Archdeacons
Dorset

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

Joyce M. Horn

Year published

1986

Supporting documents

Page

14

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'Archdeacons: Dorset', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1541-1857: volume 6: Salisbury diocese (1986), pp. 14. URL: http://british-history.ac.uk/report.aspx?compid=35086 Date accessed: 25 October 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

ARCHDEACONS OF DORSET

John Skip D.D. ?-1542.

Perhaps succ. Edward Fox when latter became bp. of Hereford in 1535 (cf. Valor II 73). Skip bp. of Hereford 1539, but had royal lic. 9 Nov. to hold this archdcnry in commendam with his bpc. until All Saints' day [1 Nov.] 1542 (L. & P. XIV no. 619 (25)). Archdcnry annexed to Bristol dioc. 4 June 1542 (Foedera, ed. T. Rymer (The Hague, 1735-45) VI iii 80). Res. by 11 Dec. 1542 (L. & P. XVII no. 1251 (19)).

Archdcnry transferred from Bristol to Salisbury dioc. by Order in Council 5 Oct. 1836 in accordance with Stat. 6 & 7 Will. IV c. 77 (Lond. Gaz. no. 19429).

Robert Bentley Buckle M.A. 1836-1862.

Coll. by bp. of Bristol 9 Jan. 1836 (P.R.O., E 331 Bristol/34). Res. 13 Jan. 1862 (D1/2/38 p. 451).



<--Previous:
Treasurers