Archdeacons
Manchester

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

Joyce M. Horn, David M. Smith, Patrick Mussett

Year published

2004

Supporting documents

Page

121

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'Archdeacons: Manchester', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1541-1857: volume 11: Carlisle, Chester, Durham, Manchester, Ripon, and Sodor and Man dioceses (2004), pp. 121. URL: http://british-history.ac.uk/report.aspx?compid=35874 Date accessed: 25 October 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

ARCHDEACONS OF MANCHESTER

John Rushton D.D. 1843–1854.

Coll. 25 Oct. 1843 by bp. of Chester in the diocese of Chester in accordance with order in Council 23 Aug. 1843 by authority of stat. 6 & 7 Will. IV (Cheshire R.O., EDA. 1/13 p. 212; Lond. Gaz. no. 20265). Res. by 2 Sept. 1854, on becoming vicar of Blackburn (Manchester Courier, 29 Feb. 1868, p. 6; Manchester Archives, M39Addnl/Bishop's Act Book 1 p. 79).

Robert Mosley Master M.A. 1854–1867.

Coll. 2 Sept. 1854 (Manchester Archives, M39Addnl/Bishop's Act Book 1 p. 79). D. 1 July 1867 (The Times, 4 July).