CARLISLE
Bishops

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

Diana E. Greenway

Year published

1971

Supporting documents

Pages

19-21

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'CARLISLE: Bishops', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: volume 2: Monastic cathedrals (northern and southern provinces) (1971), pp. 19-21. URL: http://british-history.ac.uk/report.aspx?compid=33856 Date accessed: 20 October 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

BISHOPS OF CARLISLE

The establishment of the diocese may be said to date from 1133, with the consecration of the first bishop, Adelulf, prior of Nostell, although the scheme for founding a see at Carlisle probably originated in c. 1122, (fn. 1) and by 1136 arrangements were still incomplete and the church under-endowed. (fn. 2) The area which formed the diocese corresponded to the territory annexed by king William Rufus in 1092. Situated on the border, its ecclesiastical allegiance before 1133 may have been ambiguous: English sources put it in the diocese of York, but the Scottichronicon describes bishop John of Glasgow's pastoral work in the area. (fn. 3)

Adelulf

Prior of Nostell (Aug., Yorks., West). Perhaps nom. bp. before Dec. 1124, because allowed by pope Calixtus II (1119-24) to retain priorate together with another office (see document ed. by J. Wilson in Scottish Hist. Review vii (1910) 156, 159). Cons. prob. 6 Aug. 1133 (John of Hexham in Sym. Dun. 11 285). (fn. 4) Retained priorate of Nostell until 1153 (J. Burton, Monasticon Eboracense (York, 1758) p. 301; Early Yorks. Charters 1 no. 28 and 111 no. 1474; cf. York Minster Fasti 11 13). Difficulty over date of d.: perhaps either 25 May 1156 or 10 May 1157 (Rob. Torigny 1 300 gives 1156; Gesta Hen. II 1 349 gives 1157, the morrow of the Ascension, the 5th year of Henry II (i.e. 1158)). (fn. 5)

[Paulinus of Leeds (fn. 6)

Master of St. Leonard's hospital, York. El. [July] 1186 at king's wish, but declined (Gesta Hen. II 1 349; Howden 11 309; cf. R. W. Eyton, Court, Household and Itinerary of Hen. II (1878) p. 269).]

Bernard

Abp. of Ragusa (Dubrovnik, Yugoslavia). Trans. by pope 15 May 1203 (Innocent III, Cal. Letters no. 474). (fn. 7) Royal assent and temps. 10 Jan. 1204 (Rot. Litt. Pat. pp. 37b-38). (fn. 8) D. before 8 July 1214, when bpric. vacant (ibid. p. 118).

[Unknown Scottish clk. el. by convent during Scottish occupation, between 8 Aug. 1216 (fn. 1) and 26 Apr. 1217 (Pat. R. 1216-25 p. 111). Papal mandate to legate Guala to quash el., 13 July 1217 (T. Rymer, Foedera, ed. A. Clarke (Record Comm. 1816-30) 1 i 147-8). Qua. by Guala 1218 (cf. Chron. Lanercost p. 27).] (fn. 2)

Hugh of Beaulieu

Abbot of Beaulieu (Cist., Hants), but had been deposed (Ann. Waverley p. 291). El. or appd. by legate Guala before 1 Aug. 1218, when royal assent given (Pat. R. 1216-25 pp. 164, 210; cf. Ann. Worc. p. 410, which gives 2 Aug. as date of appt. by legate). Temps. 25 Aug. 1218 (Rot. Litt. Claus. 1 369). Cons. 24 Feb. 1219 (W. Stubbs, Registrum Sacrum Anglicanum (2nd ed., Oxford, 1897) p. 55, from an unknown source; cf. Rot. Litt. Claus. 1 392). D. 4 June 1223 (Chron. Lanercost p. 30), or 3 June (Ann. Waverley p. 298).

Walter Mauclerk

Can. of Carlisle (Chron. Lanercost p. 31). Lic. el. gr. 26 June 1223 (Pat. R. 1216-25 p. 376). El. before 22 Aug., when received royal assent (Rot. Litt. Claus. 1 560b). Temps. 27 Oct. (ibid. p. 573b). Cons. between 7 Dec. 1223 (ibid. p. 578) and 29 March 1224 (Chron. Lanercost p. 31; Pat. R. 1216-25 p. 486). Prof. obed. to York, n.d. (Reg. W. Gray, ed. J. Raine (Surtees Soc. lvi) p. 144). Res. 29 June 1246 to become a Dominican in Oxford (Ann. Dunstable p. 170). D. c. 28 Oct. 1248 (Chron. Maj. v 16).

M. Silvester de Everdon

Archdcn. of Chester (Lichfield dioc.) and royal chanc. Lic. el. gr. 1 Aug. 1246 (C.P.R. 1232-47 p. 484). El. c. 1 Sept. 1246, but declined (Chron. Maj. IV 569). New lic. el. gr. after Everdon's refusal, 12 Sept. (C.P.R. 1232-47 p. 488). Still called archden. of Chester 23 Oct. (Westminster, D. & C., Muniment bk. xi, 'Domesday' fo. 62r). El. again before 9 Nov., when royal assent given (C.P.R. 1232-47 p. 492). Temps. 8 Dec. 1246 (Close R. 1242-47 p. 489). Cons. 13 Oct. 1247 (Chron. Lanercost p. 53). Said to have d. c. 2 Feb. 1254 (Ann. Dunstable p. 188) and 19 March 1254 (Ann. Oseney p. 104). (fn. 3) See vacant by 24 March 1254 (C.P.R. 1247-58 p. 366).

M. Thomas de Veteri Ponte

Rector of Greystoke (Cumb.). Lic. el. gr. 25 May 1254 (C.P.R. 1247-58 p. 292). El. c. Aug. (Chron. Maj. v 455), before 10 Sept. (Close R. 1253-54 p. 314). Royal assent 5 Nov. (C.P.R. 1247-58 p. 391). Temps. 24 Dec. 1254 (ibid. p. 392). Cons. 7 Feb. 1255 (Chron. Lanercost p. 62). D. Oct. 1256 (Chron. Maj. v 588). See vacant by 14 Oct. (C.P.R. 1247-58 p. 503).

[M. Robert de Sancta Agatha

Archdcn. of Northumberland or Durham (see below pp. 41, 39). Lic. el. gr. 25 Oct. 1256 (C.P.R. 1247-58 p. 505). Sancta Agatha el., but declined before 30 Dec. 1256 (Chron. Maj. v 588; C.P.R. 1247-58 p. 535).]

Robert de Chaury or Chause

Archdcn. of Bath. New lic. el. gr. after refusal of Sancta Agatha, 30 Dec. 1256 (C.P.R. 1247-58 p. 535). El. before 12 Feb. 1257, when royal assent received (ibid. p. 541). Abp. of York's conf. withheld, (fn. 4) but papal disp. for illegitimacy 19 June (Reg. Alex. IV no. 2039, cf. ibid. no. 3131), and conf. on papal authority by delegates before 29 Sept. 1257, when temps. restored (C.P.R. 1247-58 p. 580). Cons. 14 Apr. 1258 (Chron. Maj. v 678). D. Oct. 1278 (Chron. Lanercost p. 101), before 23 Oct. (C.C.R. 1272-79 p. 479).

[M. William de Rotherfield

Dean of York. Lic. el. gr. 27 Oct. 1278 (C.P.R. 1272-81 p. 280). El. 13 Dec. 1278, but declined (Chron. Lanercost p. 102; cf. Reg. Nic. III no. 636).]

Ralph de Ireton

Prior of Guisborough (Aug., Yorks., North). El. 14 Dec. 1278 (Chron. Lanercost p. 102). (fn. 1) Royal objections because no new lic. el. sought after Rotherfield's refusal (cf. C.P.R. 1281-92 p. 10; Cal. Fine Rolls 1 (1911) 134). Appeal to pope, and el. qua., but Ireton prov. by pope and cons. before 9 Apr. 1280 (Reg. Nic. III nos. 636, 1077). Paid fine for king's goodwill 8 July (Cal. Fine Rolls 1 (1911) 131). Temps. 10 July (C.P.R. 1272-81 p. 386). Prof. obed. to York 22 July 1280 (Reg. W. Wickwane, ed. W. Brown (Surtees Soc. cxiv) pp. 222-3). D. 1 March 1292 (Chron. Lanercost p. 143; cf. Cal. Fine Rolls 1 (1911) 307).

John de Halton

Can. and cellarer of Carlisle (C.P.R. 1281-92 p. 495; Chron. Bury p. 113). Lic. el. gr. 21 March 1292 (C.P.R. 1281-92 p. 480). El. 23 Apr. (Chron. Lanercost p. 146). Royal assent 26 May (C.P.R. 1281-92 p. 491). Abp.'s conf., by vicar-general, between 26 May and 18 June (ibid. pp. 495-6). Temps. 18 June (ibid.). Cons. 14 Sept. 1292 (W. Stubbs, Registrum Sacrum Anglicanum (2nd ed., Oxford, 1897) p. 68, from an unknown source). Abp. of York's mandate for enthronement, dated 7 Jan. 1293 (Reg. J. Romeyn and H. de Newark, ed. W. Brown 11 (Surtees Soc. cxxviii) 109-10). D. 1 Nov. 1324 (Chron. Lanercost p. 253).

Footnotes

1 See J. C. Dickinson, Origins of the Austin Canons (1950) pp. 245-51, and idem in Trans. of Cumberland and Westmorland Antiquarian and Archaeol. Soc. new ser. xlv (1946) 134-43; also Reg. Wetherhal pp. 478-89.
2 See Innocent II's letter to king Stephen [1136], pd. in Historians of the Church of York, ed. J. Raine (Rolls ser. lxxi) 111 60-1.
3 See J. C. Dickinson, in Trans. of Cumberland and Westmorland Antiquarian and Archaeol. Soc. new ser. xlv (1946) 134-43.
4 Same day as Geoffrey Rufus, bp. of Durham (below p. 30).
5 J. Burton, Monasticon Eboracense (York, 1758) p. 310 n. c, gives 16 June 1156, citing 'J. Bronolt. script. 257', which is not John Brompton.
6 Yorks., West; see, e.g., Early Yorks. Charters 111 no. 1463.
7 Bernard was custodian of the vacant bpric. from June 1200 (Rot. Chart. p. 96b) to June 1203 (Rot. Litt. Pat. p. 30b). There may have been rumours of an irregular appt. to the bpric. before March 1201 (cf. Innocent III, Cal. Letters no. 308).
8 This letter superseded a letter of 8 June 1203 announcing that the king had given the bpric. to Alexander de Lucy, who is described about the same time as official of Carlisle (Rot. Litt. Pat. p. 30b), and in Nov. 1203 had a royal gr. of archdcnry. (below p. 23).
1 When Carlisle surrendered to the Scots, Chron. Melrose p. 63.
2 H. G. Richardson in E.H.R. xlviii (1933) 257 n. 5 suggests that he may have been M. Robert of St. Germain, who was absolved from excommunication 7 June 1218 (Reg. Hon. III no. 1417, cf. ibid. no. 1352); cf. H. G. Richardson in E.H.R. xlviii (1933) 254 and n. 8.
3 Chron. Maj. v 431 gives 13 May 1254 (Flor. Hist. 11 396).
4 M. John of Exeter, chanc. of York, was postulated by abp. of York (Reg. Alex. IV no. 3131).
1 Given by W. Brown, Reg. W. Wickwane (Surtees Soc. cxiv) p. 221 n., as 26 Dec. 1278, but without citing his authority.