List 9: Archdeacons
York

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

Diana E. Greenaway

Year published

1999

Supporting documents

Pages

31-36

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'List 9: Archdeacons: York', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: Volume 6: York (1999), pp. 31-36. URL: http://british-history.ac.uk/report.aspx?compid=6444 Date accessed: 20 April 2014. Add to my bookshelf


Highlight

(Min 3 characters)

Archdeaconry

Valuation

1291 £67 (Taxatio pp. 305b, 322a).

Archdeacons

[Walter of London

preb. unident., list 50

First occ., as Walter archdcn., c. 1121 × 1128, together with Geoffrey, Hugh and Osbert archdcns. (EEA V no. 43, a spurious charter carrying a prob. genuine witness-list; see Geoffrey, list 12). Occ. as Walter archdcn. several times in the late 1130s (EEA V nos. 44, of 1135 × July 1139; 61, of 1137 × Jan. 1140; 79 and 81, of July 1139 × Jan. 1140). Walter of London, prob. archdcn., occ. c. 1121 × 1135 (ibid. no. 57, possibly spurious, but preserving a genuine witness-list; and see Clay 'Archdeacons' p. 283), perhaps to be identified with M. Walter who occ. without title same period (EEA V no. 73). As Walter of London archdcn. he took a leading role in opposition to el. of William Fitz Herbert as abp., Jan. 1141 - 1143 (John of Hexham pp. 307, 311; PUE II no. 32; cf. HCY II 221-2). Prob. to be identified with the senior archdcn. (therefore York) who was mutilated by opponents of abp. Henry Murdac 1148 (William of Newburgh pp. 56-7), and possibly d. as a result (see Clay, 'Archdeacons' pp. 283, 286). Commem. at Durham 12 July (Liber Vitae Dunelm. p. 144).]

M. Robert Butevilain

preb. ? Bugthorpe, list 21

Occ. as archdcn. several times temp. abp. Henry: as Robert archdcn. of York May 1148 × 14 Oct. 1153 (EEA V nos. 110, 118), and with full name and title Jan. 1151 × 14 Oct. 1153 (ibid. nos. 113-14, 126; also nos. 115, 127-30, 132-3). Occ. as archdcn. once temp. abp. William 1153 × 54 (ibid. no. 91). Occ. several times temp. abp. Roger, once without title (EYC V no. 173; cf. no. 175 = EEA XX no. 61). Last occ. as archdcn. 13 Dec. 1157 (Cart. S. Petri Glos. II 106-7 = EEA XX no. 37; cf. EYC III no. 1832 = EEA XX no. 78). Dean by 6 May 1158 (list 2).

Geoffrey (fn. 82)

preb. unident., list 50

First occ. as archdcn. 6 May 1158 × 23 Sept. 1162 (EYC I no. 119). (fn. 83) That he was archdcn. of York may be deduced from ch. of before Jan. 1167 (HCY III 79-81). Also occ. 1164 × 77 (EYC I no. 487 = EEA XX no. 92). Unlikely to be identified with Geoffrey, provost of Beverley, who is called 'archidiaconus Eboracensis' by Diceto referring to 1176 (Diceto I 406; see Clay, 'Archdeacons' p. 411). (fn. 84)

Ralph d'Aunay (fn. 85)

preb. unident., list 50

Not called archdcn., inst. to church of Topcliffe (N.R.) 1164 × 73 (EYC XI no. 264 = EEA XX no. 137). First occ. as Ralph d'Aunay archdcn. before late 1171 (EYC IX no. 131 = Cart. Rievaulx no. 239, temp. John son of Letold archdcn., list 10) and as Ralph archdcn. of York 1164 × c. 1177 (EYC II no. 675 = EEA XX no. 43). Occ. several times (e.g. HCY III 75-7 = Mon. Ang. VI 1181-2 = EEA XX no. 129; EYC I no. 280 = EEA XX no. 52; EYC III no. 1565 = EEA XX no. 127; EYC VIII no. 127). Called archdcn. of W.R. in notice of his d., on the return journey from Rome, before late Sept. 1194 (Houedene III 272-3). (fn. 86) Nephew of abp. Roger of Pont l'Evêque and rector of Skelton (N.R.) (Cart. Guisborough II no. 816 = EYC II no. 675 = EEA XX no. 42; cf. EYC I 20 and Cart. Guisborough II no. 838). Brother of Robert, provost of Beverley and preb. Sherburn (EYC V no. 330; list 25). Identified by Clay ('Archdeacons' pp. 419-21) with Ralph, archdcn. of Cleveland, but no compelling evidence (see list 10).

M. Peter of Dinan

preb. unident., list 50

Abp. Geoffrey attempted unsuccessfully to appt. his half-brother Peter in succession to Ralph d'Aunay, c. Michaelmas 1194 (Houedene III 273; cf. list 2, under M. Simon of Apulia). Abp. then appd. M. Peter of Dinan, but chapter refused to install him June 1195 (Houedene III 273, 297-8). Meanwhile kg. appd. Adam of Thorner to archdcnry (below). Settlement between Peter of Dinan and Adam of Thorner 1196, whereby Peter was installed but revenues and administration were handed over to Adam, with annual pension of 60m. to Peter; Peter to have full possession if he survived Adam; if both men were in York they were to occupy the archdcn.'s stall on alternate days (Houedene IV 8-9; Douie, Geoffrey Plantagenet pp. 10-11). Adam excomm. 1196 (below). Peter of Dinan occ. as archdcn. of York once: 1194 × 99 (EYC VIII no. 60 = Reg. Corbridge I 47-9). Bp. of Rennes, el. before Aug. 1199 (Houedene IV 93).

[M. Peter of Corbeil (fn. 87)

prebs. Husthwaite, unident. lists 30, 50

Papal prov. of archdcnry. of York and preb. [Husthwaite] 17 Dec. [1198] (Reg. Innoc. III I nos. 478-80, cal. Letters of Innocent III nos. 67-9). Does not occ. at York. Can. of Paris, occ. 29 Apr. 1198 and 10 Feb. [1199] (Reg. Innoc. III I nos. 118, 550 (553)). Preacher and theologian (see E. Rathbone, 'Peter of Corbeil in an English setting', Medieval Learning and Literature: Essays presented to R. W. Hunt, ed. J. J. G. Alexander and M. T. Gibson (Oxford, 1976), pp. 287-306). Bp. of Cambrai, el. 1199; abp. of Sens 1200; d. 3 June 1222 (Eubel I 447).]

Adam of Thorner (fn. 88)

preb. unident., list 50

Can. from before 22 Nov. 1181 (list 50). Appd. archdcn. of York by kg. 1196 in absence of abp. at Curia (Houedene IV 8). Settlement with M. Peter of Dinan 1196, whereby he was to have revenues and administration of archdcnry (ibid. and above). Excomm. by abp. 1196 (ibid. p. 9). Occ. with full name and title before 21 June 1198 (Chart. Fountains II 739). (fn. 89) Refused to cede archdcnry. to abp. on Peter of Dinan's res. 1199, relying on support of kg. and chapter (Houedene IV 93). Occ. as archdcn. after 1197 (EYC VI no. 110, XII no. 14; Yorks. Deeds VIII, ed. C. T. Clay (YRS cii, 1940) no. 205), n.d. (EYC IV no. 99, VIII no. 118), and after March 1201 (EYC II no. 1261, V 148, both temp. Ralph de Kyme, archdcn. of Cleveland, list 10). But occ. as can. presum. March × Sept. 1201 (EYC V no. 303, temp. Hugh Murdac, archdcn. of Cleveland, list 10), so prob. res. interest in archdcnry. in that year (see Clay, 'Archdeacons' pp. 426-7). Still alive, occ. as can. 10 Aug. 1202 (list 50).

Sampson

preb. unident., list 50

Nephew of Nicholas, cardinal-bp. of Tusculum (Frascati) and papal legate; (fn. 90) said to have res. archdcnry. of York by 11 Jan. 1215, when kg. requested dean and chapter to admit and install Simon, another nephew of bp. Nicholas of Frascati (Rot. Litt. Pat. p. 126a). But res. of Sampson and appt. of Simon evidently ineffective. Occ. as archdcn. several times: first July 1217 × Apr. 1220 (Reg. Gray p. 128) (fn. 91) and 1 March 1218 (ibid. p. 132); last after 24 May 1228 (ibid. p. 232 n.). Occ. at Curia in connection with canonization process of St William 11 Apr. 1224 (CPL I 96 = Reg. Hon. III no. 4935).

Walter

preb. unident., list 50

Occ. as archdcn. of York in case of 25 June 1231 (PRO, JUST 1/1042 mm. 9, 11d, cited YMF I 34).

M. Laurence of Lincoln

preb. Wetwang, list 47

Can. and abp.'s official by 17 Oct. 1237 (list 47). First occ. as L. archdcn. of York Feb. 1241 (Cart. Rievaulx no. 278) and with full name and title 22 March 1242 (Reg. Gray pp. 191, 195). Papal disp. to hold an additional benefice 24 June 1245 (CPL I 217 = Reg. Innoc. IV no. 1327). Murdered by a knight 1245 (Chron. Maj. IV 496; cf. Close Rolls 1247-51 pp. 27, 76, 85, which identifies the murderer as Hugh de Tywa, brother of Sir John de Tywa). Will proved 16 Jan. 1248, founding his chantry at altar of St Laurence in Minster (HCY III 165-7; York Fabric Rolls pp. 292-3).

M. Sewal de Boville

preb. Fenton, list 25

First occ. as archdcn. of York 16 Jan. 1248 (HCY III 165-7). Also occ. 1244 ×49 (Reg. Gray p. 252 n.) and 1248, prob. 5 Nov. (ibid. p. 259). Dean by 21 Sept. 1249 (list 2).

William de Langeton alias of Rotherfield

preb. Strensall, list 42

Succentor, last occ. 13 Nov. 1248 (list 7). First occ., as W. archdcn. of York, 21 Sept. 1249 (Reg. Gray p. 261 n.). Last occ., as W. archdcn. of York, 11 March 1252 (ibid. p. 267). Occ. as W. de Langeton, archdcn. of York and preb. Strensall, n.d. (YMF I no. 46). Dean of York by c. 16 March 1262 (list 2).

M. John de Langeton the elder

preb. Stillington, list 41

Can. by 20 Jan. 1241 (list 41). Archdcn. of Cleveland, occ. 1246 × 49 and 21 Sept. 1249 (list 10). Called archdcn. of York after his d. (York Fabric Rolls p. 290; Chs. Vicars Choral no. 533). In office briefly, [1262]. Chantry for his soul and for that of William de Langeton (above) at altar of St John Baptist in Minster; buried there (York Fabric Rolls p. 290; Chs. Vicars Choral no. 533 and note), so presum. related to William de Langeton.

M. Reiner of Skipton (fn. 92)

preb. unident., list 50

Clerk, occ. 17 Oct. 1254 (list 50). First occ. as Reiner, archdcn. of York, 11 Nov. 1262 (YMF I no. 10). Occ. with full name and title 6 June 1264 (Chart. Healaugh p. 4). Last occ. 10 March and 9 May 1267 (Reg. Giffard pp. 186, 154). But evidently d. before 28 Apr. 1267, called M. Reginald, archdcn. of York (ibid. p. 154). For his seal, see Durham Seals nos. 3286-7.

[Tedisius de Camilla

Royal coll. to archdcnry. and preb. of York held by M. Reiner of Skipton deceased, s.v., 28 March 1266 (CPR 1258-66 p. 573), but ineffective as Reiner was still alive (above). Tedisius also preb. of Salisbury, can. of Hereford, royal clerk, papal chapl. and kinsman of pope Adrian V (1 Fasti IV 109).]

M. Godfrey Giffard (fn. 93)

preb. Dunnington, list 24

Can. by 1 Apr. 1260, preb. Dunnington from 18 Feb. 1266 (list 24). Abp.'s coll. to archdcnry. of York, vacant by d. of M. 'Reginald', i.e. M. Reiner of Skipton (above), 28 Apr. 1267 (Reg. Giffard p. 154). Also occ. as archdcn. 29 Dec. 1267 (ibid. p. 20). Preb. and archdcn. of Wells; can. of Exeter and archdcn. of Barnstaple, Exeter dioc.; preb. of Beverley by royal coll. 5 Nov. 1265 (Beverley Fasti pp. 47-8). Royal chanc. 1266-8. Bp. of Worcester, el. between 2 May and 24 May 1268, temps. 24 May, cons. 23 Sept. (1 Fasti II 101-2, but for date of temps. see M. Howell, Regalian Right in England (1962) p. 231). Younger brother of abp. Walter Giffard (1266-79) (Reg. G. Giffard (Worc.) II 57; list 1).

Robert Burnel (fn. 94)

prebs. Holme, Grindale, lists 29, 28

Royal clerk. Can., preb. Holme, from before 20 May 1267 (list 29). First occ. as archdcn. of York 27 Dec. 1270 (Reg. Giffard p. 211). Occ. several times, last 19 Aug. 1274 (cart. of see of Canterbury: Lambeth Palace Libr., MS 1212 p. 410). Also preb. of London (1 Fasti I 54). Royal chanc. Sept. 1274-Oct. 1292 (Tout, Chapters VI 6). Bp. of Bath and Wells, el. 23 Jan. 1275, temps. 15 Feb., cons. 7 Apr. His nephew William Burnel was preb. Ampleforth (list 14).

M. Thomas de Wythen

preb. Apesthorpe, list 15

Archdcn. of Nottingham by c. 16 March 1262 (list 12). First occ. as Thomas archdcn. of York 11 Jan. 1277 (HCY III 202) and with full name and title 18 Nov. 1279 (Reg. Wickwane p. 2). Received vote of M. Robert of Scarborough, archdcn. of E.R., in el. to abpric. of York [22 June] 1279 (Reg. Nic. III no. 559, cal. CPL I 459). Evidently still alive and in office 6 July 1281, when his official occ. (Chart. Healaugh p. 4). D. or res. by 13 Feb. 1283 (Reg. Wickwane p. 332). His chantry at altar of St Thomas of Canterbury in Minster founded '1280' (York Fabric Rolls p. 302).

M. Walter of Gloucester

prebs. Apesthorpe, unident., lists 15, 50

Abp.'s chapl., coll. to preb. of Beverley 11 Nov. 1279 (Reg. Wickwane pp. 12, 17; Beverley Fasti p. 22); abp.'s treas. 1280-3 (Reg. Wickwane pp. 257, 320-6). Abp.'s coll. to archdcnry. of York and preb. Apesthorpe in succession to M. Thomas de Wythen 13 Feb. 1283 (ibid. p. 332). Abroad 1283 (CPR 1283-92 p. 86). Last occ. as archdcn. 9 Nov. 1287 (Reg. Romeyn II 163). Res. before 7 Nov. 1288 (ibid. I 80). Still alive, blind and infirm, 1309 (Beverley Act-Book I 241). D. 27 Dec. 1310 (ibid. pp. 268, 271-3).

William of Hambleton

preb. Warthill, list 45

Royal clerk by 1266 (Reg. Giffard p. 42). Abp.'s coll. to preb. Warthill 2 Oct. 1287 as clerk (Reg. Romeyn I 369); mandate to install in archdcnry. dated 5 Dec. 1288 (ibid. p. 81). Also prec. of Beverley by 23 March 1290 (ibid. p. 384; Beverley Fasti p. 123). Papal disp. to retain archdcnry. with four parish churches 5 Sept. 1290 (CPL I 517 = Reg. Nic. IV no. 3183). Occ. several times. El. dean before 12 Dec. 1298, but dispute over papal prov. (list 2). Occ. as archdcn. 12 Aug. 1299 (CPR 1292-1301 p. 431) and 25 June 1300 (Reg. Corbridge I 24). Clerk of royal chancery; keeper of great seal 1299 (Tout, Chapters II 63, 68, 69, VI 6). Papal prov. to deanery 18 March 1300 (list 2).

Footnotes

82 A vice-archdcn. called Robert occ. c. 1164 × 1175 (EYC IX nos. 107, 253).
83 Temp. John archdcn. of Nottingham (list 12) and John treas. (list 5).
84 Geoffrey was provost of Beverley by 1162 × 64 (Beverley Act Book II 328; Beverley Fasti p. 4), and occ. 1169 (EYC I no. 86 = EEA XX no. 47); he was a nephew of abp. Roger and chanc. of young kg. Henry and d. 27 Sept. 1177 (Gesta Hen. II I 195 and Houedene II 147; see Beverley Fasti pp. 4-5, and Clay, 'Archdeacons' p. 411).
85 Launay-sur-Calonne, near Pont l'Evêque, Calvados, France; see EEA XX no. 137 note.
86 Hubert archdcn. of York occ. 1189 × 98 (Cambs. Portion of Lewes Cart., ed. J. H. Bullock and W. M. Palmer (Cambridge Antiquarian Soc., 1938) no. 69) and as H. archdcn. of York 7 and 8 June 1190 (Lincs. Final Concords II, ed. C. W. Foster (Lincs. Rec. Soc. xvii, 1920) 315, 341). He was presum. a vice-archdcn.
87 Corbeil, Seine-et-Oise, France; for his career, see J. W. Baldwin, Masters, Princes and Merchants (Princeton, 1970) I 46, II 34-7. He is said to have been the brother of the count of Flanders, Houedene IV 93, but Baldwin considers that he was most likely 'of low extraction'.
88 Yorks. W.R.: 'Thornour', 'Thornouer', 'Tornouere', 'Tornour'.
89 Temp. Geoffrey [de Muschamp], archdcn. of Cleveland, list 10.
90 For whom, see Maleczek, Kardinalskolleg pp. 147-50.
91 Temp. William of Rotherfield, archdcn. of Richmond, list 13, and Hamo, dean, list 2.
92 Presum. Skipton on Swale, N.R.
93 Incepted Oxford M.A. in 1251; for his career, see Biog. Ox. II 761-2; DNB.
94 From a Shropshire family, born at Acton Burnell; for his career, see DNB.