Prebendaries
Hurstbourne and Burbage

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

Diana E. Greenway

Year published

1991

Supporting documents

Pages

78-80

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'Prebendaries: Hurstbourne and Burbage', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: volume 4: Salisbury (1991), pp. 78-80. URL: http://british-history.ac.uk/report.aspx?compid=34256 Date accessed: 28 July 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

LIST 38 PREBENDARIES OF HURSTBOURNE AND BURBAGE (fn. 1)

PREBEND

Churches of Hurstbourne Tarrant (Hants, royal manor; Winchester dioc.) and Burbage (Wilts., royal manor) both held by Vitalis the priest, 1086 (DB I 39bis, 65c). Church of Hurstbourne and 'quicquid Thurstinus filius Vitalis de rege tenet' conf. to cath. by Henry I 1107 × 22 [? 1107] (Sar. Chs. p. 4, cal. Regesta II no. 824) and 1107 × 35 (RSO I 201, cal. Regesta II no. 1972), by Stephen Dec. 1139 (Regesta III nos. 787, 790), by pope 26 Nov. 1146 (PUE II no. 53 p. 210), and by Henry II 1158 (RSO I 204).

Preb. prob. in existence by c. 1150 (Psalter list). Hurstbourne valued at 42m. in 1219 (Book of Fees I 257). Deeds concerning preb.: III/Prebend of Hurstbourne & Burbage; C. 108; CPR 1247-58 p. 229; RSO I 240, 242-3, 245- 7, 263-4, 388; Sar. Chs. pp. 40-1, 227-8.

Dcn.-preb.; cantoris side; term of residence c. 1270: Jan.-March.

Valuations

1220s both 60m.; 1226 Burbage 20m.; c. 1284 both 80m.; 1291 Burbage £10 13s. 4d., Hurstbourne £53 6s. 8d.

PREBENDARIES

Richard Barre

First occ. as can. and this preb. at least two years before 14 Nov. 1177 (Sar. Chs. pp. 40-1). Also archdcn. of Lisieux, archdcn. of Ely (1 Fasti II 50- 1). Royal justice (Turner, Judiciary pp. 95-6, 103-4). Occ. this preb. July 1190 × May 1191 (RSO I 242, 263-4; cf. ibid. p. 246). Still preb. 2 June 1200 (Sar. Chs. p. 59; cf. ibid. pp. 60-1, of c. 1200). Still alive Aug. 1202, and perhaps after 1208, but had been succeeded as archdcn. of Ely by [1215] (1 Fasti II 50-1). Presum. not to be identified with Richard Barre, vicar of Salisbury, who occ. 1198 × 1226, prob. after 1206 (Cart. Bradenstoke no. 480). (fn. 1)

M. Bartholomew des Roches (fn. 2)

First occ. as can. and this preb. c. 1215 (RSO I 251), Oct. 1226 × Feb. 1227 (app. 1) and 9 Sept. 1228 (RSO II 108). Excused by proxy 15 Aug. 1226 (RSO II 61); fined for non-residence Feb. 1227 (ibid. p. 77). Also archdcn. of Winchester (1 Fasti II 93); preb. of London (ibid. I 48), can. of Exeter. Last occ. this preb. 15 June 1229 (CRR XIII no. 2196). D. 12 Dec. 1230 (Exeter obit: Exeter, D. & C. MS 3518 fo. 58r), death notified by 13 Feb. 1231 (RSO I 388). Presum. to be identified with M. Bartholomew, donor of a cope before 1214 (Ceremonies p. 172, from RSO MS p. 168, entry omitted in RSO II 130).

M. Luke of Winchester, des Roches

Preb. Ruscombe Southbury by 1223, preb. Coombe and Harnham by 1226 (lists 51, 28). Coll. to this preb. by bp. in succession to M. Bartholomew des Roches, instal. by proxy 13 Feb. 1231 (RSO I 388-9). Also preb. of London (1 Fasti I 86); archdcn. of Surrey, last occ. July 1243, had been succeeded by 16 Apr. 1245 (ibid. II 94). Still this preb., rector of Hurstbourne, 1249 (Book of Fees II 1417). Prob. d. c. 1253, when Hurstbourne vacant (CPR 1247-58 p. 229), certainly d. by 1258 (Winchester, Hants RO, MS Eccles. II 159696/15).

[? M. Giles de Forda

First occ. as can. March 1257 × Dec. 1262 (cart. De Vaux fos. 16v-17r, 26r, cf. ibid. fos. 41v-42r, 43v-44r, and B. 400). Occ. as vicar of Hurstbourne c. 1260 (Winchester College Muniments 9021). Possibly this preb. Last occ. as can. 27 July 1272 (I/5/D-F/Fordingbridge/12).]

John of Leicester

Preb. Teinton Regis, inst. Dec. 1274, res. by 6 June 1275 (list 57). Occ. as can. 28 March 1275 (Rubrum fos. 147r-148r), and as can. and bp.'s chanc. and datary 28 Oct. 1277 (Sar. Chs. p. 356). Occ. as can. several times. Occ. this preb. May-June 1284 (app. 2). Can. in residence 29 Aug. 1285 (HMC Var. Coll. I 344). Last occ. 10 May 1288 (app. 3). If to be identified with preb. of London of same name, he was a Master and last occ. 17 July 1289 and d. c. 1290 (1 Fasti I 31 and n. 3).

Next identified preb. is John Oreby, who had papal prov. of canonry with expectation of preb. 30 July 1303; he occ. this preb. 20 March 1307 and d. by 20 June 1316 (see 2 Fasti III 62).

Footnotes

1 I am grateful to Mr Nicholas Vincent for his help with this list.
1 Temp. William de Wilton, can., list 66.
2 Nephew of Peter des Roches, bp. of Winchester (1205-38), Rot. Litt. Pat. I 113b; for Peter cf. 1 Fasti II 86.