 1363 (Reg. Grandisson 111 1242). Abp. of Dublin 1375, and last occ. Easter term 1376 (D. & C. Ex. 2800).

M. Nicholas Bagthorpe D.C.L., B.Cn.L. 1363.

Expect. 19 July 1363 (CPP. 1 441); still 17 Oct. 1366 (Reg. Langham p. 9). D. as can. by 7 June 1370 (Reg. Brantyngham I 222, 226).

Thomas Madefray 1363.

Expect. 31 Aug. 1363 on condition of resigning prebs. of Wells, Glasney colleg. ch., Cornw., and St George's chap., Windsor (CPP. 1 455).

M. Thomas Tuggel 1363-?

Coll. 6 Sept. 1363 in succession to Reginald de Bugwell (Reg. Grandisson 111 1493; see above p. 34). Occ. 16 Oct. 1366, but preb. in dispute (Reg. Langham p. 78). Last occ. in a/c rolls M'mas term 1366, but no payment made (D. & C. Ex. 2797).

M. Bernard Brocas 1364, 1366.

Expect. 7 Feb. 1355 (CPL. 111 543). Occ. Easter term 1364 (D. & C. Ex. 2796) and 16 Oct. 1366 (Reg. Langham p. 103).

William de Courtenay ?-1369.

Expect. 7 Jan. 1357 (CPP. 1 291). Occ. Easter term 1364 (D. & C. Ex. 2796). Bp. of Hereford 1369; royal gr. to John Aleyn 15 Feb. 1370 (CPR. 1367-1370 p. 376; see below p. 38).

Hugh de Bridham ?-1392.

Occ. Midsummer term 1364 (D. & C. Ex. 2796). D. 2 March 1392, and succeeded by John Lugans (D. & C. Ex. 2806; Reg. Brantyngham 1 117; see below p. 42).

M. John de Stratford Sch.Cn.L. 1366.

Expect. 22 Jan. 1366; res. it 21 July (CPP. 1 514, 530).

M. William de Trevellys B.Th. 1366-1399.

Expect. 11 Feb. 1363 (CPP. 1 403). Estate ratif. 18 July 1366 in succession to James de Molton (CPR. 1364-1367 p. 299; see above p. 33). D. by 26 Sept. 1399, and succeeded by Richard Courtenay (Reg. Stafford (Ex.) pp. 166-8; see below p. 44).

M. Robert de Grimstone B.C.L., Sch.Cn.L. 1366-1368.

Occ. Oct. 1366 in succession to Stephen de Pempel (Reg. Sudbury 11 158; see above p. 34). Vac. it by 5 July 1368, and succeeded by Stephen de Pempel (Reg. Grandisson 111 1505; see below).

M. Stephen de Pempel D.C.L. 1368-1370.

Coll. 5 July 1368 in succession to Robert de Grimstone (Reg. Grandisson 111 1505; see above). Vac. it by 3 Feb. 1370, and succeeded by John Cheyne (CPR. 1367-1370 p. 359; see below).

Thomas de Brantyngham 1369-1370.

Royal gr. 24 July 1369 in succession to John de Holand (CPR. 1367-1370 p. 290; see above p. 36). Bp. of Exeter 1370, and succeeded by Robert Crull (CPR. 1367-1370 p. 403; see below p. 38).

Adam de Hertington 1369-1371.

Royal gr. 31 Aug. 1369 in succession to John Chaundos (CPR. 1367-1370 p. 304; Reg. Brantyngham 1 19; see above p. 36). Exch. 9 Nov. 1371 with William de Feriby for preb. of Haselbere in Wells (Reg. Brantyngham 1 19; see below p. 38).

John Cheyne 1370-1407.

Royal gr. 3 Feb. 1370 in succession to Stephen de Pempel (CPR. 1367-1370 p. 359; see above). D. by 18 Jan. 1407, and succeeded by Thomas Hendeman (Reg. Stafford (Ex.) p. 168; see below p. 46).

John Aleyn 1370-1373.

Royal gr. 15 Feb. 1370 and 25 March in succession to William de Courtenay (CPR. 1367-1370 pp. 376, 384; see above p. 37). Occ. M'mas term 1373 (D. & C. Ex. 3757). D. by 10 Dec. (Norwich, Reg. Despenser f. 23b).

Thomas de Swaby 1370-?

Royal gr. 2 May 1370 in succession to Adam Murimuth junior (CPR. 1367-1370 p. 402; see above p. 26). Adm. 21 May (Reg. Brantyngham 1 9). Occ. Midsummer term 1374 (D. & C. Ex. 3757).

Robert Crull 1370-1377.

Royal gr. 14 May 1370 in succession to Thomas de Brantyngham (CPR. 1367- 1370 p. 403; see above p. 37). Adm. 26 May (Reg. Brantyngham 1 10). Exch. 8 May 1377 with William Borstall for preb. of Blaenporth in colleg. ch. of Llanddewi Bresi, Card. (ibid. p. 50; see below p. 40).

John de Lutteleye 1371.

By exch. 7 Feb. 1371 with Humphrey de Charlton for preb. of Netherhall in Ledbury colleg. ch., Herefs. (Reg. Brantyngham 1 15; see above p. 33). Exch. 25 June with Simon de Malstange for preb. H in St Mary's-by-the-castle colleg. ch., Leicester (Reg. Brantyngham I 16; see below).

M. Walter de Bampton 1371-1383.

By exch. 13 Feb. 1371 with John de Brian for preb. of Pruscombe in Crediton colleg. ch., Devon (Reg. Brantyngham 1 14; see above pp. 32-3). D. by 24 March 1383; succeeded by Martin Lercedekne, who was ousted by Thomas Walkington (D. & C. Ex. 3550 ff. 2b/5b, 50b/56b; see below p. 40).

M. William le Pyl B.M. ?-1392.

Expect. 31 Jan. 1363 (CPP. I 399). Still expect., with lawsuit pending 1366 (Reg. Sudbury 11 157). Occ. Easter term 1371 (D. & C. Ex. 2798). D. by 18 Dec. 1392, and succeeded by Robert Rygge (Reg. Brantyngham 1 124; see below p. 43).

Simon de Malstange 1371-1375.

By exch. 25 June 1371 with John de Lutteleye for preb. H in St Mary's-by-thecastle colleg. ch., Leicester (Reg. Brantyngham I 16; see above). Exch. 7 Apr. 1375 with John de Saxton for preb. of Sandiacre in Lichfield (Reg. Brantyngham 1 37; see below p. 39).

M. John de Shillingford D.C.L. 1371-1373.

Expect. 29 Oct. 1363 (CPP. 1 465); still 24 July 1366 (Reg. Langham p. 71). Succeeded Ralph de Ringstede, probably c. Sept. 1371; exch. 21 Sept. 1373 with Baldwin de Shillingford for third portion in ch. of Waddesdon, Bucks. (Reg. Brantyngham 1 29, 242; see above p. 32 and below p. 39).

William de Feriby 1371-1392.

By exch. 9 Nov. 1371 with Adam de Hertington for preb. of Haselbere in Wells (Reg. Brantyngham 1 19; see above p. 37). D. by 1 Nov. 1392, and succeeded by William Eyremynne (Reg. Brantyngham 1 123; see below p. 43).

Thomas de Orgrave 1372, 1376/7.

Occ. from Easter term 1372 to Xmas term 1376/7 (D. & C. Ex. 2799, 2800).

M. John de Swyneshevede B.Cn. & C.L. 1372.

Expect. 22 Feb. 1363; still Oct. 1366 (CPP. 1 407; Reg. Langham p. 38). Occ. Easter term 1372 (D. & C. Ex. 2799).

Richard Tischo 1372.

Seems to have had prov. by 20 July 1372 (Reg. Brantyngham I 282).

M. Laurence Genevefe or Gonvena Sch.Cn.L. 1372.

Papal conf. of expect. 26 Oct. 1372 (CPL. iv 181).

Robert Vaggescombe 1373-1382.

By exch. 5 Jan. 1373 with William de Bermyngham for preb. of Cutton in chap. of Exeter castle (Reg. Brantyngham I 25; see above p. 36). Occ. 26 March 1382 (D. & C. Ex. 3550 f. 35/40). D. by 16 June (Reg. Brantyngham I 465).

M. Baldwin de Shillingford 1373-1418.

By exch. 21 Sept. 1373 with John de Shillingford for third portion in ch. of Waddesdon, Bucks. (Reg. Brantyngham I 29; see above p. 38). D. by 23 Feb. 1418, probably 19 Feb., and succeeded by Thomas Tremayn (Reg. Stafford (Ex.) p. 169; D. & C. Ex. 3625 f. ib; see below p. 48).

John de Saxton 1375-1382.

By exch. 7 Apr. 1375 with Simon de Malstange for preb. of Sandiacre in Lichfield (Reg. Brantyngham I 37; see above p. 38). D. 28 Apr. /16 June 1382 (Reg. Brantyngham I 465).

M. Robert Broke ?-1387/8.

M. Thomas Walkington D.Cn.L. 1378, 1381.

Broke occ. as preb. Easter term 1376 (D. & C. Ex. 2800). Walkington's estate ratif. 15 Sept. 1378 as preb. in succession to Robert Sumpter (CPR. 1377-1381 p. 276; see above p. 36). Broke res. claims to this preb. 12 Feb. 1381 (D. & C. Ex. 3550 f. 27/31), but he and Walkington both occur as prebs. 3 March, possibly indicating that Broke had secured another preb. (ibid. f. 26b/30b). Broke d. Xmas term 1387/8 (D. & C. Ex. 2804; Reg. Brantyngham II 655), and succeeded by John Hope (D. & C. Ex. 3550 f. 49b/55b; see below p. 42). Walkington claimed another preb. by 1389 (D. & C. Ex. 3550 f. 50b/56b; see below pp. 40-1).

Walter Columpton ?-1401.

Expect. by 14 Oct. 1366 (Reg. Langham p. 78). Occ. Easter term 1376 (D. & C. Ex. 2800). D. by 20 March 1401, and succeeded by Richard Aldryngton (Reg. Stafford (Ex.) p. 168; see below p. 45).

Walter Levenaunt ?-1404.

Occ. Easter term 1376 (D. & C. Ex. 2800). D. by 1 Nov. 1404, and succeeded by William Ekerdon (Reg. Stafford (Ex.) p. 168; see below p. 45).

M. John Lydford Lic.C.L. ?-1407.

Occ. Easter term 1376 (D. & C. Ex. 2800). D. by 13 Dec. 1407 (Reg. Stafford (Ex.) pp. 389-90).

M. William Todeworth D.C.L. ?-1380.

Occ. Easter term 1376 (D. & C. Ex. 2800). D. by 16 Dec. 1380, and succeeded by Hugh de Hickelyng (Reg. Brantyngham I 439; D. & C. Ex. 3550 f. 23b/27b; see below p. 40).

M. Henry Whitefeld D.Th. ?-1387.

Expect. 15 Jan. 1362 (CPP. I 478); still 28 Sept. 1366 (Reg. Langham p. 72; Reg. Brantyngham I 325). Occ. Easter term 1376 (D. & C. Ex. 2800). D. by 28 July 1387; succeeded by John Abraham, but Martin Lercedekne eventually made good his claim to it by prov. (D. & C. Ex. 3550 ff. 25b/29b, 50/56; CPR. 1388-1392 p. 336; see below p. 42).

John Poddesdon 1376, 1379.

Occ. M'mas term 1376 and Easter term 1379 (D. & C. Ex. 2800, 2802). Specifically said to be not a preb. 23 Feb. 1384 (Reg. Brantyngham 1 516).

William Dounebrygge ?-1393.

Occ. Xmas term 1376/7 (D. & C. Ex. 2800). D. 5 Jan. 1393, and succeeded by John Dodyngton (D. & C. Ex. 3625 f. i; Reg. Brantyngham I 125; see below p. 43).

William Borstall 1377.

By exch. 8 May 1377 with Robert Crull for preb. of Blaenporth in colleg. ch. of Llanddewi Brefi, Card. (Reg. Brantyngham 1 50; see above p. 38). Succeeded by Robert de Braybroke virtually immediately, during Midsummer term (D. & C. Ex. 2801; see below).

M. Robert de Braybroke B.C.L. 1377-1378.

Succeeded William Borstall Midsummer term 1377 (D. & C. Ex. 2801; see above). Exch. 9 July 1378 with Henry de Blakeborn for preb. of All Saints in Hungate in Lincoln (Reg. Brantyngham I 54; see below).

Henry de Blakeborn 1378-1399.

By exch. 9 July 1378 with Robert de Braybroke for preb. of All Saints in Hungate in Lincoln (Reg. Brantyngham 1 54; see above). D. by 5 Sept. 1399, probably 30 June, and succeeded by Nicholas Bubwith, although John Haket claimed it by prov. (Reg. Stafford (Ex.) p. 168; CPL. vi 73; D. & C. Ex. 3625 f. iiib; see below p. 44).

Thomas Barnolby 1379-1384.

Nominated by k. 2 March 1379 to first vac. preb. in Exeter (CPR. 1377-1381 p. 328). Succeeded John de Beautre Midsummer term (D. & C. Ex. 2802; see above p. 31). D. by 23 Feb. 1384 (Reg. Brantyngham I 161, 492, 516).

- Calverlegh 1379.

Occ. Easter term 1379 (D. & C. Ex. 2802).

M. Ralph Pylaton ?-1391.

Occ. Easter term 1379 (D. & C. Ex. 2802). D. 13 June 1391, and succeeded by William Byde (D. & C. Ex. 2806; Reg. Brantyngham I 110; see below p. 42).

M. Hugh de Hickelyng ?-1416.

Nominated by k. to second vac. preb. in Exeter 16 Apr. 1379 (CPR. 1377-1381 p. 330). Occ. 22 Apr. 1381, probably in succession to William Todeworth, who d. by 16 Dec. 1380, and to whose preb. Hickelyng was adm. 13 March 1382 (D. & C. Ex. 3550 ff. 28/32, 23b/27b; Reg. Brantyngham I 439; see above p. 39). Estate ratif. 9 June 1395 (CPR. 1391-1396 p. 570). D. by 30 Jan. 1416, probably 28 Jan., and succeeded by Richard Snetisham (Reg. Stafford (Ex.) p. 169; D. & C. Ex. 3625 f. i; see below p. 47).

M. Robert Bosoun B.Cn. & C.L. ?-1400.

Occ. Easter term 1382 (D. & C. Ex. 3758). D. by 30 Jan. 1400, probably 21 Jan., and succeeded by John Parke (Reg. Stafford (Ex.) p. 168; D. & C. Ex. 3625 f. i; see below p. 45).

M. Martin Lercedekne 1383-?

M. Thomas Walkington D.Cn.L. 1389-1393.

Lercedekne adm. 24 March 1383 in succession to Walter de Bampton (D. & C. Ex. 3550 f. 2b/5b; see above p. 38). Last occ. Xmas term 1387/8 (D. & C. Ex. 2804). Walkington also claimed preb.; suit at Rome in his favour; adm. 14 Aug. 1389 (D. & C. Ex. 3550 f. 50b/56b). Lercedekne obtained another preb. 1390 (see below p. 42). Walkington had vac. it by 27 Feb. 1393, and succeeded by Alexander Herle (CPR. 1391-1396 p. 242; see below p. 43).

Thomas Bentham ?-1383.

Exch. a preb. 4 May 1383 with William Pouton for second portion in ch. of Waddesdon, Bucks. (Reg. Brantyngham 1 84; Lincoln, Reg. X (Buckingham) f. 458b; see below).

William Pouton 1383-1389.

By exch. 4 May 1383 with Thomas Bentham for second portion in ch. of Waddesdon, Bucks. (Reg. Brantyngham 1 84; Lincoln, Reg. X (Buckingham) f. 458b; see above). D. 8/17 May 1389, and succeeded first by John Abraham, then by William Peers (D. & C. Ex. 3550 ff. 49/55-49b/55b, 52b/58b; see below p. 42).

M. John Aylmer ?-1392.

Occ. 23 Feb. 1384 (Reg. Brantyngham 1 516). D. by 10 Sept. 1392, and succeeded by Roger Walden (ibid. p. 122; see below p. 43).

M. John de Barton ?-1385.

Occ. 23 Feb. 1384 (Reg. Brantyngham 1 516). Exch. by 17 Dec. 1385 with Thomas Banaster for ch. of Eltisley, Cambs., and canonry and preb. in Llandaff (D. & C. Ex. 3550 f. 14/17; see below).

M. Thomas Cary ?-1392.

Occ. 23 Feb. 1384 (Reg. Brantyngham 1 516). D. by 23 Apr. 1392, and succeeded by William Bampton (ibid. p. 119; see below p. 43).

M. William Poundestoke B.C.L. ?-1414.

Occ. 23 Feb. 1384 (Reg. Brantyngham 1 516). D. by 8 Feb. 1414, and succeeded by John Stafford (Reg. Stafford (Ex.) pp. 403-4, 168; see below p. 47).

M. Ralph Tregrisiou D.C.L. 1384-1415.

Expect. by 19 Oct. 1366 (Reg. Langham p. 81). Claimed preb. of John de Shareshull 22 June 1381 (D. & C. Ex. 3550 f. 31/35; see above p. 30). Adm. as a can. 14 June 1384 (ibid. f. 7/10), and presumably also as preb., as occ. thenceforward in chapt. (cf. ibid.). Estate ratif. 8 Oct. 1395 (CPR. 1391-1396 pp. 621, 633). D. 25 July 1415, and succeeded by Laurence Haukyn (Reg. Stafford (Ex.) pp. 353, 169; see below p. 47).

M. Thomas Banaster B.Cn. & C.L. 1385-1386.

By exch. with John de Barton for ch. of Eltisley, Cambs., and canonry and preb. in Llandaff; adm. 17 Dec. 1385 (D. & C. Ex. 3550 f. 14/17; see above). Exch. 4 June 1386 with Henry Brokland for preb. of Bulverhythe in royal free chap. of Hastings, Suss. (Reg. Brantyngham 1 95; CPR. 1385-1389 p. 149; see below).

Henry Brokland 1386-1404.

By exch. 4 June 1386 with Thomas Banaster for preb. of Bulverhythe in royal free chap. of Hastings, Suss. (Reg. Brantyngham 1 95; CPR. 1385-1389 p. 149; see above). D. by 10 July 1404, and succeeded by William Langton (Reg. Stafford (Ex.) p. 382; CPR. 1401-1405 p. 450; see below p. 45).

William Leghe 1387.

Adm. as can. 25 July 1387 (D. & C. Ex. 3550 f. 27b/31b).

M. John Abraham 1389.

M. William Peers 1389-1401.

Abraham adm. 17 May 1389 in succession to William Pouton (D. & C. Ex. 3550 f. 49b/55b; see above p. 41), but adm. to another preb. 19 July (see below). Peers adm. by virtue of expect. 17 Sept. (D. & C. Ex. 3550 f. 52b/58b). D. by 1 July 1401, and succeeded by Richard Broun (Reg. Stafford (Ex.) p. 168; see below p. 45).

John Hope 1389-1390.

Adm. 29 June 1389 in succession to Robert Broke (D. & C. Ex. 3550 f. 49b/55b; see above p. 39). Res. by 15 March 1390, and succeeded by Thomas Stayndrope (D. & C. Ex. 3550 f. 55/61; see below).

M. John Abraham 1389, 1390.

M. Martin Lercedekne 1390-1433.

Abraham adm. 19 July 1389 in succession to Henry Whitefeld (D. & C. Ex. 3550 f. 50/56; see above p. 39). Lercedekne claimed it by prov.; decision in his favour at Rome by 29 Jan. 1390 (CPR. 1388-1392 p. 167). Abraham asked dean and chapt. for possession 23 July (D. & C. Ex. 3550 f. 59/65). Lercedekne asked dean and chapt. for adm. 6 Sept. (ibid. f. 60b/66b). Abraham in possession 1 Dec., when Lercedekne obtained royal permission to sue in ecclesiastical cts. (CPR. 1388-1392 p. 336). Lercedekne adm. 22 Dec. (D. & C. Ex. 3550 f. 63b/69b). D. by 8 Apr. 1433, and succeeded by Richard Caudray (Reg. Lacy (Ex.) 1 153; see below p. 50).

Walter Dolbeara 1389.

Expect. 9 Nov. 1389; still 18 Feb. 1400 (CPL. IV 346, 338, V 340).

Thomas Stayndrope 1390-1393.

Adm. 15 March 1390 in succession to John Hope (D. & C. Ex. 3550 f. 55/61; see above). D. by 21 June 1393, and succeeded by John Gorewell (Reg. Brantyngham 1 129; see below p. 43).

William Cuylling 1391.

Had expect. by Apr. 1391; further one 1 Aug. 1408 (CPL. iv 395, vi 127).

M. William Byde D.C.L. 1391.

Adm. as can. 5 July 1387 (D. & C. Ex. 3550 f. 24b/28b). Coll. 13 June 1391 in succession to Ralph Pylaton; adm. s.d. (Reg. Brantyngham 1 110; D. & C. Ex. 3550 f. 67/73; see above p. 40). D. by 7 Sept., and succeeded by Thomas Barton (Reg. Brantyngham 1 112; see below).

John de Wykeham 1391.

Had expect. by 22 July 1391; still 23 June 1399 (CPL. iv 398, v 205).

Thomas Barton 1391-1416.

Coll. 7 Sept. 1391 in succession to William Byde (Reg. Brantyngham 1 112; see above). Adm. 18 Sept. (D. & C. Ex. 3550 f. 68/74). Estate ratif. 16 Feb. 1395 (CPR. 1391-1396 p. 659). D. by 24 March 1416, probably 16 March, and succeeded by Thomas Stephyn (Reg. Stafford (Ex.) p. 169; D. & C. Ex. 3625 f. ii; see below p. 47).

M. John Lugans 1392-1404.

Coll. 3 March 1392 in succession to Hugh de Bridham; adm. s.d. (Reg. Brantyngham 1 117; D. & C. Ex. 3550 f. 71b/77b; see above p. 37). D. by 27 July 1404, probably 26 March, and succeeded by John de Shillingford (Reg. Stafford (Ex.) p. 168; D. & C. Ex. 3625 f. ii; see below p. 45).

William Bampton 1392-1396.

Coll. 23 Apr. 1392 in succession to Thomas Cary (Reg. Brantyngham 1 119; see above p. 41). Adm. by proxy s.d.; in person 29 Apr. 1393 (D. & C. Ex. 3550 ff. 72b/78b, 81/88). D. by 1 Nov. 1396, and succeeded by Michael Cergeaux (Reg. Stafford (Ex.) p. 168; see below p. 44).

Roger Walden 1392-1396.

Coll. 10 Sept. 1392, in succession to John Aylmer (Reg. Brantyngham 1 122; see above p. 41). Res. by 25 Jan. 1396, and succeeded by Walter Gybbes, although Benedict Canterbury had a claim by prov. (Reg. Stafford (Ex.) p. 168; CPL. vi 88; see below p. 44).

William Eyremynne 1392-1394.

Coll. 1 Nov. 1392 in succession to William de Feriby (Reg. Brantyngham 1 123; see above p. 38). Exch. 6 March 1394 with John Michel for preb. of Llanarthney in Abergwili colleg. ch., Carm. (Reg. Brantyngham I 134; D. & C. Ex. 3550 f. 87/96; see below).

Alexander Herle ?-1395.

Occ. 3 Nov. 1392, probably in succession to Thomas Walkington, since Herle's estate ratif. in this preb. 27 Feb. 1393 (D. & C. Ex. 3550 f. 74b/81b; CPR. 1391-1396 p. 242; see above pp. 40-1). Exch. c. 24 Jan. 1395 with Edmund Stafford for preb. of Wigginton in Tamworth colleg. ch., Staffs. (CPR. 1391-1396 p. 555; see below).

M. Robert Rygge D.Th. 1392-1410.

Coll. 18 Dec. 1392 in succession to William le Pyl (Reg. Brantyngham 1 124; see above p. 38). Adm. 23 Dec. (D. & C. Ex. 3550 f. 77/84). Estate ratif. 26 Jan. 1393 (CPR. 1391-1396 p. 221). D. by 29 March 1410, probably 26 March, and succeeded by Roger Bolter (Reg. Stafford (Ex.) p. 168; D. & C. Ex. 3625 f. ii; see below p. 46).

John Dodyngton 1393-1400.

Coll. 5 Jan. 1393 in succession to William Dounebrygge (Reg. Brantyngham 1 125; see above p. 40). Adm. 11 Jan. (D. & C. Ex. 3550 f. 77b/84b). D. by 20 Apr. 1400, probably 14 Apr., and succeeded by Robert Hallum (D. & C. Ex. 3625 f. iib; Reg. Stafford (Ex.) pp. 168, 380; see below p. 45).

M. John Gorewell D.Cn. & C.L. 1393-1420.

Coll. 21 June 1393 in succession to Thomas Stayndrope (Reg. Brantyngham 1 129; see above p. 42). Adm. by proxy 24 June; in person 19 Aug. (D. & C. Ex. 3550 ff. 82/89, 82b/89b). D. by 15 July 1420, and succeeded by Robert Rolleston (CPR. 1416-1422 p. 298; see below p. 49).

John Michel 1394-1397.

By exch. 6 March 1394 with William Eyremynne for preb. of Llanarthney in Abergwili colleg. ch., Carm.; adm. 12 March (Reg. Brantyngham 1 123; D. & C. Ex. 3550 f. 87/96; see above). D. by 20 Sept. 1397, and succeeded by Laurence Haukyn (Reg. Stafford (Ex.) p. 168; see below p. 44).

M. Edmund Stafford D.C.L. 1395.

By exch. c. 24 Jan. 1395 with Alexander Herle for preb. of Wigginton in Tamworth colleg. ch., Staffs. (CPR. 1391-1396 p. 555; see above). Cons. bp. of Exeter in June; and succeeded by John Excestre (CPR. 1391-1396 p. 595; see below).

John Excestre 1395-1396.

Royal gr. 23 June 1395 in succession to Edmund Stafford (CPR. 1391-1396 p. 595; see above p. 43). Adm. 14 Sept. 1396 (D. & C. Ex. 3550 f. 92/102). Exch. 15 Sept. with Walter Trote for ch. of Ipplepen, Devon (Reg. Stafford (Ex.) p. 168; CPR. 1391-1396 p. 664; see below).

M. Walter Gybbes Lic.C.L. 1396-1413.

M. Benedict Canterbury B.C.L. 1396.

Coll. to Gybbes 25 Jan. 1396 in succession to Roger Walden (Reg. Stafford (Ex.) p. 168; see above p. 43). Canterbury had expect. 14 Nov. 1389; claimed preb. on res. of Walden, but prevented from gaining possession by statute of Praemunire; further expect. 5 June 1406 (CPL. vi 88). Gybbes's estate ratif. 3 July 1396 (CPR. 1396-1399 p. 7). D. by 24 May 1413, probably 14 May, and succeeded by John Westcote (Reg. Stafford (Ex.) p. 168; D. & C. Ex. 3625 f. iii; see below p. 46).

Walter Trote 1396-1404.

By exch. 15 Sept. 1396 with John Excestre for ch. of Ipplepen, Devon (CPR. 1391-1396 p. 664; Reg. Stafford (Ex.) p. 168; see above). Adm. 2 Oct. (D. & C. Ex. 3550 f. 92/102). D. by 12 March 1404, and succeeded by Richard Tyttesbury (Reg. Stafford (Ex.) pp. 168, 381; see below p. 45).

M. Michael Cergeaux D.Cn. & C.L. 1396-1397.

Coll. 1 Nov. 1396 in succession to William Bampton (Reg. Stafford (Ex.) p. 168; see above p. 43). D. by 28 Aug. 1397, and succeeded by William Langton (Reg. Stafford (Ex.) p. 168; see below).

M. William Langton 1397-1398.

Coll. 28 Aug. 1397 in succession to Michael Cergeaux (Reg. Stafford (Ex.) p. 168; see above). Res. by 27 July 1398, and succeeded by Thomas Redman (Reg. Stafford (Ex.) p. 168; see below).

Laurence Haukyn 1397-1414.

Coll. 20 Sept. 1397 in succession to John Michel (Reg. Stafford (Ex.) p. 168; see above p. 43). Exch. 23 Aug. 1414 with Thomas Clifford for a canonry in St Crantock's colleg. ch., Cornw. (Reg. Stafford (Ex.) p. 168; see below p. 47).

John Folke 1398.

Expect. 8 March 1398 (CPL. v 100).

Thomas Redman 1398-1432.

Coll. 27 July 1398 in succession to William Langton (Reg. Stafford (Ex.) p. 168; see above). Estate ratif. 18 Feb. 1399 (CPR. 1396-1399 p. 452). D. by 6 Feb. 1432, and succeeded by John Burdet (Reg. Lacy (Ex.) I 145; see below p. 50).

Nicholas Bubwith 1399-1406.

M. John Haket B.Cn.L. 1399.

Coll. to Bubwith 5 Sept. 1399 in succession to Henry de Blakeborn (Reg. Stafford (Ex.) p. 168; see above p. 40). Haket claimed it by virtue of expect. gr. 28 Apr. 1399 (CPL. v 247, vi 73). Bubwith's estate ratif. 14 Oct. (CPR. 1399-1401 p. 4). Bubwith became bp. of London 1406, and succeeded by Haket (CPL. vi 73; see below p. 46).

M. Richard Courtenay B.C.L. 1399-1413.

Coll. 3 Oct. 1399 in succession to William de Trevellys (Reg. Stafford (Ex.) p. 168; see above p. 37). Estate ratif. 27 Feb. 1410 (CPR. 1408-1413 p. 117). Bp. of Norwich 1413, and succeeded by Stephen Payne (Reg. Stafford (Ex.) p. 168; see below p. 46).

Walter Cook 1399.

Expect. 24 Nov. 1399 (CPL. v 341).

Footnotes

1 William Farinier de Gourdon, O.F.M., card. pr. of SS. Marcellinus et Petrus, d. 17 June 1361 as can. of 'Axonia', and prov. made 21 Sept. to Peter Iterii, card. pr. of SS. Quattuor Coronati (CPP. 1 321; Eubel 1 20; see p. 13 n).