Prebendaries
Huntington

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

J.S. Barrow

Year published

2002

Supporting documents

Pages

44-46

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'Prebendaries: Huntington', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: volume 8: Hereford (2002), pp. 44-46. URL: http://british-history.ac.uk/report.aspx?compid=34441 Date accessed: 26 October 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

LIST 20 PREBENDARIES OF HUNTINGTON

PREBEND

Huntington formed part of the estates of the church of Hereford in the 11th cent. and in 1086 a clk. held two hides there from the church (DB I 182b). In c. 1291 the preb. of Hontidon, endowed with two cars., some rents, a mill and pleas and perquisites, was assessed at £9 4s in the taxation of pope Nicholas IV (Taxatio p. 170a); in 1294 the preb. of Huntyndone was assessed at 20m in a list entered into the register of bp. Swinfield (Reg. Swinfield p. 305). Valor III 9 assessed the preb. at £11 17s 2d gross, £8 19s 10d net; the endowments were made up of demesne, rents from customary tenants, perquisites and payment of small commons.

PREBENDARIES

M. Ranulf fitzErchemar (fn. 67)

Son of dean Erchemar. Occ. as can. of Hereford, preb. unspecified, 1132, before 27 June (EEA VII no. 55), 1134 (ibid. no. 15: for dating cf. ibid. no. 17), 1144 (ibid. no. 47), 9 Apr. 1145 (ibid. no. 27); 22 Dec. 1163 × 27 Feb. 1167 (ibid. nos. 121, 123). Last occs. are 2 Oct. 1172 (cart. St Guthlac fo. 15v, no. 4 and fo. 108r, no. 479) and as witness to a document datable either 22 Dec. 1163 × 27 Feb. 1167 or 6 Oct. 1174 × 13 Aug. 1178 (EEA VII no. 125). His preb. can prob. be identified as Huntington because he occ. as the tenant of Huntington c. 1160 × c. 1170 in Herefordshire Domesday p. 28 (cf. M. Jones, 'The estates of the cathedral church of Hereford, 1066-1317' (Oxford B.Litt thesis, 1958) 43n). Commem. 3 Oct. (app. 1 fo. 39r).

M. Stephen of Anagni

M. Stephen of Anagni, of Conti of Anagni family, can. of Anagni and chapl. of cardinal Ugolino (later pope Gregory IX) in the early 13th cent. (W. Maleczek, Papst und Kardinalskolleg von 1191 bis 1216 (Vienna, 1984) p. 127 n. 14 citing A. De Magistris, Istoria della città e santa basilica cattedrale d'Anagni (Rome, 1749) p. 144), papal collector of the tenth in England 1229 (Councils and Synods II i 167), and chapl. of pope Alexander IV (F. Caraffa, 'Il testamento di Stefano d'Anagni cappellano di Alessandro IV (4 dicembre 1256)', Archivio della società romana di storia patria civ (1981) 97-117), is prob. the S. de Anagni, papal chapl., who vacated a Hereford preb. before 1 June 1252. M. Silvester of Anagni is another possible, though slightly less likely, identification (for both Stephen and Silvester, see Acta of Guala pp. 52, 54, lxxii).

M. Peter of Radnor

As archdcn. of Shropshire (in the dioc. of Coventry and Lichfield) was gr. a canonry and preb. in Hereford void by the res. of S. de Anagni, papal chapl., by Raynald, bp. of Ostia and Velletri, acting on papal authority, before 1 June 1252, when the gr. received papal conf. (Reg. Inn. IV no. 5834; CPL I 277). The preb. is not specified but may well have been Huntington, which Peter appears to have held at his d. (see next two entries). Occ. as can. June 1272 (cart II. fo. 131 v); occ. as absent can. 24 June 1273 (Capes, Charters p. 138); payment made to 8 Sept. 1273 and occ. as resident can. 30 Sept. 1273 (ibid. p. 139). Had d. before 8 July 1276 when bp. Cantilupe issued a mand. to install Edmund de Mortimer in the preb. which had been held by M. Peter of Radnor (Reg. Cantilupe p. 83). Killed in an affray in Oxford (Biog. Ox. III 1541: date c. 1279 given there is too late). Commem. 19 June (app. 1 fo. 23r). He gave an embroidered cope and money to the chapter to establish a distribution on the anniversary of his d. Also penitentiary (see list 14). Archdcn. of Shropshire (in dioc. of Coventry and Lichfield): occ. as such 4 Aug. 1244 (CPR 1232-47 p. 433), 26 Aug. 1246 (Close Rolls 1242-7 p. 478), 1 June 1252 (CPL I 277), 29 Jan. 1257 (Ann. Burton p. 379), 25 March and 22 Sept. 1272 (Reg. Swinfield pp. 163-4). Perhaps identifiable with the Peter of Radnor who occ. in Fasti Paroch. V 37, 54. See cans. with unidentifiable prebs (list 36).

Edmund de Mortimer

Previously held an unspecified preb. (list 36 and app. 2). Occ. 8 July 1276 in mand. from bp. Cantilupe to M. Luke de Bree to install him in the preb. which had been held by M. Peter of Radnor, while M. Richard of Stratford was coll. to the preb. Edmund had held (Reg. Cantilupe pp. 83-4). He had res. his preb., specified as Huntington, by 21 Dec. 1277, when it was given to Peter of Chester (Reg. Cantilupe p. 155), prob. in exchange for the preb. of Hunderton (list 19). Preb. of Salisbury (1 Fasti IV 84); treas. of York (1 Fasti VI 25-6, 109).

Peter of Chester (fn. 68)

Coll. to preb. of Huntington 8 Nov. 1277 (Reg. Cantilupe p. 155). Peter occ. holding preb. of Huntington c. 1291 (Taxatio p. 170), so he evidently retained it after he was made provost of Beverley, which occ. before 1 May 1278. D. before 18 Feb. 1295 (R. T. W. McDermid, Beverley Minster Fasti (Yorks. Archaeol. Soc. Record series cxlix, 1993) p. 7). Preb. of York (1 Fasti VI 64).

M. John de Bestan

Res. church of Smarden (Kent) [30 Jan.?] 1279 (Reg. Pecham I 105); can. of Wells (1 Fasti VII 87); coll. to church of Cliffe-at-Hoo (Kent) 13 Nov. 1288 (Reg. Pecham I 79); clk. of abp. Pecham, occ. 13 Oct. 1291 (ibid. II 33). Coll. to preb. of Huntington 13 Aug. 1295, res. any rights he might have to it from papal prov. (Reg. Swinfield p. 530; 2 Fasti II 29); occ. as resident can., preb. unspecified, 29 Sept. 1295 (Capes, Charters p. 169); occ. holding this preb. 2 March and 14 Apr. 1297 (Cal. Chanc. Rolls 1277-1326 pp. 26, 29); infirm, a co-adjutor appd. in his church of Cliffe-at-Hoo 21 Aug. 1302 (Reg. Winchelsey I 443); d. by 31 Aug. 1304, when M. Robert of Gloucester was coll. to this preb. (Reg. Swinfield p. 536).

Footnotes

67 Ranulf had a son, also called Ranulf, a layman, who inherited his father's (previously his grandfather's) house in Hereford (EEA VII nos. 168, 199).
68 Illegitimate son of John de Lacy, earl of Lincoln and constable of Chester (1 Fasti VI 64 n. 151).