Canons of Ripon

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

Joyce M. Horn, David M. Smith, Patrick Mussett

Year published

2004

Supporting documents

Pages

130-132

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'Canons of Ripon', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1541-1857: volume 11: Carlisle, Chester, Durham, Manchester, Ripon, and Sodor and Man dioceses (2004), pp. 130-132. URL: http://british-history.ac.uk/report.aspx?compid=35882 Date accessed: 24 April 2014. Add to my bookshelf


Highlight

(Min 3 characters)

Contents

CANONS OF RIPON

Pennyman Wharton Worsley M.A. 1827–1879.

Canon of 1st stall in Ripon collegiate church. 'Commendum' from dean of Ripon to abp. of York, 3 Apr. 1827, recommending the customary three names: Pennyman Wharton Worsley; Robert Howard, rector of Burythorpe; and Robert Sutton, rector of St. Michael, Spurriergate, York (BI, Adm. 1827; LB, MS. Dep. 1980/1/46 p. 188). Worsley coll. 25 Apr. (BI, Inst. AB. 19 pp. 232–3). Instal. 23 June (LB, MS. Dep. 1980/1/46 p. 189). Canon of the new cath. 1836 (Lond. Gaz. nos. 19426– 7, 19429). Res. by 2 July 1879 (Ripon Act Book 3 p. 130; LB, MS. Dep. 1980/1/ 48 p. 238).

William Gray M.A. 1828–1863.

Canon of 2nd stall in Ripon collegiate church. 'Commendum' from dean of Ripon to abp. of York, 5 Dec. 1828, recommending the customary three names: William Gray, vicar of Brafferton; George Kelly, vicar of Aldborough; and William Dent, perpetual curate of Sowerby (LB, MS. Dep. 1980/1/46 pp. 205–6). Gray coll. 19 Dec. (BI, Inst. AB. 19 p. 300). Instal. 4 Feb. 1829 (LB, MS. Dep. 1980/1/46 pp. 209–10). Canon of the new cath. 1836 (Lond. Gaz. nos. 19426–7, 19429). D. 26 March 1863 (The Times, 30 March; LB, MS. Dep. 1980/1/48 p. 1; Ripon Act Book 2 p. 68).

George Henry Webber M.A. 1829–1858.

Canon of 3rd stall in Ripon collegiate church. 'Commendum' from dean of Ripon to abp. of York, 30 June 1829, recommending the customary three names: George Henry Webber, vicar of Great Budworth, Ches.; James Charnock, fellow of University College, Oxford; and George Kelly, vicar of Aldborough (BI, Adm. 1829; LB, MS. Dep. 1980/1/46 pp. 213–14). Abp's commission 7 Sept. to instit. Webber; certificate of admission 11 Sept. (BI, Inst. AB. 19 p. 326; ibid., Adm. 1829). Coll. by abp. 22 June 1830, vac. by Webber's failure to read in the collegiate church, within the time allowed by law, the 39 Articles, morning and evening prayers, and declaration of conformity (BI, Inst. AB. 19 p. 358). Instal. 28 June (LB, MS. Dep. 1980/1/46 p. 215). Canon of the new cath. 1836 (Lond. Gaz. nos. 19426–7, 19429). D. 4 March 1858 (The Times, 8 March; LB, MS. Dep. 1980/1/ 47 pp. 249, 252). Canonry suspended in accordance with stat. 3 & 4 Vic. c. 113, as the third canonry to fall vac.

Robert Sutton B.A. 1828–1858.

Canon of 4th stall in Ripon collegiate church. 'Commendum' from dean of Ripon to abp. of York, 5 Dec. 1828, recommending the customary three names: Robert Sutton, rector of St. Michael, Spurriergate, York; Charles Webber, Student of Christ Church, Oxford; and Danson Richardson Currer of Clifton near York (LB, MS. Dep. 1980/1/46 pp. 206–7). Sutton coll. 19 Dec. (BI, Inst. AB. 19 pp. 300–1). Instal. 4 Feb. 1829 (LB, MS. Dep. 1980/1/46 p. 208). Canon of the new cath. 1836 (Lond. Gaz. nos. 19426–7, 19429). D. 18 Sept. 1858 (m.i., Fulford old churchyard, York) (Memorials of Ripon II 343; Ripon Act Book 2 p. 6).

William Henry Dixon M.A. 1815–1852.

Canon of 5th stall in Ripon collegiate church. 'Commendum' from dean of Ripon to abp. of York, 27 June 1815, recommending the customary three names: William Henry Dixon; Armitage Rhodes; and Robert Howard, rector of Burythorpe (BI, Adm. 1815; LB, MS. Dep. 1980/1/46 p. 122). Dixon coll. 14 Aug. (BI, Inst. AB. 18 p. 159). Instal. 19 Aug. (LB, MS. Dep. 1980/1/46 p. 123). Canon of the new cath. 1836 (Lond. Gaz. nos. 19426–7, 19429). Res. accepted 13 Oct. 1852 (Ripon Act Book 1 p. 159) and succ. by Charles Dodgson.

Thomas Trebeck M.A. 1805–1851.

Canon of 6th stall in Ripon collegiate church. 'Commendum' from dean of Ripon to abp. of York, 25 June 1805, recommending the customary three names: Hon. [blank– William Henry] Dawnay, rector of Sessay; Thomas Trebeck, vicar of Wath upon Dearne; and James Hodgson, rector of Barwick in Elmet (BI, Adm. 1805; LB, MS. Dep. 1980/1/46 pp. 33–4). Trebeck coll. 5 July (BI, Inst. AB. 17 p. 217). Instal. 20 July (LB, MS. Dep. 1980/1/46 p. 37). Canon of the new cath. 1836 (Lond. Gaz. nos. 19426–7, 19429). D. 8 July 1851 (Gent. Mag. 1851, new ser. xxxvi 216; LB, MS. Dep. 1980/1/47 p. 158). Canonry suspended in accordance with stat. 3 & 4 Vic. c. 113, as the first canonry to fall vac.

Charles Dodgson M.A. 1852–1868.

Coll. 16 Dec. 1852, in succ. to William Henry Dixon; instal. 18 Dec. (Ripon Act Book 1 p. 161; LB, MS. Dep. 1980/1/47 p. 180). D. 21 June 1868 (LB, MS. Dep. 1980/1/48 p. 91; Ripon Act Book 2 p. 144).