Prebendaries
Highworth

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

Diana E. Greenway

Year published

1991

Supporting documents

Page

76

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'Prebendaries: Highworth', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: volume 4: Salisbury (1991), pp. 76. URL: http://british-history.ac.uk/report.aspx?compid=34254 Date accessed: 01 October 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

LIST 36 PREBENDARIES OF HIGHWORTH

PREBEND

Church of Highworth (Wilts., royal manor), with 3 hides, held by Ralph the priest, 1086 (DB I 65b). Churches of 'Worda' gr. to cans. by bp. Osmund 1091 (carta). Conf. by pope 26 Nov. 1146 (PUE II no. 53, p. 209), and by Henry II 1158 (RSO I 205).

Preb. prob. in existence by c. 1150 (Psalter list). Usually called 'Worth', but 'Hauteworthe' in 1291 (IV/C.2/Royal charters/13).

Pr.-preb.; cantoris side; term of residence c. 1270: Jan.-March.

Valuations

1220s 60m.; 1226 60m.; c. 1284 50m.; 1291 £100

PREBENDARIES

Geoffrey

Precentor by 15 Apr. 1224 (list 3). Occ. this preb. on last occ., Oct. 1226 × Feb. 1227 (app. 1).

M. William de la Corner

Preb. Teinton Regis by 7 May 1270, res. by 10 Dec. 1274 (list 57). Occ. this preb. May-June 1284 (app. 2; cf. CPR 1281-92 pp. 101, 156). Also papal chapl., precentor of York (York Minster Fasti I 16, II 7); archdcn. of Northumberland (1 Fasti II 41). Candidate in episcopal el. of 10 May 1288, when he won ten votes (app. 3). Still this preb. when el. bp. either 24 or 25 Nov. 1288, temps. 26 Feb. 1289, cons. 8 May (list 1).

Peter of Savoy

Royal coll. to this preb. 15 Feb. 1289, s.v. (CPR 1281-92 p. 313), but preb. not yet vacant (ibid. p. 340; IV/C.2/Royal charters/13). In possession by 4 Feb. 1290 (CPR 1281-92 P. 340). Last occ. as can. 7 March 1297 (CCR 1296-1302 p. 86). Vacated this preb. on becoming dean, by 30 June 1297 (list 2 and below), presum. transf. to preb. Heytesbury (list 35).

Amadeus of Savoy

Royal coll., s.v., 30 June 1297, in succession to Peter of Savoy (CPR 1292-1301 p. 257). Also can. of Lincoln (2 Fasti I 118), Lyon, Dublin; archdcn. of Oxford, dean of Bridgnorth (CPR 1292-1301 p. 339). Archdcn. of Reims, brother of Peter of Savoy, and king's kinsman (ibid., and Eugene L. Cox, The Green Count of Savoy (Princeton, 1967) p. 376).