Archdeacons
Liverpool

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

Joyce M. Horn, David M. Smith, Patrick Mussett

Year published

2004

Supporting documents

Pages

49-50

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'Archdeacons: Liverpool', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1541-1857: volume 11: Carlisle, Chester, Durham, Manchester, Ripon, and Sodor and Man dioceses (2004), pp. 49-50. URL: http://british-history.ac.uk/report.aspx?compid=35848 Date accessed: 31 July 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

ARCHDEACONS OF LIVERPOOL

Archdeaconry created by Order in Council 10 Aug. 1847, in accordance with stat. 10 & 11 Vic. c. 108 (Lond. Gaz. no. 10769 (p. 3159)).

Jonathan Brooks M.A. 1848–1855.

Coll. 29 Sept. 1848; instal. 7 Oct. (EDA 1/13 p. 575). D. 28 Sept. 1855 (Gent. Mag. 1855, new ser. xliv 543–4; EDA. 1/14 p. 256).

John Jones M.A. 1855–1886.

Coll. 30 Oct. 1855 (EDA. 1/14p. 256). Instal. s.d. (EDD. 3913/3/6 p. 319). Res. probably 31 Dec. 1886 (The Guardian, 15 Dec. 1886, p. 1891 (Sic)).