Archdeacons
Lindisfarne

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

Joyce M. Horn, David M. Smith, Patrick Mussett

Year published

2004

Supporting documents

Page

86

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'Archdeacons: Lindisfarne', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1541-1857: volume 11: Carlisle, Chester, Durham, Manchester, Ripon, and Sodor and Man dioceses (2004), pp. 86. URL: http://british-history.ac.uk/report.aspx?compid=35856 Date accessed: 01 October 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

ARCHDEACONS OF LINDISFARNE

Archdcnry established by Order in Council 27 Aug. 1842 to divide archdenry of Northumberland in accordance with 3 & 4 Vic. c. 113 s. 32 (Lond. Gaz. nos. 20135, 20138, 20154).

Edward Thomas Bigge M.A. 1842–1844.

Coll. 15 Sept. 1842; instal. 8 Oct. (DCM, C/A/4 pp. 188–90). D. 3 Apr. 1844 (Gent. Mag. 1844, new ser. xxi 661; DDR/EA/ACT/1/5 f. 50).

George Bland M.A. 1844–1853.

Coll. 7 May 1844 (DDR/EA/ACT/1/5 f. 50). Instal. 29 June (DCM/C/A/4 pp. 191–4). Archdcn. of Northumberland 1853.

Richard Charles Coxe M.A. 1853–1865.

Instit. by bp's commissary 2 Apr. 1853; instal. s.d. (DCM/C/A/4 pp. 208–10). D. 25 Aug. 1865 (Gent. Mag. 1865, 3rd ser. xix 513–14).