Chancellors

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

Diana E. Greenway

Year published

1996

Supporting documents

Pages

14-17

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'Chancellors', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: volume 5: Chichester (1996), pp. 14-17. URL: http://british-history.ac.uk/report.aspx?compid=34297 Date accessed: 25 October 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

LIST 5 CHANCELLORS

CHANCELLERY

Dignity established and endowed by bp. Hilary 1154 × 4 June 1163, from the chapelry of Pevensey (Acta no. 31): churches of St Nicholas, Pevensey, and St Pancras, Arlington, and rents in Pevensey and 'Silvestroda' (all E. Suss.). Conf. by pope Alexander III 4 June 1163 (PUE II no. 113, cal. Chart. Chichester no. 62). Church of St Pancras, Arlington, united with preb. Woodhorn temp. Eustace de Leveland, chanc. (Chart. Chichester no. 272; list 40).

Endowment augmented by addition of a house formerly belonging to preb. Aldingbourne and the church of Chiddingly (E. Suss.) 11 June 1229 (Chart. Chichester no. 42). Church of Chiddingly had been granted to cathedral by John de Monte Acuto before summer 1214, when advowson was in dispute (Curia Regis Rolls VII 198-9); conf. to cathedral by William de Monte Acuto after March 1224 (Chart. Chichester no. 537); (fn. 46) further dispute Jan. 1235 (Curia Regis Rolls XV no. 1394).

The chancellor's house was near the west porch of the cathedral; it was ruined in 1642 and only a fragment remains (see Tatton-Brown, in Chichester Cathedral p. 234).

For the properties of St Nicholas, Pevensey, in 1405 and 1455, see Chart. Chichester nos. 1072, 1113. For property of the dignity in 1535, see Valuation 1535 p. 162.

Duties of the office detailed in statute of 29 Oct. 1232 (Walcott, Statutes pp. 163-4; but see above, Introduction, n. 55). Cf. Reg. R. Rede p. 103 for visitation articles of 1397.

Valuation 1291 Chancellery with church of Chiddingly £53 6s. 8d. (Taxatio p. 137b).

CHANCELLORS

M. Jocelin (fn. 47) preb. unident., list 41

Occ. without title 3 Aug. 1147 × 1157 (Acta no. 28). First chanc., appointed by bp. Hilary to newly endowed chancellorship 1154 × 4 June 1163 (ibid. no. 31). Nephew of bp. Hilary (ibid.). Occ. several times. Messenger of English bps. to abp. Thomas Becket at Sens Dec. 1167 (The Letters of John of Salisbury II The Later Letters, ed. C. N. L. Brooke and R. A. B. Mynors (OMT, 1979) no. 236, p. 442). Last occ. as chanc. presum. between 25 March and 30 Apr. 1173 (Cart. Oseney, ed. H.E. Salter, V (Oxford Historical Soc., xcviii) 3-4; for date see John 'de Greenford', dean, list 2). Archdcn. of Lewes from before 6 Oct. 1174 (list 9).

Peter preb. unident., list 41

Occ. three times: 6 Oct. 1174 × Dec. 1178 (Acta no. 61), (fn. 48) and in two chs. issued on a single occasion, c. 1177 × c. 26 Apr. 1180, perhaps c. 15 Jan. 1179/80 (ibid. no. 58 and Chart. Chichester no. 1068: these chs. are prob. connected with a ch. dated 15 Jan. 1179/80, Acta no. 60). Presum. to be identified with M. Peter, archdcn. of Chichester from before 15 Nov. 1181 (list 8).

Geoffrey Aguillon (fn. 49) preb. unident., list 41

Canon from before c. 26 Apr. 1180 to after 1187 (list 41). First occ., as G. chanc., in or soon after 1191 (Chart. Chichester no. 284, which refers to the fourth year after the fire [of 1187]), and with full name and title 1192/3 (Acta no. 84). Occ. several times. Issued ch. in favour of his clerk, M. Vincent de Palingeham (Chart. Chichester no. 1064). Last certain occ. 5 Feb. 1207, in settlement of dispute with dean over tithes of deanery preb. of Westgate (Acta no. 146; cf. Chart. Chichester no. 407). Died by 29 Nov. 1213 (Rot. Litt. Pat. p. 106a).

M. Robert of Gloucester preb. unident., list 41

Royal clerk, royal collation to archdcnry. of Stafford 5 March 1213 (Rot. Litt. Pat. p. 97b). Royal collation to chancellorship of Chichester, sede vacante, 28 July 1213 (ibid. p. 102b). No other occ. as chanc. Still alive, occ. as archdcn. of Stafford 24 March 1216 (ibid. p. 171b) and 12 Sept. 1216 (Rot. Litt. Claus. I 287b). Perhaps died by 18 Feb. 1217 (Reg. Hon. III no. 350, not in CPL I). Had been succeeded as archdcn. of Stafford by 16 Apr. 1221 (cart. Kenilworth: BL, Harley MS 3650 fo. 34r-v).

Ralph de Neville preb. unident., list 41

Royal clerk; (fn. 50) royal collation to deanery of Lichfield 11 Apr. 1214 (Rot. Litt. Pat. p. 113a). Preb. of London (1 Fasti I 86). Royal collation to succeed M. Robert of Gloucester as chanc. of Chichester, sede vacante, 28 Oct. 1222 (Pat. R. 1216- 25 p. 349). Also canon of Lincoln (J. and L. Stones, in Archives xvi (1984) pp. 243, 248-9; not in 1 Fasti III). Bp., el. by 1 Nov. 1222, temps. 3 Nov. 1222, cons. 21 Apr. 1224 (list 1).

M. Thomas of Lichfield preb. unident., list 41

Royal clerk prob. as early as 1212; canon of York by May 1221 (see York Minster Fasti I 17-18; also Russell, Dict. of Writers, pp. 165-6). Prob. a protégé of bp. Ralph de Neville, formerly dean of Lichfield (above; and see note on Thomas as dean, list 2). Almost certainly chanc. of Chichester by 5 June 1224, when he occ. as 'cancellarius ecclesie' in copy of a ch. of Richard de Marisco, bp. of Durham, in which 'Cicestrensis' is prob. omitted (Reg. Walter Gray, ed. J. Raine (Surtees Soc. lvi, 1872) p. 148; see commentary by C. T. Clay in York Minster Fasti I 17-18). Also occ. after 21 Apr. 1224 (Chart. Chichester no. 208); (fn. 51) 1226/ 7 (Walcott, Statutes p. 207, cal. Chart. Chichester no. 40); and Nov. 1227 (Chart. Chichester no. 410; for the date, see above, Dating). Became dean, prob. el. on or shortly after 11 June 1229 (list 2).

Eustace de Leveland preb. Woodhorn, list 40

Archdcn. of Lewes (last occ. 11 June 1229; list 9). First occ. as chanc. soon after 11 June 1229 (Chart. Chichester no. 210; for the date, see above, Dating). Occ. frequently; for full name see, e.g., Curia Regis Rolls XVI nos. 194, 500, XVII no. 2409. Last occ. 1246/7 (Chart. Chichester nos. 502, 508, 562). (fn. 52)

M. John of Climping preb. unident., list 41

Canon by 7 Nov. 1231 or 1232 (list 41); archdcn. of Chichester by Dec. 1242, last occ. 1246/7 (list 8). First occ. as chanc., called M. John of Arundel, 17 July 1247 (Chart. Chichester no. 595). Rector of Climping (ibid. no. 220 of 9 Oct. 1248), and so identical with John of Climping (see list 41). Last occ. as chanc. 19 Apr. 1251 (Walcott, Statutes p. 213) and 6 Oct. 1251 (Liber E fo. 98v, omitted from Chart. Chichester). Bp. of Chichester, el. 14 Apr. x 21 May 1253, temps. 27 May, cons. 11 Jan. 1254 (list 1).

William of Bracklesham preb. Woodhorn, list 40

Canon by 26 Feb. 1254; still canon 27 Aug. 1254 (list 40). Called rector of St Pancras, Arlington, so therefore chanc. before 2 Aug. 1256 (Chart. Chichester nos. 261, 620), (fn. 53) and first called chanc. 4 Nov. 1256 (Chart. Chichester no. 1080). Occ. frequently. Full name and title on several occasions (e.g. ibid. nos. 66, 241-2, 451, 638). Last occ. 27 Dec. 1271 (Walcott, Statutes p. 222). Dean by 1275/6 (list 2).

M. Richard of Pagham (fn. 54) preb. unident., list 41

Canon by 28 Dec. 1264 (list 41). First occ. as chanc. c. 1275 (Chart. Chichester no. 663, closely related to no. 664, which bears date 1275/6). Occ. several times. Last occ. 25 Nov. 1286 (Suss. Fines II no. 994, cf. no. 993).

M. John de Lacy (fn. 55) preb. unident., list 41

First occ. as chanc. 15 Sept. 1288 (Foedera, ed. T. Rymer (1745) I iii 26). Also preb. of Lincoln (1 Fasti III 90, 105); preb. of Wells (2 Fasti VIII 68). Last occ. as chanc. of Chichester 20 May 1300 (Records of Antony Bek, ed. C. M. Fraser (Surtees Soc. clxii, 1953) p. 68). Died by 11 Nov. 1301 (Lincoln, Reg. II fo. 276v).

Footnotes

46 Temp. Ernisius [de Tywa], canon, list 42.
47 For a note on his career, see Mayr-Harting, in English Historical Review lxxviii (1963) 21.
48 Temp. bp. John 'de Greenford' and M. Jordan de Melburne dean, lists 1, 2.
49 He was doubtless a member of the Sussex family of Aguillon, although he is not mentioned by L. F. Salzman, 'The family of Aguillon', Suss. Archaeol. Collections lxxix (1938) 45-60, or by W. Farrer, Honors and Knights' Fees III (Manchester, 1925) 72-5.
50 For his early connection with Peter des Roches, bp. of Winchester (1205-38), see Vincent, in EEA IX, Winchester 1205-38 pp. xli-xlii.
51 Temp. bp. Ralph de Neville, list 1.
52 M. Geoffrey of Gloucester apparently occ. as chanc. 14 June 1238 (Liber Y fo. 58v, a 16thcentury hand: G. de Gloc. canc' Cicestren', cal. Chart. Chichester no. 4). This must be an error for 'canonicus': he was canon by 26 May 1220 (preb. unident., list 42), and dean by Aug. 1241 (list 2).
53 Temp. M. Geoffrey of Gloucester, dean, list 2.
54 He prosecuted a case relating to property in Pagham, W. Suss., Suss. Fines II no. 930.
55 For his career, see Biog. Ox. III 2186-7 and Biog. Camb. p. 346.


<--Previous:
Precentors
Next:-->
Treasurers