Prebendaries
Faringdon

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

Diana E. Greenway

Year published

1991

Supporting documents

Pages

66-67

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'Prebendaries: Faringdon', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: volume 4: Salisbury (1991), pp. 66-67. URL: http://british-history.ac.uk/report.aspx?compid=34248 Date accessed: 02 October 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

LIST 30 PREBENDARIES OF FARINGDON

PREBEND

Faringdon (Berks.) a royal manor 1086, of which bp. Osmund held 1 hide with the church (DB I 57d). Church given to cans. by bp. Osmund 1091 (carta), conf. by Henry II 1158 (RSO I 205).

Preb. prob. added to Psalter list after c. 1150. Certainly in existence by 1220 (Sar. Chs. pp. 96-8; cf. ibid. pp. 107-9; also RSO II 31, of c. 1226). Establishment of four priests in church of Faringdon and chapel of Coxwell 1227 (Sar. Chs. pp. 187-9; cf. ibid. pp. 243-4).

Subdcn.-preb.; cantoris side; term of residence c. 1270: Oct.-Dec.

Valuations

1220s 32m.; 1226 32m.; c. 1284 32m.; 1291 £50

PREBENDARIES

M. William de Teise

First certain occ. as can. 7 Jan. 1213/14 (RSO MS p. 113, pd. as 'Teile' in Sar. Stats. p. 52, and as 'Teale' in RSO I 380), but prob. can. when occ. 27 May 1208 (RSO MS p. 38, pd. as 'Teile' in RSO I 190; cf. Sar. Chs. p. 73, of c. 1209). Also occ. as can. before 1217 (IV/C.3/Chardstock/4) and twice before 23 Aug. 1220 (RSO II 34; IV/E.5/Prebend of Chardstock/1). (fn. 2) D. as this preb. before 3 Oct. 1227 (Sar. Chs. p. 188, called 'Teyle', sic in MSS).

M. William de Merton

First occ. as can. 28 June 1219 (Sar. Chs. p. 84; ibid. p. 91, for 'Winton' read 'Mertona', I/7/M-N/2), and this preb. 28 Aug. 1219 (ibid. p. 97). Also occ. this preb. Oct. 1226 x Feb. 1227 (app. 1, cf. RSO II 31), 3 Oct. 1227 (Sar. Chs. pp. 187-9), and 1237/8 (ibid. p. 243). Bp.'s official, occ. 17 Jan. 1222 ('16 kal. Feb.', IV/C.4/29, pd. Sar. Chs. p. 121 and Reg. Malmes. I 401). Archdcn. of Berks. by 25 Apr. 1224, last occ. 17 Feb. 1236; dean of Wells in 1237, last occ. 19 Sept. 1237, had been succeeded by 28 Jan. 1238 (list 8).

Ancher Pantaléon of Troyes

Nephew of pope Urban IV, cardinal-pr. of S. Praxedis 1262-86 (Eubel I 8; cf. CPR 1258-66 pp. 221, 252). Papal prov. of next vac. preb. in Salisbury before c. 1 March 1264 (Reg. Urbain IV no. 1383, cal. CPL I 411). Also preb. of York (York Minster Fasti II 59, 79). Occ. this preb. May-June 1284 (app. 2). D. 1 Nov. 1286 (Eubel I 8; cf. Reg. John Le Romeyn, ed. W. Brown (Surtees Soc. cxxiii, cxxviii, 1913-16) I 361).

Next identified preb. is M. John Walwayne, who had royal coll. to this preb. 8 July 1315 (see 2 Fasti III 49).

Footnotes

2 Temp. dean Adam, list 2; pd. Sar. Chs. p. 80 with defective witnesses.