Prebendaries
Charminster and Bere

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

Diana E. Greenway

Year published

1991

Supporting documents

Pages

60-61

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'Prebendaries: Charminster and Bere', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: volume 4: Salisbury (1991), pp. 60-61. URL: http://british-history.ac.uk/report.aspx?compid=34244 Date accessed: 21 October 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

LIST 26 PREBENDARIES OF CHARMINSTER AND BERE

PREBEND

Manor of Charminster (Dorset) part of pre-Conquest episcopal estates of Sherborne (see AS Chs. Sherborne pp. xxxviii-xxxix, xliv, xlv; cf. DB I 75d); Bere (Dorset) king's manor (ibid. 75b); Bristoard the priest (cf. Bedwyn, list 17) held church of Bere 1086 (ibid. 79a). Charminster one of several 'villas preter militum terras' given to cans. by bp. Osmund 1091 (carta). Church of Bere also given (ibid.). Both conf. by pope 26 Nov. 1146 (PUE II no. 53 p. 209).

Preb. prob. in existence by c. 1150 (Psalter list), though not mentioned in conf. of Henry II 1158 (RSO I 203-6). Certainly preb. by 1197 x 1215, consisted of estates and tithes in Charminster and Bere (IV/E.5/Prebend of Charminster & Bere/2, 3 etc.; cf. Valor II 74). Agreement over tithes in 1240s (Sar. Chs. pp. 277-81).

Pr.-preb.; decani side; term of residence c. 1270: Oct.-Dec.

Valuations

1220s 80m.; 1226 80m.; c. 1284 70m.; 1291 £100 (incorrectly given in Taxatio p. 182a as £5)

PREBENDARIES

M. Richard Poore

Dean from 1197; last occ. 7 Jan. 1213/14; became bp. of Chichester, temps. 7 Jan. 1215, cons. 25 Jan. (list 2); translated to Salisbury 1217 (list 1). Occ. this preb. as dean, n.d. (IV/E.5/Prebend of Charminster & Bere/2, 14).

M. Thomas of Chobham

Subdean by 7 Jan. 1213/14; last occ. 19 Oct. 1233 (list 11). Occ. this preb. Oct. 1226 x Feb. 1227 (app. 1).

Robert de Lexington

Preb. Bedminster and Redclyffe, coll. 28 Dec. 1227, and had been succeeded by 6 Oct. 1243 (list 16). Transf. to this preb., first occ. Feb. 1238 x 9 July 1242 (Sar. Chs. p. 277) and before 16 Aug. 1242 (ibid. pp. 279-80: IV/E.5/Prebend of Charminster & Bere/11). Royal justice (see list 16); prob. also can. of Wells 1242 (HMC Wells I 94).

M. Ralph of York I (fn. 1)

Presum. not can. when occ. as proctor of M. Luke of Winchester, archdcn. of Surrey (Winchester dioc.), 19 Oct. 1233 (Sar. Chs. p. 229). First occ. as can. 13 Jan. 1239 (Cart. St Nich. p. 18). Warden of fabric of cath. 1247 (HMC Var. Coll. I 369-70). Occ. this preb. 9 Apr. 1254 (IV/E.5/Prebend of Charminster & Bere/3). Occ. as can. several times. Last occ. June x Dec. 1262 (Cart. St Nich. p. 40, also pd. Sar. Chs. p. 336, for date see VCH Wilts. III 369n.). D. as this preb. by 11 Jan. 1263 (CPR 1258-66 p. 239). (fn. 2)

Walter of Merton (fn. 3)

Preb. Yatesbury, occ. 4 Oct. 1262 (list 62). Royal coll. of this preb. on res. of preb. [Yatesbury], s.v., 11 Jan. 1263 (CPR 1258-66 p. 239; cf. ibid. p. 308). Occ. this preb. 1265/6 (IV/E.5/Prebend of Charminster & Bere/10, cf. ibid. no. 12). Also archdcn. of Bath; can. of Exeter, Lincoln and London (see Early Rolls of Merton pp. 46-9; 1 Fasti I 37, 50). Royal chanc. Last occ. as can. of Salisbury 9 Sept. 1271 (Sar. Chs. p. 352). Bp. of Rochester, el. c. 20 July 1274, cons. 21 Oct. (1 Fasti II 77). Legacy in his will to paupers of his preb., Charminster and Bere (Early Rolls of Merton pp. 80, 161).

M. Henry of Braunstone

Occ. without title c. Dec. 1273 (CPR 1272-81 p. 41). First occ. as can. before 18 Jan. 1275 (cart. De Vaux fo. 133v). Archdcn. of Wilts. by 28 March 1275; archdcn. of Dorset by 1 Aug. 1281; dean by 29 Aug. 1285 (lists 10, 7, 2). Successor of Walter of Merton in this preb. (Early Rolls of Merton pp. 121, 128). Occ. this preb. May-June 1284 (app. 2). Presum. transf. to preb. Heytesbury as dean (list 35). Bp. of Salisbury, el. 2 Jan. 1287, cons. 1 June (list 1).

George of Saluzzo

Papal prov. of canonry with expectation of preb. 28 Jan. 1297 (Reg. Bon. VIII no. 1658, cal. CPL I 568); disputed preb. Horton with M. William of Abingdon, 1298 (list 37). Precentor by 22 March 1299; exch. with archdcn. of Buckingham 28 Apr. 1319 (list 3). Occ. this preb. 8 July 1320 (C fo. 453r). Depr. of all benefices by 16 Dec. 1330 (see 2 Fasti III 41; cf. ibid. I 15).

Footnotes

1 For his career, see Biog. Ox. III 2139.
2 He is named in a curious letter of proxy, dated 17 Jan. 1263, Sar. Chs. p. 337, along with M. Gilbert of Bytham, who was also already dead, list 27.
3 Surrey; see Early Rolls of Merton pp. 8-10.