Archdeacons
Carmarthen

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

M.J. Pearson

Year published

2003

Supporting documents

Pages

58-59

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'Archdeacons: Carmarthen', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: volume 9: The Welsh cathedrals (Bangor, Llandaff, St Asaph, St Davids) (2003), pp. 58-59. URL: http://british-history.ac.uk/report.aspx?compid=33788 Date accessed: 18 September 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

Archdeacons

ARCHDEACONRY

Preb. of Llanrhian (Penfro) attached in 14th cent. (2 Fasti XI 64; cf. Valor IV 383a).

Issues of manors of Llangadog etc. (Valor IV 380a).

Valuation 1291 £4 13s. 4d. (Taxatio p. 274a).

ARCHDEACONS

William

Occ. as archdcn. of Carmarthen 1115 x 1120s (St Davids Acta no. 17).

Rhydderch

Occ. as archdcn. of Carmarthen 19 Dec. 1148 x 8 May 1176 (St Davids Acta no. 29; cf. ibid. no. 30). Held preb. of Llanrhian (Gir. Cambr. I 309; below, list 44). Prob. to be identified with 'Robert' archdcn. of Carmarthen who appears as witness to ch. of William de Barri, 19 Dec. 1148 x 10 March 1160 (St Davids Acta p. 55; see ibid. p. 30, suggesting a mistranscription of Rhydderch).

Osbert

Can. of St Davids, occ. 1174 x 8 May 1176 (St Davids Acta no. 33) and 1176 x 98 (Episcopal Acts I 299 (D269)). First occ. as O. archdcn., opponent of Gerald of Wales, subject of papal mandate 23 July 1201 (Letters of Innocent III no. 341). Occ. as Osbert archdcn. of Carmarthen, making complaint against Gerald, papal mandate ? Jan. x March 1202 (ibid. no. 401). Excomm. by Gerald spring 1202 (Gir. Cambr. III 211). Opponent of Gerald autumn 1202 (ibid. p. 221) and winter 1202-3 (ibid. p. 248). Had bp.'s gr. of lands belonging to Gerald's preb. of Mathri, 1204 x 05 (Speculum Duorum pp. xlvi, 246-7) and preb. of Llanrhian against Gerald's claim (Gir. Cambr. I 309, 326; below, list 44). Occ. as archdcn. of Carmarthen and rector of Lindridge (Worcs.) June 1206 (Cart. of Worcester Cath. Priory, ed. R. R. Darlington (Pipe Roll Soc., n.s., xxxviii, 1968) no. 207). Prob. occ. as 'C.' archdcn. of Carmarthen 1203 x 08 ('Cart. Brecon', ed. R. W. Banks, Arch. Camb. 4th ser., xiv (1883) 155-6; (fn. 120) see St Davids Acta p. 30, suggesting mistranscription of 'O.'). An Englishman (Gir. Cambr. III 221), said by Gerald to be son of bp. Geoffrey (Speculum Duorum pp. 252-3, 262-3; above, list 34). Married a daughter of Peter abbot of Whitland, and this union produced a daughter (De Invectionibus pp. 125- 6; cf. Heads I 147).

M. Tancard de Roche (fn. 121)

Clerk, the legitimacy of his birth conf. 9 Feb. 1231 x March 1247 (St Davids Acta no. 111). First occ. as archdcn. of Carmarthen 16 Apr. 1247 (CPR 1232-47 p. 500). Also occ. 26 July 1248 x 11 July 1255 (St Davids Acta no. 124), at synods 10 Oct. 1253 (ibid. no. 122) and 12 Nov. 1259, when appd. one of auditors of chapter accounts (ibid. no. 131, at pp. 147, 151). Occ. 11 Feb. 1256 x 1260 (ibid. no. 151). Last occ., as Master T. archdcn. of Carmarthen, early 1270, before 26 Jan. (ibid. no. 137).

Maredudd ap Gurwared

D. as archdcn. of Carmarthen 1283 (Ann. Camb. pp. 107-8).

M. John of Dalderby (fn. 122)

Chanc. of Lincoln by 24 Apr. 1291; bp. of Lincoln, el. 15 Jan. 1300, temps. 18 March, cons. 12 June (1 Fasti III 5, 18, 93). Succeeded Maredudd as archdcn. of Carmarthen 1283 (Ann. Camb. pp. 107-8). Presum. in possession of archdcn. of Carnarthen's preb. 1291, and also held a second preb., worth £2 10s. 8d. (Taxatio p. 274a).

William de Moyn

Occ. as archdcn. of Carmarthen 3 and 14 May 1293 (Canterbury Reg. Q fo. 14r-v).

The next identified archdcn. of Carmarthen is Walter Winter, who occ. 21 Apr. 1328 and 28 Jan. 1330 (2 Fasti XI 64). Le Neve/Hardy I 312 has Gilbert de Mossylwicke occ. 1300 and 1313.

Footnotes

120 For date, cf. St Davids Acta no. 52 and note.
121 From a prominent family from Roch Y Garn (Penfro): Adam de Roche founded Pill (Penfro) priory c. 1200 (St Davids Acta p. 142); John de Roche married the niece of bp. Thomas Wallensis (1248- 55) (ibid. no. 124); see also ibid. index, s.n. Roche.
122 Lines.; he was rector of Dalderby (see I Fasti III 5n). An Oxford Master; for his career, see Biog. Ox. I 534.