Aldermen of the City of London
Bridge ward without

Sponsor

Centre for Metropolitan History

Publication

Author

Alfred P. Beaven

Year published

1908

Pages

63-69

Citation Show another format:

'Aldermen of the City of London: Bridge ward without', The Aldermen of the City of London: Temp. Henry III - 1912 (1908), pp. 63-69. URL: http://british-history.ac.uk/report.aspx?compid=67196 Date accessed: 26 November 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

BRIDGE WARD WITHOUT.

Bridge Ward Without, comprising the Borough of Southwark, was created by the Court of Aldermen in May, 1550, in consequence of the Charter of Edward VI. (April 23, 1550), which enacted that the town and borough of Southwark should be under the government of the Lord Mayor and officers of the City of London. An Act of Common Council, July 31, 1550, provided that at future elections the inhabitants of the Borough should nominate four freemen of the City from whom the Court of Aldermen should choose one, but this provision was altogether ignored at the next ensuing elections in 1553 and 1556, when the Court nominated the four from whom the final selection was made, and it was repealed by a further Act of June 16, 1558, which gave the Court the right, which on these occasions it had assumed, and this course was followed until the Act of 1711 established the custom which has prevailed from that time to the present day.

May 20, 1550Sir John Ayliffe, Barber Surgeon(S. 1548–9.)
(As Alderman of Southwark)Removed to Dowgate, November 14, 1553.
May 28, 1550
(As Alderman of Bridge Without)
[Sworn May 28] (fn. 1)
November 14, 1553William Harper, Merchant TaylorS. 1556–7.
[Sworn November 26] (fn. 2) [Nominated: J. Lowen J. Whyte, V. Randall]
Removed to Dowgate, November 12, 1556.
November 12, 1556Ralph Greneway, Grocer
[Sworn same day, Present April 19, 1558] (fn. 3) [Nominated: W. Alleyn, J. Cowper, George Alleyn (Skinner)]
Died April or May, 1558.
May 10, 1558 (fn. 4) William Alleyn, Leatherseller
[Nominated: J. Cowper, J. Langley, H. Baskerfeld]
Not sworn; see note A ad fin.
Afterwards Alderman of Billingsgate.
June 21, 1558John Cowper, Fishmonger(S. 1551–2.)
[Sworn same day] (fn. 5) [Nominated: H. Baskerfeld, John Hare (Mercer), E. Bankes]
Removed to Queenhithe, January 23, 1567.
January 23, 1567Henry Beecher, HaberdasherS. 1569–70.
[Sworn January 30] (fn. 6) [Nominated: Alderman Sir T. Curtes, W. Bonde, J. Oliffe, R. Pype]
Died January 15, 1571.
February 8, 1571Nicholas Woodroff, HaberdasherS. 1572–3.
[Sworn same day] (fn. 7) [Nominated: J. Branche, J. Harvye, John Harding]
Removed to Dowgate, March 30, 1574.
April 1, 1571Gerard Gore, Merchant Taylor
[Sworn July 1] (fn. 8) Discharged July 13, 1574; fine of £500 (Rep. 18, fo. 239 b)
September 9, 1571John Harryson, Goldsmith
[Sworn same day] (fn. 9) Discharged October 21, 1574, fine of £200 (Rep. 18, fo. 283 b)
October 26, 1574George Barne, HaberdasherS. 1576–7.
[Sworn same day] (fn. 10) Removed to Tower, October 19, 1576.
October 19, 1576Thomas Starkye, SkinnerS. 1578–9.
[Sworn October 23] (fn. 11) Removed to Cordwainer, June 1, 1581.
June 1, 1581John Allott, Fishmonger (Sheriff)S. 1580–1.
[Sworn same day] (fn. 12) [Nominated: W. Webbe, J. Haydon, Thomas Aldersey (Haberdasher)]
Removed to Tower, June 27, 1583.
June 27, 1583John Spencer, ClothworkerS. 1583–4.
[Sworn same day] (fn. 13) [Nominated: H. Prannell, Ambrose Smythe (Mercer), S. Slanye]
Removed to Langbourn, August 10, 1587.
August 10, 1587Robert Howse, Clothworker (Sheriff)S. 1586–7.
[Sworn same day] (fn. 14) [Nominated: T. Skinner, J. Catcher, Richard Mayo]
Discharged on plea of infirmity and weakness of body, July 2, 1591 (Rep. 22, fo. 289).
July 8, 1591William Ryder, HaberdasherS. 1591–2.
[Sworn July 9] (fn. 15) [Nominated: J. Garrard, E. Hamdene (? Holmedon), (Grocer), John Robinson]
Removed to Cornhill, February 11, 1595.
February 11, 1595Thomas Cordell, Mercer
[Sworn same day] (fn. 16) [Nominated: T. Cambell, E. Holmedon, W. Garaway]
Discharged November 27, 1595 (Rep. 23, fo. 469 b).
December 4, 1595Richard Goddard, DraperS. 1596–7.
[Sworn Dec. 9] (fn. 17) [Nominated: W. Craven, R. Hampson, J. Deane]
Removed to Dowgate, August 20, 1599.
August 20, 1599Bartholomew Barnes, Mercer
[Sworn Aug. 21] (fn. 18) [Nominated: W. Glover, W. Craven, J. Leman]
Discharged (on plea of deafness and infirmity), Sept. 4, 1599; fine of £200 (Rep. 24, fo. 450 b).
September 6, 1599William Quarles, Mercer
[Sworn Sept. 13] (fn. 19) [Nominated: W. Glover, W. Craven, John Cleve (Haberdasher).
Discharged (on plea of infirmity) November 8, 1599; fine of £500 (Rep. 25, fo. 3).
November 14, 1599Thomas Cambell, IronmongerS. 1600–1. M. 1609–10.
[Sworn Nov. 20] (fn. 20) [Nominated: W. Craven, J. Deane, W. Glover]
Knighted July 26, 1603: Removed to Bread Street, April 23, 1610.
April 26, 1610 (fn. 21) James Cullymore, Haberdasher
[Nominated: R. Pyat, F. Evington, Richard Wiseman]
Sworn and discharged (on plea of old age, weakness and inability and as having been very serviceable in the hospitals), May 3, 1610; fine of £500 (Rep. 29, fo. 217).
May 3, 1610Richard Pyat, GrocerS. 1610–11.
[Sworn May 4] (fn. 22) [Nominated: R. Wiseman, Thomas Walthall, F. Evington]
Died January 19, 1620.
February 17, 1620Richard Deane, Skinner (Sheriff)S. 1619–20.
[Sworn same day] (fn. 23) [Nominated: James Cambell, R. Backhouse, William Freeman]
Removed to Farringdon Within, November 9, 1626.
November 16, 1626John Hawkins, Weaver
[Sworn same day] (fn. 24) [Nominated: W. Wollaston, E. Cotton, Nicholas Askew (Mercer)]
Discharged November 28, 1626; fine of £500 (Rep. 41, fo. 34 b).
December 15, 1626Sir Maurice Abbot, DraperS. 1627–8.
[Sworn same day] (fn. 25) [Nominated: E. Cotton, H. Garaway, Sir H. Rowe]
Removed to Coleman Street, September 13, 1631.
September 13, 1631Anthony Abdy, Clothworker (Sheriff)S. 1630–1.
[Sworn same day] (fn. 26) Removed to Candlewick, July 23, 1635.
July 23, 1635 (fn. 27) Robert Cambell, Ironmonger(S. 1630–1.)
From Farringdon Without.
[Nominated: T. Soame]
Died November 10, 1638.
January 29, 1639Isaac Penington, Fishmonger (Sheriff)S. 1638–9. M. 1642–3.
[Sworn same day] (fn. 28) [Nominated: Sheriff Wollaston, Roger Drake (Clothworker), Robert Austyn (Mercer)]
Knighted by authority of Parliament, 1649.
Discharged October 23, 1657. [Rep. 65, fo. 206 b]
October 23, 1657 (fn. 29) Sir John Wollaston, Goldsmith(S. 1638–9. M. 1643–4.)
From Aldersgate.
[Nominated: Alderman Sir T. Atkyn, Richard Hunt (Mercer), Robert Winch (Draper)]
Died April 26, 1658.
May 11, 1658 (fn. 30) Sir Thomas Atkyn, Mercer(S. 1637–8. M. 1644–5.)
From Lime Street.
[Nominated: Alderman Sir T. Andrewes, R. Winch, William Antrobus]
Discharged February 12, 1661 (Rep. 67, fo. 199 b).
June 13, 1661 (fn. 31) Benoni Honywood, Merchant Taylor
[Nominated: John Jefferies, Richard Nelmes, John Coldham]
Sworn and discharged same day; fine of £420 (Rep. 67, fo. 250).
June 27, 1661 (fn. 32) Henry Spurstow, Mercer
[Nominated: J. Coldham, R. Nelmes, George Poyner]
Sworn and discharged same day; fine of £620 (Rep. 67. fo. 258).
July 1, 1661John Coldham, Grocer
[Sworn July 9] (fn. 33) [Nominated: J. Woolnough, Robert Hickes, Richard Thorowgood (Fishmonger)]
Discharged April 15, 1662; fine of £300 and 20 marks (Rep. 68, fo. 90).
April 24, 1662Robert Hickes, Tallow-chandler
[Sworn April 29] (fn. 34) [Nominated: J. Woolnough, R. Thorowgood, H. Cliffe]
Discharged November 13, 1662; fine of £300 and 20 marks (Rep. 69, fo. 12 b).
December 2, 1662 (fn. 35) Richard Mills, Draper
[Nominated: W. Hooker, H. Cliffe, J. Woolnough]
Discharged (not sworn) on plea of age (over 74), and in consideration of his having been many years Treasurer of St. Bartholomew's Hospital and singularly useful and beneficial in that place December 9, 1662 (Rep. 69, fo. 32 b).
February 5, 1663 (fn. 36) Thomas Wild, Grocer
[Nominated: Henry Rapier (Grocer), R. Hanson, W. Hooker]
Sworn and discharged February 12, 1663; fine of £420 (Rep. 69, fo. 69).
March 5, 1663John Smith, Scrivener
Sworn March 12] (fn. 37) [Nominated: H. Rapier, R. Hanson, W. Hooker]
Discharged March 26, 1663; fine of £200 and 20 marks (Rep. 69, fo. 98 b).
April 9, 1663 (fn. 38) Hugh Parker, Merchant Taylor
[Nominated: James Hayes, J. Woolnough, H. Cliffe]
Discharged April 28, 1663; fine of £420 (Rep. 69, fo. 115 b).
April 28, 1663 (fn. 39) George Nodes, Merchant Taylor
[Nominated: R. Thorowgood, J. Hayes, H. Cliffe]
Sworn and discharged May 7, 1663; fine of £420 (Rep. 69, fo. 122 b).
May, 1663 (fn. 40) Humphrey Cliffe, Dyer
[Day not recorded]Sworn and discharged May 14, 1663; fine of £420 (Rep. 69, fo. 130).
May 19, 1663 (fn. 41) Richard Tyler, Salter
[Nominated: William Daniel, Humphrey Robinson (Stationer), Henry Hampson]
Sworn and discharged May 21, 1663; fine of £200 and 20 marks (Rep. 69, fo. 139).
June 2, 1663Richard Evans, Mercer
[Sworn June 18] (fn. 42) [Nominated: Thomas Boylston (Cooper), Henry Davy (Merchant Taylor), G. Waterman]
Discharged June 25, 1663; fine of £200 and 20 marks (Rep. 69, fo. 159 b).
July 23, 1663Edward Arris, Barber-Surgeon
[Sworn July 28] (fn. 43) [Nominated: Penning Alston, T. Boylston, Henry Shelbury (Scrivener).
Discharged September 8, 1663; fine of £300 and 20 marks (Rep. 69, fo. 188).
September 15, 1663 (fn. 44) Thomas Hayford, Haberdasher
[Nominated: Humphrey Halley, J. Woolnough, James Burton (Draper)]
Sworn and discharged September 22, 1663; fine of £200 and 20 marks (Rep. 69, fo. 199 b).
September 24, 1663 (fn. 45) Philip Dallow, Vintner
[Nominated: Richard Hutchinson (Ironmonger), Thomas Barnardiston (Skinner), R. Hanson]
Sworn and discharged November 10, 1663; fine of £300 and 20 marks (Rep. 69, fo. 232 b).
November 26, 1663Richard Browne, Clothworker
[Sworn Dec. 3] (fn. 46) [Nominated: T. Plampion, Roger Hatton, John Bence]
Discharged February 9, 1664; fine of £300 and 20 marks (Rep. 69, fo. 270).
March 1, 1664Charles Doe, GoldsmithS. 1664–5.
[Sworn March 8] (fn. 47) [Nominated: William Knight (Goldsmith), Edward Honywood, William Procter (Vintner)]
Knighted June 10, 1665; 'wholly displaced' (together with Sir A. Bateman, Alderman of Dowgate) 'for divers considerations this Court specially moving' March 5, 1667 (Rep. 72, fo. 71 b).
March 5, 1667Sir Richard Chiverton, Skinner(S. 1650–1. M. 1657–8).
Present Oct. 7, 1679] (fn. 48) From Cripplegate.
[Nominated: Alderman Sir R. Browne, Bart., —. Attwood, P. Jemmott]
Died October or November, 1679.
November 27, 1679 (fn. 49) Sir Thomas Alleyn, Bart., Grocer(S. 1654–5. M. 1659–60).
From Aldgate.
[Nominated: Alderman Sir J. Frederick, Sir T. Stampe, Sir T. Beckford]
Superseded by Royal Commission, October, 1683.
By Royal Commission.October 13, 1683Sir William Pritchard, Merchant Taylor (Lord Mayor).(S. 1672–3. M. 1682–3.)
[Sworn Oct. 16] (fn. 50) From Broad Street.
[Re-appointed by new Royal Commission, Feb. 17, 1685; sworn March 5 (Rep. 90, ff. 49, 54 b)]
Discharged by Royal Letter, read August 2, 1687 (Rep. 92, fo. 345).
Returned to Broad Street by restoration of the Charter, October 3, 1688.
August 6, 1687 (fn. 51) Sir John Peake, Mercer (Lord Mayor)(S. 1676–7.) M. 1686–7.
From Billingsgate.
Died May 16, 1688.
October 3, 1688Sir Thomas Alleyn, Bart., Grocer(S. 1654–5. M. 1659–60).
[By restoration of the Charter] (fn. 52) Seat declared vacant by omission to take the oaths before August 1, October 8, 1689 (Rep. 95, fo. 60 b).
October 15, 1689Sir Thomas Alleyn, Bart., re-elected.
[Sworn October 22] (fn. 53) [Nominated: Lord Mayor Pillington, Alderman Sir J. Lawrence, Sir James Smyth]
Died September, 1690; buried September 18.
September 25, 1690Richard Levett, HaberdasherS. 1691–2. M. 1699–1700.
[Sworn same day] (fn. 54) [Nominated. Lord Mayor Pilkington, Alderman Sir J. Lawrence, Thomas Westerne (Ironmonger]
Knighted October 22, 1691; died January 20, 1711.
January 23, 1711Francis Eyles, Haberdasher (Sheriff)S. 1710–1.
[Sworn February 6] (fn. 55) [Nominated: Lord Mayor Heathcote, Alderman Sir T. Stampe, Sir R. Knipe]
Created a Baronet, November, 1714; died May 24, 1716.

[By the Act of Common Council of September 20, 1711, it was enacted that at future vacancies the office of Alderman of this Ward should be offered to the senior Alderman for the time being, who had held the Lord Mayoralty, and in case of refusal to those next in seniority successively, until one accepted it. In case of refusal by all the Aldermen who had passed the Chair, the election was to be made by the Common Council]

June 5, 1716 (fn. 56) Sir Thomas Abney, Fishmonger(S. 1693–4. M. 1700–1.)
From Vintry.
[Sir William Ashurst (Billingsgate) declined]
Died February 6, 1722.
February 13, 1722 (fn. 57) Sir Samuel Garrard, Bart., Grocer(S. 1702–3. M. 1709–10.)
From Aldersgate.
Died March 10, 1725.
March 16, 1725 (fn. 58) Sir Gilbert Heathcote, Vintner(S. 1703–4. M. 1710–11.)
From Walbrook.
Created a Baronet, January, 1733; died January 25, 1733.
January 25, 1733 (fn. 59) Sir William Humphreys, Bart., Ironmonger.(S. 1704–5. M. 1714–5.)
From Cheap.
Died October 26, 1735.
October 28, 1735 (fn. 60) Sir Gerard Conyers, Salter(S. 1716–7. M. 1722–3.)
From Broad Street.
[Sir Charles Peers (Tower) declined to remove.]
Died July 20, 1737.
July 22, 1737 (fn. 61) Sir John Eyles, Bart., Haberdasher(S. 1719–20. M. 1726–7.)
From Vintry.
Died March 11, 1745.
March 14, 1745 (fn. 62) Sir Edward Bellamy, Fishmonger(S. 1724. M. 1734–5.)
From Billingsgate.
[Sir R. Baylis (Bread Street) and Sir W. Billers (Cordwainer), declined to remove]
Died March 28th, 1749.
April 4, 1749 (fn. 63) Sir John Thompson, Vintner(S. 1726. M. 1733–7.)
From Candlewick.
Died February 17, 1750.
February 20, 1750 (fn. 64) Sir John Barnard, Grocer(S. 1735–6. M. 1737–8.)
From Dowgate.
Discharged July 18, 1758 (Rep. 162 fo. 403.)
July 25, 1758 (fn. 65) Sir Robert Ladbroke, Grocer(S. 1743–4. M. 1747–8.)
From Castle Baynard.
Died October 31, 1773.
November 2, 1773 (fn. 66) Robert Alsop, Ironmonger(S. 1746–7. M. 1752.)
From Coleman Street.
Died May 24, 1785.
May 31, 1785 (fn. 67) Right Hon. Thomas Harley, Goldsmith(S. 1763–4. M. 1767–8.)
From Portsoken.
Died December 1, 1804.
December 11, 1804 (fn. 68) Sir Watkin Lewes, Joiner(S. 1772–3. M. 1780–1.)
From Lime Street.
Died July 13, 1821.
July 17, 1821 (fn. 69) Sir William Curtis, Bart., Draper(S. 1788–9. M. 1795–6.)
From Tower.
Died January 18, 1829.
January 27, 1829 (fn. 70) Sir Richard Carr Glyn, Bart., Salter(S. 1790–1. M. 1798–9.)
From Bishopsgate.
Discharged February 3, 1835 [Rep. 239, fo. 195]
February 3, 1835 (fn. 71) John Ansley, Merchant Taylor(S. 1805–6. M. 1807–8.)
From Bread Street.
Discharged November 24, 1835 [Rep. 240, fo. 7]
December 3, 1835 (fn. 72) Sir Claudius Stephen Hunter, Bart., Merchant Taylor(S. 1808–9. M. 1811–12.)
From Bassishaw.
Died April 20th, 1851.
May 6, 1851 (fn. 73) Sir John Key, Bart, Stationer(S. 1824–5. M. 1830–2.)
From Langbourn.
[W. Thompson (Cheap) declined to remove]
Discharged (on election to the Chamberlainship), June 7, 1853 [Rep. 257, fo. 255]
June 24, 1853 (fn. 74) Samuel Wilson, Weaver(S. 1833–4. M. 1838–9.)
From Castle Baynard.
[W. Thompson (Cheap), Sir P. Laurie (Aldgate), C. Farebrother (Lime Street), W. T. Copeland (Bishopsgate), T. Kelly (Farringdon Within) declined to remove]
Discharged March 22, 1871 [Rep. 275, fo. 131]
March 31, 1871 (fn. 75) Sir Francis Graham Moon, Bart., Stationer.(S. 1843–4. M. 1854–5.)
From Portsoken.
[Sir J. Duke (Farringdon Without), Sir J. Musgrove (Broad Street), T. Challis (Cripplegate), T. Sidney (Billingsgate) declined to remove]
Died October 13, 1871.
October 31, 1871 (fn. 76) Sir Robert Walter Carden, Cutler(S. 1850–1. M. 1857–8.)
From Dowgate.
[Sir J. Duke (Farringdon Without), Sir J. Musgrove (Broad Street), T. Challis (Cripplegate), T. Sidney (Billingsgate), Sir D. Salomons (Cordwainer), T. Q. Finnis (Tower) declined to remove]
Created a Baronet, June, 1887; died January 19, 1888.
January 27, 1888 (fn. 77) William James Richmond Cotton, Haberdasher.(S. 1868–9. M. 1875–6.)
From Lime Street.
[Sir W. Lawrence (Bread Street), Sir B. Phillips (Farringdon Within), Sir T. Gabriel (Vintry), Sir J. C. Lawrence (Walbrook), Sir T. Dakin (Candlewick), Sir A. Lusk (Aldgate), D. H. Stone (Bassishaw) declined to remove]
Discharged on election to the Chamberlainship, February 8, 1892 (Rep. 286).
February 12, 1892 (fn. 78) Sir Andrew Lusk, Bart., Spectacle Maker.(S. 1860–1. M. 1873–4.)
From Aldgate.
[Sir W. Lawrence (Bread Street), Sir J. C. Lawrence (Walbrook) declined to remove]
Discharged September 24, 1895 (Rep. 287).
October 3, 1895 (fn. 79) Sir William Lawrence, Carpenter(S. 1857–8. M. 1863–4.)
From Bread Street.
Died April 18, 1897.
April 27, 1897 (fn. 80) Sir James Clarke Lawrence Bart., Carpenter.(S. 1862–3. M. 1868–9.)
From Walbrook.
Died May 21, 1897.
June 1, 1897 (fn. 81) Sir Stuart Knill, Bart., Goldsmith(S. 1889–90. M. 1892–3.)
From Bridge Within.
[Sir J. W. Ellis (Broad Street), Sir H. E. Knight (Cripplegate), Sir R. Hanson (Billingsgate), Sir J. Savory (Langbourn), Sir D. Evans (Castle Baynard) declined to remove]
Died November 19, 1898.
November 29, 1898 (fn. 82) Sir Joseph Savory, Bart., Goldsmith(S. 1882–3. M. 1890–1.)
From Langbourn.
[Sir J. W. Ellis (Broad Street), Sir H. E. Knight (Cripplegate), Sir R. Hanson (Billingsgate) declined to remove]

Note A.—The election of W. Alleyn appears to have been set aside, as he was not sworn and no further reference to it is to be found. It is expressly stated that the election of his successor (Harper) on June 21, was in accordance with the Act of Common Council of June 16, which legalized the procedure adopted at Alleyn's election as well as at the two previous ones in 1553 and 1556. It seems natural to infer that the technical informality of Alleyn's election was recognized and that it was consequently regarded as void.

Note B.—There have been 27 removals to Bridge Without since the passing of the Act of 1711: on 16 of these occasions the Senior Alderman who had passed the Chair has accepted the Ward. The Wards of Bread Street, Castle Baynard, Dowgate, Langbourn, Lime Street, Portsoken, Vintry and Walbrook, have each contributed two Aldermen; those of Aldersgate, Aldgate, Bassishaw, Billingsgate, Bishopsgate, Bridge Within, Broad Street, Candlewick, Cheap, Coleman Street and Tower, one each. No Alderman has, within this period, been transferred from Cordwainer, Cornhill, Cripplegate, Queenhithe, or either of the Wards of Farringdon. Of these Cornhill and Queenhithe are the only ones which have never had an Alderman of sufficient seniority at the time of a vacancy to have an opportunity of removal to Bridge Without.
Sir H. Master (Coleman Street), who was actually senior Alderman in 1745, and Sir J. Hankey Langbourn) and W. Baker (Bassishaw), who were the two senior Aldermen in 1758, had not passed the Chair.]

Footnotes

1 Rep. 12 (1), ff. 231 b, 234; Letter Book R, fo. 71 b.
2 Rep. 13 (1), ff. 95 b, 96; Letter Book R, fo. 277 b.
3 Rep. 13 (2), fo. 447 b.
4 Rep. 14, fo. 31 b.
5 Rep. 14, fo. 10 b.
6 Rep. 16, ff. 157, 160; Letter Book V, ff. 81, 82 b.
7 Rep. 17, fo. 106; Letter Book X, fo. 19 b.
8 Rep. 18, ff. 191, 235.
9 Rep. 18, fo. 263; Letter Book X, fo. 330 b.
10 Rep. 18, fo. 284; Letter Boox X, fo. 347 b.
11 Rep. 19, ff. 130, 131; Letter Book Y, fo. 103 b.
12 Rep. 20, fo. 202; Letter Book Z, fo. 143 b.
13 Rep. 20, fo. 441 b. Letter Book Z, fo. 315.
14 Rep. 21, fo. 462 b.
15 Rep. 22, ff. 290 b, 298 b.
16 Rep. 23, fo. 354. Letter Book AB, fo. 317.
17 Rep. 23, ff. 470, 471. Letter Book AA, fo. 2.
18 Rep. 24, ff. 446, 447.
19 Rep. 24, ff. 452, 454.
20 Rep. 25, ff. 7, 8 b.
21 Rep. 29, fo. 213 b. Letter Book DD., fo. 120.
22 Rep. 29, ff. 217, 218 b. Letter Book DD. fo. 183.
23 Rep. 34, fo. 341 b.
24 Rep. 11, fo. 20.
25 Rep. 41, fo. 53 b.
26 Rep. 45, fo. 488 b.
27 Rep. 49, fo. 277 b.
28 Rep. 53, fo. 79 b.
29 Rep. 65, fo. 206 b.
30 Rep. 66, fo. 83 b.
31 Rep. 67, fo. 250.
32 Rep. 67, fo. 258.
33 Rep. 67, ff. 260, 267.
34 Rep. 68, ff. 102 b, 104 b.
35 Rep. 69, fo. 24.
36 Rep. 69, fo. 64 b.
37 Rep. 69, ff. 81 b, 86.
38 Rep. 69, fo. 109.
39 Rep. 69, fo. 116 b.
40 Rep. 69, fo. 130.
41 Rep. 69, fo. 134.
42 Rep. 69, ff. 144 b, 152 b.
43 Rep. 69, ff. 177, 178.
44 Rep. 69, fo. 197.
45 Rep. 69, fo. 203 b.
46 Rep. 69, ff. 241 b, 246.
47 Rep. 69, ff. 283, 288.
48 Rep. 72, fo. 71 b.
49 Rep. 85. fo. 19 b.
50 Rep. 88, fo. 184 b.
51 Rep. 92, fo. 363.
52 Rep. 94, fo. 1.
53 Rep. 95, ff. 62, 64 b.
54 Rep. 95, fo. 166 b.
55 Rep. 115, ff. 71, 81.
56 Rep. 120, fo. 230.
57 Rep. 126, fo. 182.
58 Rep. 129, fo. 184.
59 Rep. 137, fo. 191.
60 Rep. 139, fo. 386.
61 Rep. 141, fo. 346.
62 Rep. 149, fo. 188.
63 Rep. 153, fo. 213.
64 Rep. 154, fo. 154.
65 Rep. 162, fo. 408.
66 Rep. 177, fo. 450.
67 Rep. 189, fo. 193.
68 Rep. 209, fo. 52.
69 Rep. 225, fo. 608.
70 Rep. 233, fo. 239.
71 Rep. 239, fo. 196.
72 Rep. 240, fo. 34.
73 Rep. 255, fo. 222.
74 Rep. 257, fo. 290.
75 Rep. 275, fo. 147.
76 Rep. 275, fo. 335.
77 Rep. 285.
78 Rep. 286.
79 Rep. 287.
80 Rep. 288.
81 Rep. 288.
82 Rep. 289.