Archdeacons of St Asaph

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

B. Jones

Year published

1965

Supporting documents

Pages

43-44

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'Archdeacons of St Asaph', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1300-1541: volume 11: The Welsh dioceses (Bangor, Llandaff, St Asaph, St Davids) (1965), pp. 43-44. URL: http://british-history.ac.uk/report.aspx?compid=32461 Date accessed: 27 November 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

ARCHDEACONS OF ST ASAPH

Gruffudd 1293, 1306. (fn. 1)

Occ. 1 May 1293 (Cant., Reg. Q f. 14/4). Occ. 5 Oct. 1306 (Nat. Libr. Wales, Add. MS. 7011 D p. 3).

Llywellyn ap Hwfa ?-1330.

'L' occ. 1307 (Rot. Parl. 1 190). Llywellyn ap Hwfa d. as archdcn. after 24 June 1330 (Brut y Tywysogyon p. 126).

M. Llywellyn ap Madog ab Elis 1331.

Occ. 1331 (Worcester, Reg. Orleton II f. 11b).

M. Ithel ap Robert B.C.L. ?-1402.

M. Thomas Rushooke O.P., M.Th. 1382-1383.

Thomas Keler 1390.

Ithel ap Robert occ. 6 Oct. 1371 (Lamb., Reg. Wittlesey f. 136). Royal gr. to Rushooke 9 June 1382 (CPR. 1381-1385 p. 131). Bp. of Llandaff 1383. Ithel ap Robert obtained possession of archdcnry again, occ. 20 Sept. 1390 (CPL. IV 328). Thomas Keler occ. as rector of Dyserth, Flints. (fn. 2) 24 Nov. (ibid. p. 329). He was then gr. lic. to be absent from his benefice for life if necessary and was therefore probably unaware of the litigation over the archdcnry. Ithel ap Robert d. before 5 Feb. 1402 (ibid. v 483) (fn. 3) -called Ippart ap Robert.

M. Edward Trefor 1425.

Occ. 30 June 1425 (CPL. VII 378).

M. Dafydd Nant D.Cn. & C.L. 1438.

Occ. 17 May 1438 (CPL. VIII 392).

M. John Tubney ?-1457.

Occ. 16 Dec. 1444 (Registrum Roffense, ed. J. Thorpe (London, 1769) p. 510). D. before 10 June 1457 (Rochester, Reg. Lowe f. 229). (fn. 1)

Peter Conway ?-1532.

Occ. 1509/10 (L. & P. 1 i No. 438 (3) p. 246). D. before 17 July 1532 (PCC 16 Thower).

Richard Shelton 1535.

Occ. 1535 (Valor IV 434).

Footnotes

1 William de Testa was said by Le Neve-Hardy to have been archdcn. of St Asaph 1306. There has been confusion between the Latin form for St Asaph, 'Assavensis', and 'Aranensis', the Latin for Aran. Testa at this time held the archdcnry of Aran, in the ch. of St Bertrand de Comminges, situated in the Val d'Aran, now in Spain, but which was a member of the dioc. of Comminges until the French Revolution (Reg. of W. Greenfield, ed. W. Brown and A. H. Thompson (Surtees Soc., 1931-8) 1 22 n. 2).
2 The ch. of Dyserth formed part of the endowment of the archdcnry (Valor IV 435; Thomas cc 400). The estate of Iorwerth ap Rhys was ratif. as 'parson' of Dyserth 30 Nov. 1391 (CPR. 1388-1392 p. 512) but he probably held the vicarage and not the rectory. John Moel was presented to the ch. of Dyserth 30 Oct. 1407 (CPR. 1405-1408 p. 366) and could possibly have been archdcn.
3 There is no evidence that Dafydd Fychan ap Dafydd was archdcn. of St Asaph 1386 or that Griffin le Yonge was archdcn. in 1398, 1403 and 1406 as stated by Le Neve-Hardy.
1 Dafydd Llwyd was possibly archdcn. 1461 as he was presented to the ch. of Dyserth 10 Aug. (CPR. 1461-1467 p. 27; see p. 43 n. 2) but it is not clear whether he was presented as rector or vicar.


<--Previous:
Treasurers