Archdeacons
Dorset

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

Diana E. Greenway

Year published

1991

Supporting documents

Pages

25-28

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'Archdeacons: Dorset', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: volume 4: Salisbury (1991), pp. 25-28. URL: http://british-history.ac.uk/report.aspx?compid=34225 Date accessed: 23 August 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

Archdeacons

ARCHDEACONRY

Church of Gussage All Saints (Gussage Regis, Dorset, count of Mortain's 1086, DB I 79d) gr. to archdcnry. by bp. Robert de Wickhampton 13 Sept. 1281 (IV/E.5/Archdeacon of Dorset/5; cf. ibid. nos. 2-4, 6, from which it appears that the advowson, with a messuage and 2 acres were given to archdcn. Henry of Braunstone by the prior of Montacute, 1281, and were given by Henry to the cath., to be gr. to archdcnry. in perpetuity; copies of documents in B. 406-11).

The senior archdcnry., covering the entire county of Dorset, with its five deaneries of Bridport, Dorchester, Pimperne, Shaftesbury and Whitchurch (Canonicorum).

Valuations

1291 church of Gussage £73 6s. 8d., total spirs. of archdcnry. £1,418 16s. 5d.

ARCHDEACONS

Adelelm preb. unident., list 65

First occ. three times before Dec. 1139, on the first occasion some time before (RSO I 349, before Roger of Ramsbury became archdcn. of Wilts. (list 10); Kealey pp. 254, 255). Occ. frequently. Occ. holding archidiaconal chapter, 21 and 24 March 1157/8 (Sar. Chs. pp. 27-8; also IV/E.3/Powerstock/3 and 4). Also dean of Lincoln from before 1145 to after c. May 1173, and had been succeeded by c. 1180 (1 Fasti III 8-9). Last occ. as archdcn. after 1173, ? c. 1180 (Cart. Southwick I pp. 11-12 (I 21-2)). (fn. 1) Nephew of bp. Roger le Poer (see Kealey p. 274 and nn.).

William preb. unident., list 65

First occ. twice 1175 x 84 (Sar. Chs. pp. 38, 43). Occ. several times. Last occ. Apr. or May 1193 (RSO I 241, 243).

Richard preb. unident., list 65

Occ. three times: 8 March 1196 (cart. Christchurch part 1 fo. 145r); 1179 x 1198 (Records of Merton Priory, ed. A. C. Heales (1898), p. 39); (fn. 1) and late 12th cent. (HMC Report on MSS of Lord Middleton (1911) p. 12).

[? Ranulph son of Robert (fn. 2) preb. unident., list 65

Said in 15th-cent pedigree to have been 'archidiaconus Sarum' and subdcn. when succeeded to the Middleham fee on the honour of Richmond, 1194 x 1206, and to have been disp. by pope in order to inherit and marry (The Genealogist new ser. iii (1886) 32-3; cf. Early Yorks. Chs. V 303 and n. 4). This is possibly true, as his two elder brothers predeceased him without issue (Early Yorks. Chs. V 302). He acted as an itinerant justice 1226 and 1230 and d. by 1252 (ibid. p. 303 and Foss, Judges II 332). If 'Sarum' means Salisbury dioc., he may have occupied this archdcnry. between Richard and Adam.]

Adam preb. Potterne, list 47

First certain occ. 1200 (Innocent III, Cal. Letters no. 278), but may occ. earlier, ? late 1190s (Sar. Chs. p. 73, temp. Geoffrey [de Vernun] archdcn. of Berks., list 8). Occ. several times. Last occ. 7 Jan. 1213/14 (Nova Const.). Became dean, first occ. 29 Aug. 1215 (list 2).

Herbert preb. unident., list 65

Occ. four times only: 15 Aug. 1222 (Sar. Stats. p. 70, also pd. RSO II 18), 18 Aug. 1222 (RSO I 339), 29 Sept. 1225 (ibid. II 37) and 1225/6 (C. 122).

M. Humphrey (fn. 3) preb. Alton ? Borealis, list 14

First occ. 15 Aug. 1226 (RSO II 60), and Oct. 1226 x Feb. 1227 (app. 1). Occ. infrequently. Last occ. between Michaelmas 1241 and Michaelmas 1242 (PR 26 Hen. III, ed. H. L. Cannon (New Haven, 1918) p. 337). D. before 1 May 1244, in possession of houses in Chichester (prob. preb.) (Close R. 1242-7 p. 180).

M. Gerard de Bingham (fn. 4) preb. unident., list 65

Can. (list 65). First occ. this archdcnry. as Gerard, 20 Apr. 1245 (IV/E.3/Powerstock/8, pd. incorrectly Sar. Chs. p. 292). Occ. with full name and title n.d. (cart. Thorney: CUL, Add. MS 3021 fo. 246v; Norwich, Norwich and Norfolk RO, DCN 40/3 (D. & C. Reg. III) fo. 239v; cf. Sar. Chs. p. 323). Occ. several times. Last certain occs., 31 March and 5 Apr. 1255 (IV/E.1/ Hilton/3; C. 394 (wrongly as 'T.', but correctly as 'G.' C. 395, 396)), but may occ. later, if Cart. Loders no. 32 is to be dated Feb. 1256 x March 1257 (temp. a bp.-el., so could be Dec. 1246 x July 1247). Prob. related to bp.

Robert de Bingham (1229-46) (list 1).

Jordan Piruntus (Conti) preb. unident., list 65

Papal notary and vice-chanc., occ. 30 Apr. 1258 holding this archdcnry. until a preb. worth 150 marks becomes available (Reg. Alex. IV no. 2566, cal. CPL I 356-7). Also preb. London, instal. 27 Feb. 1259 (1 Fasti I 76-7). Occ. again this archdcnry., waiting for a preb., 1 March 1264 (Reg. Urbain IV no. 1383, cal. CPL I 411). Became cardinal-dcn. of SS. Cosma e Damiano, prov. May 1262; d. Oct. 1269 (Eubel I 49). Made bequest of 100 marks to altar of cath. (II/5/1271, 18 Aug.).

M. Simon of Bridport preb. unident., list 65

Named 30 Apr. 1258 as possible recipient of this archdcnry. when Jordan (above) shall have received his preb. (Reg. Alex. IV no. 2566, cal. in CPL I 356-7). Occ. this archdcnry. 4 Feb. and 5 June 1262 (CPR 1258-66 pp. 198, 215), during Jordan's period of office (see above). Archdcn. of Berks. by 4 Oct. 1262 (list 8).

John preb. unident., list 65

Occ. 23 Feb. 1271 (Sar. Chs. p. 351). Not otherwise known, unless to be identified with John le Bel, preb. Slape (list 54), or John de Badde, unident. preb. (list 66).

Gerard de Grandisson preb. Wilsford, list 61

Papal chapl., res. this archdcnry. in Curia before 9 June 1275 (Rymer I (2) 525). Nephew of Otto de Grandisson, royal councillor (Reg. William Wickwane, ed. W. Brown (Surtees Soc. cxiv, 1907) pp. 329, 332). Also preb. of York (York Minster Fasti II 6). Bp. of Verdun, prov. 1275, before 9 June, cons. 29 March 1276 (Eubel I 530).

Antony Bek (fn. 1) preb. unident., list 65

Papal prov. of this archdcnry. in succession to Gerard de Grandisson, and of next vacant preb., 9 June 1275 (Rymer I (2) 525). Does not occ. as archdcn., but was bequeathed houses in Salisbury by Walter of Merton, 29 March 1276 (Early Rolls of Merton p. 82). Archdcn. of Durham 1275; also precentor of York, preb. of Lichfield, Lincoln, London and Wells; bp. of Durham 1284-1311 (1 Fasti I 70, 80, II 32, 39, III 105).

M. Thomas Bek (fn. 2) preb. unident., list 65

First occ. 24 Nov. 1275 (CPR 1272-81 p. 129). Also can. Lichfield and St Davids, preb. Lincoln (1 Fasti III 60). Keeper of king's wardrobe; elder brother of Antony Bek, bp. of Durham. Last occ. as archdcn. 2 Jan. 1280 (CCR 1279-88 p. 42). Bp. of St Davids, el. before 2 Aug. 1280 (CCR 1279-88 p. 61), cons. 6 Oct. (Chron. Louth Park, ed. E. Venables and A. R. Maddison (Lincoln Rec. Soc. i, 1891) pp. 18-19).

M. Henry of Braunstone preb. Charminster, list 26

Archdcn. of Wilts. (last occ. 8 March 1278/9, list 10). First occ. this archdcnry. 1 Aug. 1281 (IV/E.5/Archdeacon of Dorset/6, and cf. ibid. nos. 3- 5). Also preb. of Exeter. Coadjutor of bp. Robert de Wickhampton, appd. 16 Feb. 1282 (Reg. Pecham I 181). Called king's clk. 18 March 1284 (CPR 1281-92 p. 116). Last occ. this archdcnry. May-June 1284 (app. 2) and 14 July 1284 (Reg. Epistolarum... Johannis Peckham, ed. C. T. Martin (RS lxxvii, 1882-5) III 785). Dean by 29 Aug. 1285 (list 2).

M. William de la Wyle preb. Teinton, list 57

Can. by Apr. 1265 (list 65). First occ. this archdcnry. 11 July 1287 (HMC Var. Coll. I 355). Occ. frequently (cf. app. 3). Last occ. 2 March 1297 (CCR 1296-1302 p. 89). D. by 21 May 1297 (CPR 1292-1301 p. 249). Prob. related to bp. Walter de la Wyle (1263-71, list 1).

Henry de Bluntesdon prebs. unident., Chisenbury, lists 65, 27

Can. (list 65). Royal coll. to succeed William de la Wyle in this archdcnry., s.v., 9 June 1297 (CPR 1292-1301 p. 252). King's almoner, papal disp. to retain archdcnry. and other benefices 25 June 1300 (Reg. Bon. VIII no. 3670, cal. CPL I 588). Occ. several times. Also preb. of Chichester, London (1 Fasti I 38) and Wells. Last occ. this archdcnry. 1316 (Durham, D. & C. Muniments, Misc. Ch. 3622). D. shortly before 29 Sept. 1316 (Reg. Martival I 61). Commem. 27 Sept. (Sar. Stats. p. 11), 28 Sept. (I/4/A-C/21; cf. II/3/1308).

Footnotes

1 Temp. Azo archdcn. [of Salisbury], list 9, and John, subdean, list 11.
1 Temp. Richard prior of Merton, Heads of Relig. Houses p. 175.
2 For the family of the lords of Middleham, see Early Yorks. Chs. V 298-306.
3 For the title 'Master', see cart. Christchurch part 1 fo. 123v and Close R. 1242-7 p. 180.
4 Cambridge Master by 1246; for a note on his career, see Biog. Camb. p. 62.
1 For his career, see C. M. Fraser, A History of Antony Bek (Oxford, 1957); cf. also Biog. Ox. I 151-2.
2 D.Cn. and C.L. in 1276, Reg. Bronescombe p. 88; chanc. of Oxford univ. c. 1270-1; for his career, see Biog. Ox. I 153-4.