Prebendaries
Henstridge

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

Diana E. Greenway

Year published

2001

Supporting documents

Pages

55-56

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'Prebendaries: Henstridge', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: volume 7: Bath and Wells (2001), pp. 55-56. URL: http://british-history.ac.uk/report.aspx?compid=34383 Date accessed: 01 October 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

LIST 41 PREBENDARIES OF HENSTRIDGE

PREBEND

Henstridge (Som.): two portions in 1086, one in royal estates (earl Harold's TRE) (DB I 87a), and the other held by abbey of Saint-Sever (fn. 174) as tenant of earl Hugh (ibid. 91d).

Church of Henstridge gr. as preb. by Richard de Camville prob. March 1176 (Cal. I 20); confs. by abp., bp. of Worcester and papal legate same time (EEA II no. 225 and note; PUE II no. 155). Conf. by Gerard de Camville, son of Richard, and by abp. early 1182 (Cal. I 21; EEA II no. 227). Conf. by bp. Reginald, May/ June 1176 × late 1189 (EEA X no. 153), and 27 Nov. 1189 × 27 Nov. 1191 (ibid. no. 155). Papal conf. 5 June 1190 (PUE II no. 256). Also Cal. I 22-3.

Valuations 1291 £16 13s 4d (Taxatio p. 199b); 1299 25m (Cal. I 255).

PREBENDARIES

M. Alexander Medicus

Occ. without title 8 July 1175 × 29 Sept. 1188, possibly before 9 Aug. 1179 (EEA X no. 59) and 8 Nov. 1186 (ibid. no. 98; cf. ibid. nos. 92, 110). Occ. as this preb. as can., so presum. before becoming subdean (Cal. I 21, 490). Subdean from before 29 Sept. 1188; dean by late 1189 until mid 1209 (lists 7, 3). Presum. transf. to preb. Wedmore I on becoming dean (list 57).

John de Teynton (fn. 175)

Pr., prob. not can. when occ. 27 July 1245 (Cal. I 122). First occ. as can. 24 May 1246 (below, app. 3 no. 20 A). Occ. frequently (for full name see Cal. I 5, 132, and as Master ibid. pp. 72, 85). Last occ. 15 Aug. 1252 (below, app. 3 no. 20 F). D. as this preb. by 13 July 1254, when he was said to have made his will about a year previously (Cal. I 136).

M. Edward de la Cnoll

Occ. without title in connection with Wells 7 Jan. 1234 (Cart. St Mark's no. 25). Royal clerk, appd. kg.'s proctor at papal Curia in case between kg. and bp. and chapter of Wells 12 Oct. 1241 (CPR 1232-47 p. 261). Can. of St Davids by Apr. 1242 (ibid. p. 283). Disp. for addit. benefice 24 Apr. 1248 (St Davids Episcopal Acta 1085-1280, ed. J. Barrow (South Wales Rec. Soc., 1998) p. vii). Occ. as successor to M. John de Teynton in this preb. 13 July 1254 (Cal. I 136). Dean, el. by 19 Sept. 1256; d. 16 Sept. 1284 (list 3). Presum. transf. to preb. Wedmore I on becoming dean (list 57).

Henry de Ponte or Pontibus

First occ. as can. and this preb. 6 Feb. 1292 (Cal. I 391, Ponte = CPR 1281-92 p. 481, Pontibus). Occ. as can. several times (Ponte), and as this preb. 28 May 1294 (Cal. I 490, Pontibus). Last occ. 26 May 1298 (ibid. p. 159, Ponte).

Next identified preb. is M. William de Kingscote, who d. by 19 Apr. 1311 (Reg. Droxford fo. 36r; 2 Fasti II 42, 44, VIII 49; see also Biog. Ox. II 1074). Also preb. of Hereford and Exeter (2 Fasti II 42, 44, IX 4, 24). His house in Wells mentioned 2 July 1312 (Reg. Drokensford p. 51; Bailey, Canonical Houses p. 156).

Footnotes

174 Arr. Vire, Calvados, France.
175 ? Taynton, Glos. or Oxon.