List 12: Archdeacons
Nottingham

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

Diana E. Greenaway

Year published

1999

Supporting documents

Pages

43-47

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'List 12: Archdeacons: Nottingham', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: Volume 6: York (1999), pp. 43-47. URL: http://british-history.ac.uk/report.aspx?compid=657 Date accessed: 23 August 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

Archdeaconry

No house of residence belonged to archdcnry., so archdcn. needed an additional benefice, 2 Aug. 1290 (CPL I 516 = Reg. Nic. IV no. 3016)

Valuation

1291 £17 10s. (Taxatio p. 345a).

Archdeacons

[Geoffrey

Occ. as archdcn. once only, c. 1121 × 1128, together with William, treas. [archdcn. of E.R., list 11], archdcns. Hugh [? Sottovagina, of Cleveland, list 10], Osbert [of Bayeux, of Richmond, list 13] and Walter [of London, of York, list 9] (EEA V no. 43, a spurious charter carrying a prob. genuine witness-list). Therefore archdcn. of Nottingham.]

Thurstan

preb. Apesthorpe, list 15

First occ. as archdcn. 1121 × c. 1128 (EEA V no. 31, which is to be dated later than the witness-clause of no. 43, in which Thurstan does not occ., see Geoffrey above). Also occ. 1128, in Normandy (Cal. Docs. France no. 1410), and c. 1125 × 1133 and 1135 × 40 (EEA V nos. 74, 47). Addressed (with abp.) in royal writ concerning church of Clayworth (Notts.) and therefore archdcn. of Nottingham (Regesta II no. 1842). Provost of Beverley by 1142 (EYC I no. 152); had been succeeded by 1153-4 (Beverley Fasti p. 4).

Geoffrey Turcople

preb. unident., list 50

First occ., as Geoffrey archdcn., 1137 × 25 Jan. 1140 (EYC I no. 116, cal. EEA V no. 61; cf. EYC III no. 1470, cal. EEA V no. 58, as 'G.'). Also occ. 4 July 1139 × 25 Jan. 1140 (EYC I no. 150, cal. EEA V no. 79; EYC I no. 154, cal. EEA V no. 81). Last occ. Jan. 1151 × 14 Oct. 1153 (EYC I no. 40, cal. EEA V no. 123). Called Geoffrey 'Turcope dictus Notinghamensis archelevita' and Geoffrey 'de Notingham' (HCY II 267, 268). Called Geoffrey 'Turcople' by John of Hexham, who describes him as 'celebris peritie in scholari eruditione' (John of Hexham p. 305). Therefore to be identified with Geoffrey 'Turcopula', who occ. without title 1138 × 25 Jan. 1140 (EYC IX no. 116, cal. Mowbray Chs. no. 288; (fn. 112) cf. Cart. Whitby no. 238). (fn. 113) Writer of two poems on abp. Thurstan (Sharpe, Handlist no. 341).

William

preb. unident., list 50

Occ. as archdcn. of Nottingham 13 Dec. 1157 at Gloucester and presum. at York 6 May 1158 (Cart. S. Petri Glos. II no. 597 = EEA XX no. 37), and prob. earlier, 10 Oct. 1154 × 1164, prob. c. 1154 (Chart. Fountains II 646 no. 2 = EEA XX no. 22; cf. Mowbray Chs. no. 359).

John [son of Letold]

preb. Langtoft, list 32

Although John archdcn. of Nottingham never appears as 'son of Letold', he is almost certainly to be identified with John son of Letold, previously archdcn. of Cleveland (list 10). (fn. 114) Occ. as John archdcn. of Nottingham several times during abp. Roger's legation, so after 1164 (cart. of Sir Henry Pierpoint: BL MS Loans 29/60 fo. 263r = EEA XX no. 6; EYC I no. 675 = Cart. Guisborough no. 816 = EEA XX no. +43; EYC I nos. 282, 285 = EEA XX nos. 126, 125 respectively), before late 1171 (EYC I no. 161 = EEA XX no. 133), (fn. 115) 1164 × 74, perhaps 1173 or 1174 (EYC II no. 978 = EEA XX no. 17), 1164 × 74 (EYC VI no. 82 = EEA XX no. 55), c. 1171 × 22 Nov. 1181 (Selby Coucher II no. 757 = EYC XII no. 7 = EEA XX no. 93; EYC × no. 69 = EEA XX no. 101), 1177 × 22 Nov. 1181 (Reg. Melton II fo. 534v = EEA XX no. 35; cf. HCY III 75-7 = Mon. Ang. VI 1181-2 = EEA XX no. 129). Last occ. Sept. 1179 × 22 Nov. 1181 (Cart. Treas. York no. 5 = EEA XX no. 138). D. about the same time as abp. Roger, so c. 22 Nov. 1181 (William of Newburgh p. 227). A shrewd and wealthy man, adviser to abp. Roger, with whom he had co-operated in all things (ibid.). His chapl. Gilbert and his cook Robert occ. with him c. 1170 × 1181 (EYC XI no. 100).

Robert (son of William) Fitz Ralph (fn. 116)

preb. unident., list 50

First occ. as archdcn. of Nottingham 1185 (Cal. Docs. France no. 438) and Oct. 1186 (Gesta Hen. II I 354, omitted in Houedene II 314-15). Occ. several times. Also can. of Lincoln (1 Fasti III 139). Bp. of Worcester, el. 1 July 1190, cons. 5 May 1191 (ibid. II 100).

M. William Testard

preb. Dunnington, list 24

Occ. as can. of chapel, not can. of York 10 Aug. 1189 × 17 Aug. 1191 (ULL Fuller Collection II/17/1, temp. Geoffrey abp.-el. and Geoffrey archdcn. of Cleveland). First occ. as archdcn. of Nottingham 1191 × 94 (YMF I no. 23; cf. EYC I no. 345, II no. 842) and before Sept. 1194 (Houedene III 272). One of opponents of abp. Geoffrey in papal court, reconciled 1200 (ibid. IV 126). Occ. frequently. Became dean, nom. 20 Sept. 1214 (list 2).

M. William de Bodham

preb. unident., list 50

First occ., as William archdcn. of Nottingham, 1218 (Reg. Gray p. 17), and as W. de Bodham archdcn. of Nottingham Jan. or Feb. 1221 (Curia Regis Rolls × 21; cf. Reg. Gray p. 140 of 22 May 1221). Occ. with full name and title 1231 (Reg. Gray p. 44). Occ. several times. Last occ. prob. 1234 (ibid. p. 168 n.).

M. Walter de Taney

preb. unident., list 50

Can. of York by 5 Aug. 1226 (unident., list 50). Archdcn. of E.R., first occ. May 1228, last occ. 13 Nov. 1230; occ. without title 30 Nov. 1234 (list 11). Possibly temporary archdcn. of Cleveland 1233 (list 10). Occ. as archdcn. of Nottingham before 9 Oct. 1241 (Reg. Gray p. 196 n.) and n.d. (Rufford Chs. no. 37), and possibly later, as W. (below).

W.

Occ. as archdcn. of Nottingham twice: 1248 (Durham D. & C., 3.2 Spec. 16; for the seal, see Durham Seals no. 3298) and 1245 × Sept. 1249 (YMF I no. 6). Prob. to be identified with either M. Walter de Taney (above) or William (below).

William

preb. unident., list 50

Occ. as archdcn. of Nottingham 21 Sept. 1249 (Reg. Gray p. 261 n.) and possibly earlier, as W. (above).

Peter

preb. unident., list 50

Occ. as archdcn. of Nottingham once only, 11 March 1256, sent to Curia in connection with el. of abp. Sewal de Boville (Reg. Alex. IV no. 1218, cal. CPL I 328).

M. Thomas de Wythen

preb. Apesthorpe, list 15

Perhaps occ. as vice-archdcn. of Cleveland 1217 × 38 (list 10, note to Matthew Scot). First occ. as archdcn. of Nottingham c. 16 March 1262 (cart. Byland: BL Egerton MS 2823 old fo. 204). Occ. several times, last 13 June 1272 (Reg. Giffard p. 89). Archdcn. of York by 11 Jan. 1277 (list 9).

M. Henry of Skipton (fn. 117)

preb. unident., list 50

Certainly archdcn. of Nottingham by May 1285 × Apr. 1287 (Reg. Nic. IV no. 657 (referring to temp. Honorius IV), cal. CPL I 496). Occ. apparently 26 May 1262 (Cal. Charter Rolls IV 460), but as his predecessor was still in office at that time, some emendation of the date is required, perhaps 1282 (suggested by Clay, YMF I 44). Also can. of Southwell by 1267 (Reg. Giffard p. 63). D. as archdcn. by 29 Dec. 1286 (Reg. Romeyn I 255). Perhaps to be identified with M. Henry de Skipton, vicar of Gargrave (W.R.) from before 1244 to 1272 or later (Reg. Gray p. 113; Fasti Paroch. IV 46).

[M. Thomas of Adderbury

preb. Wetwang, list 47

Thomas refused abp.'s coll. to this archdcnry. 29 Dec. 1286 (Reg. Romeyn I 255).]

Archdcnry. vacant 3 Jan. 1287 (Reg. Romeyn I 255).

M. William of Pickering (fn. 118)

prebs. Fenton, Holme, Givendale, lists 25, 29, 27

Abp.'s clerk, appd. auditor of causes 6 Dec. 1286 (Reg. Romeyn I 62). First occ. as archdcn. of Nottingham 28 Sept. 1287 (ibid. II 34) and 1290/1 (Durham D. & C., Misc. Chs. 4036, 4724). Indult to hold archdcnry., on abp.'s coll., in addition to two other benefices 2 Aug. 1290 (CPL I 516 = Reg. Nic. IV no. 3016). Abp.'s coll. to archdcnry., mandate to install dated 12 March 1291 (Reg. Romeyn II 3). For his seal, see HMC MSS of R. R. Hastings (1928-47) I 197 and Durham Seals no. 3299. Dean, el. 11 Sept. 1310, installed 9 Oct. (2 Fasti VI 6).

Footnotes

112 Before the retirement of abp. Thurstan, list 1.
113 A man called Willam Turcople occ. before 1174, EYC II no. 683.
114 See the arguments set out by Clay, 'Archdeacons' p. 416, and by Marie Lovatt, EEA XX introduction. The most compelling is the fact that John and John son of Letold never appear together: for example, of a pair of charters given at much the same time, concerning the same gift and having similar witnesses, John son of Letold archdcn. attests one (Cart. Rievaulx no. 190) and John archdcn. of Nottingham attests the other (ibid. no. 237 = EEA XX no. 82).
115 Before Jeremy, can. of York, became archdcn. of Cleveland (list 10).
116 Usually called Robert Fitz Ralph. He was son of William son of Ralph, who held property in Derbys. (Cart. of Darley, ed. R. R. Darlington (2 vols.: Derbys. Archaeol. Soc., 1945) II 535) and was sheriff of Notts. and Derbys. 1170-80 and seneschal of Normandy 1178-1200 (see Clay, 'Archdeacons' pp. 422-3).
117 Presum. Skipton on Swale, N.R. Henry was a Master by 1252; for his career, see Biog. Ox. III 1708.
118 Son of Adam le Brus of Pickering (N.R.) (Reg. Newark p. 209 n.) and brother of M. Robert of Pickering, prebs. Bilton and Holme (lists 17, 29). He was an Oxford Master by 1275 and D.Cn.L. by 1286; for his career, see Biog. Ox. III 1533-4.