Archdeacons
Northumberland

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

Diana E. Greenway

Year published

1971

Supporting documents

Pages

39-42

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'Archdeacons: Northumberland', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: volume 2: Monastic cathedrals (northern and southern provinces) (1971), pp. 39-42. URL: http://british-history.ac.uk/report.aspx?compid=33862 Date accessed: 01 October 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

ARCHDEACONS OF NORTHUMBERLAND

ARCHDEACONS OF THE JUNIOR LINE

Ranulph

First occ. prob. shortly before Aug. 1127 (Durham Episc. Chs. no. 23), and in [Aug. 1128] (ibid. no. 25). Supporter of prior Roger against William Cumin, bp.-el. of Durham, and driven out of Durham Sept. 1141 (Sym. Dun. 1 146). Accompanied William de Sancta Barbara to his cons. 20 June 1143 (ibid. pp. 148-50). Last occ. c. March 1153 (John of Hexham, ibid. 11 328, 329). Commem. 15 or 16 Dec. (Durham obit. I fo. 38v). Occ. with both Robert and Wazo, archdcns., to both of whom he took junior position. (fn. 1) Nephew of Ranulph Flambard, bp. of Durham (1099-1128) (Sym. Dun. 11 312; Durham Episc. Chs. no. 20).

John

First occ. 1155/6 (Feod. Pr. Dun. p. 121 n.), [1154 × Feb. 1157] (Scammell, Puiset p. 254) and [c. 1155 × 1158] (G. V. Scammell in Yorks. Archaeol. Jnl. xxxix (1956) 87, 88, 89; Feod. Pr. Dun. p. 100 n.). Last occ. prob. autumn 1174 (Northumberland County Hist. viii, ed. H. H. E. Craster (1907) p. 66 n.). Commem. 9 or 10 Sept. as archdcn. and professed monk (Durham obit. I fo. 31v), and prob. professed before 1150 (see H. S. Offler in E.H.R. lxxiii (1958) 96-7). Presum. d. Sept. 1174. Occ. with both Wazo and Burchard du Puiset, archdcns., to both of whom he took junior position. (fn. 2) Sole archdcn. during vacancy in senior line, c. 1158-c. 1172. (fn. 3) Called archdcn. of Durham on his seal (Durham, 3.2. Spec. 9; see W. Greenwell and C. H. Hunter Blair in Archaeologia Aeliana 3rd ser. xv (1918) 115).

ARCHDEACONS OF NORTHUMBERLAND

M. William du Puiset (fn. 4)

First occ. Nov. 1174 (Northumberland County Hist. viii, ed. H. H. E. Craster (1907) p. 63 n. 1). (fn. 5) Last occ. [March 1195] (Scammell, Puiset pp. 258, 261). Son of Hugh du Puiset, bp. of Durham (1153-95) (ibid. pp. 312-13). Called archdcn. of Northumbria at least twice (Feod. Pr. Dun. p. 125 n.; Scammell, Puiset p. 261).

G- de Perche

Appd. before Apr. 1197 (Innocent III, Cal. Letters no. 464), but negligent absentee (ibid.), and last occ. 15 Feb. 1203 (ibid.). Perhaps to be identified with 'Theobald' de Perche, not called archdcn., who occ. in connection with bpric. of Durham and d. by Sept. 1211 (Pipe Roll 13 John (Pipe Roll Soc., new ser. xxviii) p. 38).

M. Richard de Marisco

First occ. as archdcn. 1 Nov. 1211 (C.Ch.R. iv 71). Also royal clk., can. of Exeter; archdcn. of Richmond from Feb. 1213; royal chanc. in 1213 and from 1214 to d. Archdcn. until became bp. of Durham, appd. May 1217, cons. July (above p. 31).

M. Alan de Lenna, (fn. 6) Lenum or Lewe

Occ. as bp.'s official, not called archdcn., after July 1217 (Durham, 2.2. Pont. 2). (fn. 7) First occ. as archdcn. 1 June 1218 (Cartularium de Rievalle, ed. J. C. Atkinson (Surtees Soc. lxxxiii) p. 223) and 22 Sept. 1218 (Feod. Pr. Dun. p. lxxxviii). Last occ. 7 Oct. 1239 (Durham, 4.2. Spec. 14) and 11 Nov. 1239 (Priory of Hexham 11, [ed. J. Raine] (Surtees Soc. xlvi) pp. 97-8).

An unnamed archdcn. of Northumberland occ. 26 July 1241 (Close R. 1237-42 p. 361).

Thomas de Anesty

Royal gr. of archdcnry. 5 Apr. 1249 (C.P.R. 1247-58 p. 39). D. by 13 Jan. 1254 (see Fasti 1066-1300 1 (1968) 33; his successor as preb. of London occ. Reg. Innoc. IV no. 7688). ?To be identified with Thomas of Hertford, brother of abbot of St. Albans (Herts.), (fn. 1) described as archdcn. of Northumbria, who d. 17 Aug. 1253 (Chron. Maj. v 383).

M. Robert de Sancta Agatha

Called archdcn. of Northumberland 1256 (Northumberland Assize Rolls, [ed. W. Page] (Surtees Soc. lxxxviii) p. 71), but still official of bp. of Lincoln 3 Apr. 1256 (Reg. O. Sutton, ed. R. M. T. Hill 1 (Lincoln Record Soc. xxxix) 69-70), and occ. without title 30 Dec. 1256 (C.P.R. 1247-58 p. 535). Presum. to be identified with M. R-, archdcn. of Northumbria, who occ. 21 Oct. 1256 or earlier (Durham, 4.1. Pap. 16). Bp.-el. of Carlisle 1256 (above p. 20). Transf. to archdcnry. of Durham by July 1257 (above p. 39).

M. Roger de Herteburn

Occ. as bp.'s official, not called archdcn., Sept. 1262 (Durham Annals p. 157, cf. pp. 152-3), and 28 Oct. [1262 × 65] as rector of Hemingbrough (Yorks., East) (ibid. p. 137). Occ. as archdcn. of Northumberland 9 Oct. 1264 (J. Hodgson, Hist. of Northumberland (Newcastle, 1820-58) 111 ii 73) and [Aug. 1258 × Dec. 1272] (ibid. p. 92). (fn. 2) Occ. without title 16 Apr. 1268 (C.P.R. 1266-72 p. 221), and res. church of Ashby Puerorum (Lincs.) before 16 Feb. 1269 (Rot. R. Gravesend, ed. F. N. Davis (Canterbury and York Soc. xxxi) p. 35). (fn. 3)

Richard de Middleton

Occ. without title 5 Jan. 1270, being presented by convent of Durham to church of Hemingbrough (Yorks., East) (Reg. W. Giffard, ed. W. Brown (Surtees Soc. cix) p. 30). Occ. as archdcn. of Northumberland 23 Sept. 1271 (C.P.R. 1266-72 p. 575) and 1272 (Close R. 1268-72 p. 557). Royal chanc., d., not called archdcn., 7 Aug. 1272 (ibid. p. 502; cf. Reg. W. Giffard p. 57; Durham Annals pp. 144-5).

M. Thomas de Birland (fn. 4)

Occ. without title 26 Apr. 1273 (C.P.R. 1272-81 p. 8) and 8 Feb. 1274 (C.C.R. 1272-79 p. 67). Occ. as archdcn. of Northumberland 8 Nov. 1275 (ibid. p. 219), 28 Apr. 1279 (ibid. p. 528), and n.d. (cart. of Kirkham: Bodl., MS. Fairfax 7 fo. xvi). Occ. without title 9 May 1281 (C.P.R. 1272-81 p. 470) and thereafter (cf. A. B. Emden, Biographical Reg. of University of Oxford (Oxford, 1957-9) 1 192). Can. of Lincoln in 1292 and 1293 (Fasti 1300-1541 1 (1962) 44); perhaps d. by 1305 (ibid.).

M. William de la Corner

Occ. once only, Apr. 1281 (F. Barlow, Durham Jurisdictional Peculiars (Oxford, 1950) p. 83). Presum. to be identified with papal chapl., can. of Salisbury and York, who became precentor of York in Nov. 1283, and bp. of Salisbury, el. Nov. 1288, cons. May 1289. (fn. 5)

M. Nicholas de Welles

Can. of Southwell by Apr. 1280 (Reg. W. Wickwane, ed. W. Brown (Surtees Soc. cxiv) pp. 9, 223), and abp.'s chanc. May 1281 (ibid. p. 122). Disp. for illegitimacy, to hold episcopal or archiepiscopal dignity, 1 Aug. 1289 (Reg. Nic. IV no. 1182). First occ. as archdcn. 24 Feb. 1291 (ibid. no. 4440). Last occ. [?Oct.] 1311 (Reg. R. de Kellawe, ed. T. D. Hardy (Rolls ser. lxii) 1 66). D. by 4 March 1312 (ibid. p. 152).

Footnotes

1 See Offler, Archdcns. pp. 200-4.
2 See ibid. pp. 204-5.
3 See ibid.
4 Cf. above p. 30 n. 4.
5 For date, cf. Script. Tres app. no. xxxviii, pp. liv-lvi.
6 Lenna is the name given on his seal (see W. Greenwell and C. H. Hunter Blair in Archaeologia Aeliana 3rd ser. xv (1918) 122).
7 Temp. bp. Richard de Marisco (above p. 31).
1 John of Hertford, el. 1235 (Chron. Maj. 111 307).
2 Temp. Hugh de Derlington, prior of Durham (above p. 35).
3 For his institution to the church, c. June 1250, see Rot. R. Grosseteste, ed. F. N. Davis (Canterbury and York Soc. x) p. 126.
4 ?Burland, Yorks., East.
5 M. Richard Lynol apparently occ. as archdcn. of Northumberland 3 May 1284 (C.P.R. 1281-92 p. 141), but this is presum. a mistake, as M. Richard Lovel, official of the archdcn. of Northumberland, occ. 7 Oct. 1283 in the same case (ibid. p. 81).