Treasurers

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

Diana E. Greenway

Year published

1996

Supporting documents

Pages

17-19

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'Treasurers', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: volume 5: Chichester (1996), pp. 17-19. URL: http://british-history.ac.uk/report.aspx?compid=34298 Date accessed: 21 August 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

LIST 6 TREASURERS

TREASURY

Dignity established by bp. Hilary between 3 Aug. 1147 and 18 Apr. 1148, when conf. by pope Eugenius III (PUE II no. 57, cal. Chart. Chichester no. 60).

Church of Eastbourne (E. Suss.) belonged to treas. by 1199 × 1215 (Chart. Chichester no. 332). Eastbourne a manor of the count of Mortain 1086 (DB I 20c). See also documents of 1232, 1238, 1244/5, 1249/50, 1264, 1300 ibid. nos. 145 (= Liber Y fo. 90v, Liber K p. 314), 4, 432, 588, 242, 708; and see Cal. Charter Rolls I 151; Close R. 1231-4 p. 51; Pat R. 1225-32 p. 470. For Eastbourne in 1341, see Inq. Non. pp. 358-9.

The treasurer's house in the Close is referred to 25 Oct. 1300 (Chart. Chichester no. 708). It was demolished 1834; for its position and surviving fragments, see Tatton-Brown, in Chichester Cathedral pp. 227, 234-5.

For the treasury properties in 1535, see Valuation 1535 pp. 162-3.

Duties of the office detailed in statute of 29 Oct. 1232 (Walcott, Statutes pp. 164-7; but see above, Introduction, n. 55).

Subtreasurer: by 1397 the treas. was bound to pay the subtreasurer 40s. p.a. (Reg. R. Rede p. 102). Adam Wandresy, subtreasurer, occ. mid 13th century (Chart. Chichester no. 449). (fn. 56)

Valuation 1291 £46 13s. 4d. (Taxatio p. 137b).

TREASURERS

M. Roger preb. unident., list 41

Presum. first treas., appointed on establishment of dignity 3 Aug. 1147 × 18 Apr. 1148 (as above). But occ. twice without title in early years of bp. Hilary (Acta no. 42; Chart. Chichester no. 298). First occ. as treas. 3 Aug. 1147 × 1157 (Acta no. 28) and mid Feb. 1157 (Chron. Battle p. 162). Occ. several times. Last occ. 15 Jan. 1179/ 80 (Acta no. 60) and shortly after (Chart. Chichester no. 1068, and cf. Acta no. 58).

Luke preb. Eartham, list 14

Occ. as treas. 16 Nov. 1180 × 15 Nov. 1181 (Acta no. 120) and on two further occasions temp. bp. Seffrid II, after 16 Nov. 1180 (ibid. nos. 104, 138). Referred to as treas., evidently already dead, 1187 × 97 (ibid. no. 89), so presum. not to be identified with Luke precentor (list 4) unless he held both dignities together in mid 1180s (cf. Mayr-Harting's comment, Acta p. 212).

Seffrid preb. Wightring, list 37

Still canon, not yet treas. when occ. after c. 1187 (list 37). First occ. as treas. [1189] (Cart. Southwick I 86 (I 143); also Memoranda Roll 1207-8 (Pipe Roll Soc. new series xxxi) p. 90, referring back seven years from 1196). Occ. several times. Occ. with king in Germany from July 1193 to Jan. 1194 (Itinerary of Richard I, ed. L. Landon (Pipe Roll Soc. new series xiii, 1935) pp. 79-82) and at Issoudun 3 July 1195 (ibid. p. 102). Apparently still treas. when mentioned March 1196 (Memoranda Roll 1207-8 p. 90). Dean by 1197/8 (list 2).

Richard preb. unident., list 41

Perhaps to be identified with Richard archdcn. [of Chichester] who occ. in 1190s (list 8). First occ. as treas., one of three distributors of the commons, 1197/8 (Acta no. 101). Occ. temp. bp. Seffrid II, before c. 17 March 1204 (ibid. nos. 71, 95, 111; Chart. Lewes I 109-10). Last occ. temp. bp. Simon of Wells, 11 July 1204 × 21 Aug. 1207 (Chart. Chichester no. 339).

Pandulph (fn. 57) preb. unident., list 41

Perhaps canon, called 'Master P.', by 8 June 1205 (Innocent III, Cal. Letters no. 628; list 42). Occ. as treas. 22 Sept. 1219 (Liber Censuum de l'église romaine, ed. P. Fabre and L. Duchesne (3 vols., Paris, 1905-10) I 260-1; cal. from papal reg. CPL I 69-70, omitted in Reg. Hon. III), and prob. described as treas. in 1232, after his death (see Vincent, in Historical Research lxviii (1995) 153-4). Died some time before 5 March 1231 (Reg. Grég. IX no. 575 = CPL I 125; see below), possibly by 1227 (Monte Cassino necrology, cited by Vincent p. 154).

M. William de Neville preb. unident., list 41

[M. Alatrinus]

Alatrinus had papal prov., but William de Neville already appointed by bp. and installed after death of Pandulph and at least three months before 5 March 1231 (Reg. Grég. IX no. 575 = CPL I 125). (fn. 58) Papal mandate to bp. to give Alatrinus, papal subdcn. and chapl., a benefice of equal value 5 March 1231 (ibid.; cf. Reg. Grég. IX nos. 34, 3839); papal mandate to legate Otto, 11 May 1238, to restore Alatrinus to treasurership, evidently ineffective (Reg. Grég. IX no. 4336 = CPL I 173). William de Neville occ. as treas. 1 March 1232 (Cat. Ancient Deeds V no. A/11537) and thereafter frequently until last occ. 4 Nov. 1256 (Chart. Chichester no. 1080). Increased the goods of the office (Walcott, Statutes p. 166). Provision for his anniversary Chart. Chichester nos. 466-71, 501. Brother of Robert de Neville and of Nicholas de Neville, canon (list 42; see Chart. Chichester no. 577), and therefore of bp. Ralph de Neville and of Roger de Neville (see Nicholas de Neville, list 42).

Nicholas of Pagham preb. unident., list 41

First occ., as Nicholas treas., 28 Dec. 1264 (Chart. Chichester no. 242), and with full name and title 29 June 1267 (ibid. no. 638). Occ. several times. Last occ. c. 1275 (ibid. no. 663, closely related to no. 664, which bears date 1275/6).

M. Gilbert de Sancto Leofardo preb. unident., list 41

Canon by 28 Dec. 1264 (list 41). First occ. as treas. 5 Apr. 1279 (Chart. Chichester no. 713). Occ. several times. Also official of court of Canterbury 1282- 6 (I. J. Churchill, Canterbury Administration (2 vols., 1933) II 237). Preb. of Wells; canon of Beverley. Bp., el. 30 Jan. 1288, temps. 24 June, cons. 5 Sept. (list 1).

M. Robert of Wiston (fn. 59) preb. unident., list 41

Canon by c. 1285 (list 41); archdcn. of Chichester by 18 July 1287 (list 8). First occ. as treas. 26 Nov. 1289 (Chart. Chichester no. 981). Also occ. 5 Sept. 1288 × 26 Sept. 1296 (ibid. no. 833) and 2 Nov. 1291 (ibid. no. 972). Last occ. 1292, before 25 Dec. (ibid. no. 904).

M. William de Irton preb. unident., list 41

Canon by 26 Nov. 1289 (list 41). Not called treas., appointed collector in Suss. 4 Dec. 1295 (CPR 1292-1301 p. 172). First occ. as treas. 2 Sept. 1297 (Reg. Winchelsey I 190). Resigned as treas. by 25 Sept. 1300 (ibid. II 716-17; cf. Chart. Chichester no. 708). Nephew of M. Richard of Ferring, preb. unident. (list 42), abp. of Dublin (1299-1306) (Reg. Bon. VIII no. 3513 = CPL I 587); so prob. related also to M. Geoffrey of Ferring, precentor (list 4).

Next treas., M. William de Thefford, collated between 25 Sept. and 25 Oct. 1300 (Reg. Winchelsey II 716-17; Chart. Chichester no. 708; see 2 Fasti VII 9).

Footnotes

56 Temp. Roger Germayn, mayor of Chichester (see Chart. Chichester nos. 66, 392, 609).
57 He was a nephew of Pandulph, papal legate in England 1218-1221, bp. of Norwich 1215-26. For a note on the nephew's career, see N. Vincent, 'The election of Pandulph Verracclo as bishop of Norwich (1215)', Historical Research lxviii (1995) 143-63, at pp. 153-4, who shows that the surname 'Masca', given to bp. Pandulph in 1 Fasti II 56, is incorrect.
58 The papal mandate of 5 March 1231 was in response to the bp.'s reply to the papal prov. of Alatrinus, which had been received by the bp. 40 days after he had appointed and installed William de Neville.
59 In Steyning hundred: 'Wystneston', 'Wystaneston' etc.; see PN Suss. I 243.


<--Previous:
Chancellors