Prebendaries
Farnham-cum-Balderton

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

Diana E. Greenway

Year published

1977

Supporting documents

Pages

69-70

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'Prebendaries: Farnham-cum-Balderton', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: volume 3: Lincoln (1977), pp. 69-70. URL: http://british-history.ac.uk/report.aspx?compid=33595 Date accessed: 16 April 2014. Add to my bookshelf


Highlight

(Min 3 characters)

Prebendaries

PREBEND

Church of Farndon and church of Balderton (both Notts., York dioc.) prob. both in existence in bp. of Lincoln's soke of Newark 1086 (D.B. I 283d); conf. as preb. by pope 5 June 1163 (R.A.L. I no. 255 p. 206). See also Dij/70/1/46.

Valuations

1254 [£15 (L.S. II(2) 171)]; (fn. 1) 1291 £53 6s. 8d. (Taxatio p. 311a)

PREBENDARIES

M. John of Coutances

Possibly can. by ? second half of 1184 (B.M. Chs. no. 66, see app. 32). Occ. as having formerly held this preb., vacant years Sept. 1184 - Sept. 1185, and Sept. 1185 - Sept. 1186 (P.R. 31 Hen. II (P.R.S. xxxv) p. 125, and 32 Hen. II (P.R.S. xxxvi) p. 83). Perhaps transf. to preb. Langford Ecclesia on becoming archdcn. of Oxford, prob. before Dec. 1184 (lists 11, 41).

M. William of Newark

First occ. as can. 29 Sept. 1275 × 29 Sept. 1276 (R.A.L. X no. 2786). Official of bp. Richard of Gravesend (Reg. Sutton VI 127-8). Archdcn. of Huntingdon, prob. by 1276, certainly before 31 Oct. 1277; last occ. 29 July 1282, but perhaps still alive 23 Sept. 1284 (list 8). D. as archdcn. and this preb. prob. six months or more before 19 Sept. 1286 (Reg. Romeyn I 60, 76; cf. Reg. Sutton II 58).

Cinthius de Pinea de Urbe

Papal prov. to a canonry and preb. before 16 Aug. 1285 (L.A.O., Ciij/46/1). Also can. of Southwell (Reg. Wickwane pp. 11, 198, 236, 318). Called olim can. of Lincoln when prov. to bpric. of Tripoli, 18 Dec. 1285 (Reg. Hon. IV no. 231: not in C.P.L.). Prov. to abpric. of Capua 25 May 1286 (Reg. Hon. IV no. 502: not in C.P.L.). Received this preb. as abp.-el. of Capua, his proctor adm. 29 Dec. 1286 (Reg. Romeyn I 261). D. by 10 Feb. 1291 (Reg. Nic. IV no. 4208), but had been succeeded in this preb. by 28 July 1287 (below).

Pandulph de Sabello (fn. 2)

Mand. for his induction to this preb. 28 July 1287 (Reg. Romeyn I 267). Papal notary; also preb. of Hereford, Salisbury, and York, and of Paris, Chartres, Bayeux, and several other French cathedrals (Reg. Nic. IV nos. 6248-9, details omitted in C.P.L. I 544). Presum. to be identified with unnamed Roman who occ. as this preb. in years Sept. 1304 - Sept. 1305, and Sept. 1305 - Sept. 1306 (Edwards, Sec. Caths. pp. 327, 329). Certainly occ. as this preb. in year Sept. 1306 - Sept. 1307 and subsequently (Bj/2/4 fo. 29r). Royal gr. of this preb. to M. Roger de Northburgh, 26 July 1315 (C.P.R. 1313-17 p. 337), but ineffective, as Pandulph occ. yearly in accounts until last occ. in year Sept. 1326 - Sept. 1327 (Bj/2/5 fo. 94v). D. by 9 May 1328 (Reg. IV fo. 401r). His successor occ. in year Sept. 1327 - Sept. 1328 (Bj/2/5 fo. 104r). (fn. 1)

Footnotes

1 See above p. xiv n. 3.
2 Member of the Roman family of Savelli; son of Luke de Sabello de Urbe (Reg. Nic. IV nos. 6248-9 = C.P.L. I 544; cf. Gregorovius V(1) 118-19, V(2) 504 n.).
1 Le Neve-Hardy II 149 gives Francis Napoleonis de Ursinis (Orsini) as preb. Farndon in 1306, but this seems to be an error. He was cardinal-dcn. of S. Lucia in Silice from 17 Dec. 1295 (Eubel I 12), to his d., by 18 Jan. 1312 (C.P.L. II 94).