A list of the Commons
Second Parliament of Queen Anne (1705-7)

Sponsor

History of Parliament Trust

Publication

Year published

1742

Pages

135-142

Citation Show another format:

'A list of the Commons: Second Parliament of Queen Anne (1705-7)', The History and Proceedings of the House of Commons : volume 5: 1713-1714 (1742), pp. 135-142. URL: http://british-history.ac.uk/report.aspx?compid=37706 Date accessed: 31 October 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

A LIST of the House of Commons in the Second Parliament summoned by Queen ANNE, October 25, 1705.

ABINGTON, Grey Nevil

Agmondesham, Lord Cheyne, Sir Samuel Garrard

Albans, (St.) George Churchill, Henry Killegrew

Aldborough, (Suffolk) Sir Henry and William Johnson

Aldborough, (Yorkshire) Robert Moncton, William Jessop

Allerton-North, Sir William Hustler, Roger Gale

Andover, John Smith, Francis Shepherd

Anglesea, Lord Bulkeley

Apulby, James Graham, William Harvey

Arundel, James Butler, Edmund Dummer

Ashburton, Richard Reynell, Gilbert Yard

Aylsbury, Sir John Wittewronge, Simon Mayne

Banbury, Charles North

Barnstaple, Nicholas Hooper, Samuel Rolle

Bath, William Blaithwayt, Alexander Popham

Beaumaris, Henry Bertie

Bedfordshire, Sir Pincent Charnock
Sir William Gostwick

Bedford Town, William Farrer, Sir Philip Monoux

Bedwin, Sir George Byng, Nicholas Pollexsen

Berkshire, Richard Nevil
Sir John Stonehouse

Berwick Town, Samuel Ogle, Jonathan Hutchinson

Beverley, Sir Charles Hotham, John Moyser

Bewdley, Salway Winnington

Bishops Gastle, Henry Brett, Henry Newport

Bletchingly, John Ward, George Evelyn

Bodmin, Francis Roberts, John Hoblyn

Boralston, Spencer Cowper, Peter King

Boroughbridge, John Stapleton, Craven Peyton

Bossiney, Sir Simon Harcourt, John Manley

Boston, Sir Edward Irby, Richard Wynn

Brackley, Charles Egerton, John Sidney

Bramber, John Asgil, Lord Windsor

Brecon County, Sir Edward Williams

Brecon Town, Sir John Jeffreys

Bridgewater, Sir Thomas Wroth, George Balch

Bridport, Alexander Pitfield, Thomas Strangeways

Bristol, Robert Yate, Sir William Daines

Bridgnorth, William Whitmore, Sir Humphry Briggs

Bucks County, Sir Richard Temple
William Egerton

Buckingham Town, Sir Edmund Denton, Brown Willis

Calne, Edward Baynton, George Ducket

Cambridgeshire, John Bromley
Sir Rushout Cullen

Cambridge Town, Sir John Cotton, Anthony Thompson

Cambridge University, Arthur Annesley, Dixey Windsor

Camelford, William Pole, Henry Pinnel

Canterbury, Henry Lee, John Hardress

Cardiffe, Thomas Mansel

Cardiganshire, John Pugh

Cardigan Town, Lewis Price

Carlisle, Thomas Stanwix, Sir James Mountagu

Carmarthenshire, Griffith Rice

Carmarthen Town, Richard Vaughan

Carnarvonshire, Sir John Wynn

Carnarvon Town, Thomas Bulkeley

Castle-rising, Horatio Walpole, William Fielding

Cheshire, Langham Booth
John Crew Offley

Cheshire Town, Sir Henry Bunbury, Peter Shackerly

Chichester, William Ellison, Sir Thomas Littleton

Chippenham, Sir James Long, Walter White

Chipping-Wicomb, Charles Godfrey, Fleetwood Dormer

Christ-Church, Francis Gwynn, William Ettricke

Cirencester, Allen Bathurst, Henry Ireton

Clifton, Nathaniel and Frederick Herne

Clithero, Edward and Daniel Harvey

Cockermouth, James Stanhope, Thomas Lamplugh

Colchester, Sir Isaac Rebow, Sir Thomas Webster

Corf castle, John Banks, Richard Fownes

Cornwall, Hugh Boscawen
Sir Richard Vivian

Coventry, Sir Orlando Bridgman, Edward Hopkins

Cricklade, Edmund Dunch, Samuel Barker

Cumberland County, Richard Musgrave
George Fletcher

Denbighshire, Sir Richard Middleton

Denbigh Town, William Robinson

Derbyshire, John Curzon
Thomas Coke

Derby Town, Lord Cavendish, Sir Thomas Parker

Devizes, Sir Francis Child, Josiah Diston

Devonshire, Sir William Courtney
Robert Rolle
Dorsetshire, Thomas Strangeways
Thomas Chaffin

Dorchester, Nathaniel Napier, Awnsham Churchill

Dover, Matthew Aylmer, Philip Papillon

Downton, Sir Charles Duncomb, John Eyre

Droitwich, Charles Cox, Edward Foley

Dunwich, Sir Charles Blois, John Rous

Durham County, Sir Robert Eden
John Tempest

Durham City, Thomas Conyers, Sir Henry Bellasys

Eastlow, Sir Henry Seymour, George Clark

Edmunds Bury, Sir Thomas Felton, Aubery Porter

Essex, Sir Francis Masham
Thomas Middleton

Evesham, John Rudge, Hugh Parker

Exeter, Sir Edward Seymour, John Snell

Eye, Sir Joseph Jekyll, Spencer Compton

Flintshire, Sir John Conway

Flint Town, Sir Roger Mostyn

Fowey, George Granville, John Hicks

Gatton, Sir George Newland, Paul Docminique

Germans, (St.) Henry Fleming, Edward Elliot

Glamorganshire, Sir Thomas Mansel

Glamorganshire, Sir John Guise
Maynard Colchester

Gloucester City, John Hanbury, William Cooke

Grampound, Francis Scobell, James Craggs

Grantham, Lord Granby, Sir William Ellis

Grimsby, Arthur Moore, William Cotesworth

Grimstead, John Conyers, John Toke

Guildford, Denzil Onslow, Robert Wroth

Harwich, Sir Thomas Daval, John Ellis

Haslemere, George Woodroffe, John Fulham

Hastings, William Ashburnham, John Pulteney

Haverford West, John Laugharn

Helston, Sidney and Francis Godolphin

Herefordshire, Lord Scudamore
Henry Gorges

Hereford City, James Bridges, Thomas Foley

Hereford County, Sir John Spencer
Ralph Freeman

Hertford Town, Charles Cæsar, Richard Goulston

Heydon, Anthony Duncomb, William Pulteney

Heytesbury, Edward Ash, William Monson

Higham-Ferrers, Thomas Wentworth

Hindon, George Morley, Reynolds Calthorp

Honiton, Sir William Drake, Sir Walter Yonge

Horsham, Charles Eversfield, Henry Goring

Huntingdonshire, John Dryden
John Pocklington

Huntingdon Town, Edward Wortley, John Pedley

Hythe, Sir Philip and John Boteler

Ilcester, Edward Strode, John Webb

Ipswich, Henry Pooley, John Bence

Ives, (St.) Sir Bartholomew Gracedeice, John Borlace

Kellington, Sir William Coryton, Samuel Rolle

Kent, Lord Villiers
Sir Cholmondeley Dering

Kingston, Sir William St. Quintin, William Maisters

Knaesborough, Robert Byerley, Christopher Stockdale

Lancashire, Charles Stanley
Richard Shuttleworth

Lancaster Town, Robert and William Heysham

Lanceston, Lord Hyde, William Carey

Leicestershire, John Verney
John Wilkins

Leicester Town, Sir George Beaumont, James Winstanley

Leominster, Lord Coningeshy, Edward Harley

Leskard, William Bridges, Thomas Dodson

Lestwithiel, Russel Roberts, James Kendall

Lewes, Thomas Pelham, Richard Paine

Lincolnshire, George Whichcott
Albemarle Bertie

Lincoln City, Thomas Lister, Sir Thomas Meers

Litchfield, Richard Dyott, Sir Henry Gough

Liverpool, William Clayton, Thomas Johnson

London, Sir Robert Clayton, Sir William Ashurst
Sir Gilbert Heathcote, Samuel Shepherd

Ludlow, Sir Thomas Powis, Acton Baldwyn

Luggershall, Walter Kent, John Webb

Lyme-Regis, Thomas Freke, John Burridge

Lymington, Thomas Dore, Paul Burrard

Lynn Regis, Sir Charles Turner, Robert Walpole

Maidstone, Sir Thomas Colepeper, Thomas Bliss

Malden, William Fyche, John Comyns

Malmsbury, Thomas Farrington, Henry Mordaunt

Malton, Sir William Strickland, William Palmes

Marlborough, John Jeffreys, Algernoon Seymour

Marlow, Sir James Etheridge, James Chace

Mawes, (St.) Sir Joseph Tredenham, Francis Godfrey

Melcomb-Regis, Maurice Ashley, Anthony Henley

Merioneth, Richard Vaughan

Midhurst, Robert Orme, Laurence Alcock

Middlesex, Scory Barker
Sir John Wolstonholm

Milbourn, Sir Thomas Travel, Thomas Medlicott

Minehead, Alexander Lutterel, Sir Jacob Banks

Michael (St.) Sir William Hodges, Hugh Fortescue

Monmouthshire, John Morgan Hopton Williams

Monmouth Town, Sir Thomas Powell

Morpeth, Sir Richard Sandford, Edmund Maine

Montgomershire, Edward Vaughan

Montgomery Town, Charles Mason

Newark, James Saunderson, John Digby

Newcastle, (Staffordsh) Crew Offley, John Lawton

Newcastle, (Northumberland) Sir Will. Bracket, Will. Carr

Newport, (Cornwall) Sir Nicholas Morrice, Sir John Pole

Newport, (Hants) Lord Cutts, William Stevens

Newton, (Lancashire) Thomas Leigh, John Ward

Newton, (Hants) James and Henry Worsley

Norfolk County, Roger Townshend
Sir John Holland
Northamptonshire, Sir Justinian Isham
Thomas Cartwright

Northampton Town, George Montaga, Francis Arundel

Northumberland, Thomas Forster
Sir John Delavall

Norwich, Waller Bacon, John Chambers

Nottinghamshire, Sir Thomas Willoughby
John Thornhaugh

Nottingham Town, Robert Sacheverell, William Pierrepoint

Okehampton, Thomas Northmore, John Dibble

Orford, Sir Edmund Bacon, Sir Edward Turner

Oxfordshire, Sir Edward Norris
Sir Robert Jenkinson

Oxford City, Sir John Walter, Thomas Rowney

Oxford University, Sir William Whitlock, William Bromley

Penbrokeshire, Wriot Owen

Pembroke Town, John Meyrick

Penryn, James Vernon, Samuel Trefusis

Peterborough, Gilbert Dolben, Sidney Montagu

Petersfield, Norton Pawlet, Leonard Bilson

Plymouth, Sir George Byng, Charles Trelawney

Plimpton, Sir John Cope, Richard Edgcomb

Pool, Sir William Phippard, Samuel Weston

Pontefract, William Lowther, Sir John Bland

Portsmouth, Sir William Giffard, Sir George Rook

Preston, Francis Annesley, Arthur Manwaring

Queenborough, Sir John Jennings, Thomas King

Radnor County, Thomas Hsrley

Radnor Town, Robert Harley

Reading, Sir William Rich, Sir Owen Buckingham

Retford, Sir Hardolph Wastneys, Rich. Molesworth

Richmond, William Walsh, Thomas York

Rippon, John Aislaby, John Sharp

Rochester, Sir Cloudesly Shovel, Sir Staff Fairbourn

Romney, Walter Whitfield, John Brewer

Rutlandshire, Sir Thomas Mackworth
Richard Halford

Rye, Edward Southwell, Philip Herbert

Ryegate, Sir John Parsons, Stephen Harvey

Salop County, Robert Lloyd
Richard Corbett

Salop Town, John Kynaston, Richard Mytton

Saltash, James Butler, Joseph Moyle

Sandwich, Josiah Burchet, Sir Henry Furnese

Sarum New, Charles Fox, Robert Eyre

Sarum Old, Robert Pitt, Charles Mompesson

Scarborough, Robert Squire, William Thompson

Seaford, William Lowndes, George Nailor

Shaftsbury, Sir John Cropley, Edward Nicholas

Shoreham, John Wicker, Nathaniel Gould

Somersetshire, John Pigott
Nathaniel Palmer
Sothampton County, Thomas Jarvis
Richard Chandler

Southampton Town, Lord Woodstock, Adam Cardonel

Southwark, John Cholmondley, Charles Cox

Staffordshire, Edward Baggot
Henry Paget

Stafford Town, Walter Chetwynd, Thomas Foley

Stamford, Charles Cecil, Charles Bertie

Steyning, William Wallis, Henry Goring

Stockbridge, Sir John Hawles, Edward Laurence

Sudbury, Sir Harvey Elwys, Philip Skippon

Suffolk, Sir Robert Davers
Lord Dysert
Surrey, Sir William Scawen
Sir Richard Onslow
Sussex, Sir George Parker
Charles Eversfield

Tamworth, Thomas Guy, Joseph Girdler

Tavistock, Henry Manaton, John Bulteel

Taunton, Sir Francis Warre, Edward Clark

Tewkesbury, Richard Dowdeswell, Edmund Bray

Thetford, Sir John Woodhouse, Thomas D' Grey

Thirsk, Sir Thomas Frankland, Sir Godfrey Copley

Tiverton, Robert Burridge, Thomas Bere

Totness, Sir Humph. Mackworth, Thomas Coulston

Tregony, Sir Philip Meadows, John Trevanion

Truro, Peregrine Bertie, Henry Vincent

Wallingford, Clement Kent, William Jennings

Warwickshire, Andrew Archer
Sir John Mordaunt

Warwick Town, Francis and Algernoon Greville

Wareham, Thomas Erle, George Pitt

Wells, Maurice Berkley, Henry Portman

Wendover, Sir Roger Hill, Richard Hampden

Wenlock, William Forrester, George Weld

Weobly, Henry Cornwal, John Birch

Westbury, Henry and Robert Bertie

Westlow, Sir Charles Hedges, Francis Palmer

Westminster, Henry Boyle, Sir Henry Duttoncolt

Westmoreland, Robert Lowther
William Flemming

Weymouth, Anthony Henley, Henry Thynn

Whitchurch, John Scrimpton, Richard Woolaston

Winchelsea, George Dodington, John Hayes

Winchester, Lord Pawlett, George Bridges

Windsor, Lord Fitzharding, Richard Topham

Wilton, John Gantlet, William Nicholas

Wiltshire, Sir Richard How
Robert Hyde

Woodstock, James Bertie, William Cadogan

Wooton Basset, Francis Popham, Henry St. John

Wygan, Emanuel How, Sir Roger Bradshaw

Worcestershire, Sir John Packington
William Bromley

Worcester City, Thomas Wylde, Samuel Swift

Yarmouth (Norfolk) George England, John Nicholson

Yarmouth (Hants) Anthony Morgan, Henry Holmes

Yorkshire, Lord Fairfax
Lord Hartington

York City, Robert Benson, Sir William Robinson

Speaker to this Parliament, John Smith.