List 25: Prebendaries
Fenton

Sponsor

Institute of Historical Research

Publication

Author

Diana E. Greenaway

Year published

1999

Supporting documents

Pages

70-73

Annotate

Comment on this article
Double click anywhere on the text to add an annotation in-line

Citation Show another format:

'List 25: Prebendaries: Fenton ', Fasti Ecclesiae Anglicanae 1066-1300: Volume 6: York (1999), pp. 70-73. URL: http://british-history.ac.uk/report.aspx?compid=9924 Date accessed: 20 September 2014.


Highlight

(Min 3 characters)

Prebend

Fenton part of soke of Sherburn in Elmet (W.R.), ancient estate of abp. (EYC I no. 6, cal. P. H. Sawyer, Anglo-Saxon Charters (Royal Hist. Soc., 1968), no. 712; cf. EYC I no. 7); in 1086 abp.'s estate of Sherburn included Barkston, Church Fenton and Lennerton (Yorks. DB fos. 302v, 379).

Prebs. of Fenton and Wistow (list 49) created by abp. out of former preb. of Sherburn, after 10 Nov. 1215, conf. by pope 31 Aug. 1218 (Reg. Gray pp. 132-4 and n.), this preb. consisting of tithes, altarage and obventions in Fenton, Lennerton and Barkston and a portion of the church of Sherburn, after d. of M. Peter of Sherburn (see below), with land in Poppleton and moiety of church of St Maurice, Monkgate, York. Second moiety of St Maurice (formerly preb. Fridaythorpe, list 26) added 1233 × 40 (ibid. p. 184). Vicarages ord. in prebendal churches of Sherburn, Fenton and St Maurice Oct. 1240 (ibid. pp. 185-8). Proctor of abp. Giffard at the Curia was authorized to make an agreement about a canonry of York and the church of Fenton 18 Nov. 1268 (Reg. Giffard p. 7).

Houses in Minster Close by March 1292 (Chs. Vicars Choral no. 325). Prebendal house in High Petergate 14th cent. (RCHM York V 181, cf. p. 200).

Matteo Rosso Orsini's proposal to appropriate this preb. (with preb. Nassington in Lincoln cath.) to St Peter's and the hospital of S. Spirito in Sassia, Rome, of which he was warden, opposed by abp. in letter dated 20 Sept. 1288 (Reg. Romeyn II pp. xvi-xviii, 28-9) and in 1290 was opposed by kg. and barons (CCR 1288-96 pp. 134-5, 450; Rotuli Parliamentorum (6 vols., Rec. Comm. [1783]) I 33b; CPL I 518 = Reg. Nic. IV no. 3341). Settlement 1302 (CCR 1296-1302 pp. 601, 613).

Preb. not included in Extents of c. 1295.

Valuation

1267 annual income 130m. (Reg. Giffard p. 133). 1291 £53 6s. 8d.; vicarage of Sherburn £5 (Taxatio p. 297a).

Prebendaries of Sherburn

Preb. created by abp. Thomas I or Thomas II (1070 × 1100 or 1109 × 14) (EEA V no. 8), which consisted of the church of Sherburn, with its possessions; land in Newthorpe, land in Micklefield, Huddleston, (Upper) Poppleton, and in York near Acomb and in Monkgate.

[Durand

Archdcn. by 1093, prob. to after 1109 (list 8). Held land of this preb. at creation of preb. (EEA V no. 8).]

Robert

Provost of Beverley, occ. among cans. of York from Sept. 1177 × 22 Nov. 1181 (EYC I no. 280 = EEA XX no. 53). Occ. as can. frequently. Occ. as this preb. 1195 (HCY III 103). Provost of Beverley by 1181, d. by 1201; brother of Ralph d' Aunay, archdcn. of York (list 9; cf. EYC III no. 1834 = EEA XX no. 8, EYC V no. 330), and nephew of abp. Roger (Beverley Fasti p. 5).

M. Peter of Sherburn

Preb. Ulleskelf, presum. res. before 20 Jan. 1216 (list 44). Occ. as this preb. 10 Nov. 1215 × 31 Aug. 1218, his rights secured until his d. (Reg. Gray p. 133). Occ. as can. of York and provost of Beverley 1 March 1218 (ibid. p. 132). Occ. as can. several times. Abp.'s official c. 1219 (Cart. Guisborough II 186). Prob. d. before Apr. 1219 (see below). His successor as provost of Beverley occ. 1226 (Reg. Gray p. 223; Beverley Fasti p. 5).

Prebendaries of Fenton

M. Walter de Wisbech

Preb. Givendale by ? 1201 (list 27). First preb. of Fenton soon after creation of preb. in 1218 (see notes on preb. above), prob. coll. by abp. when appd. archdcn. of E.R., not before 31 Aug. 1218, but before Apr. 1219 (list 11). Occ. as this preb. before 8 Apr. 1220 (Reg. Gray pp. 186 n., 187 n.). Transf. to preb. Driffield before 10 Apr. 1226 (list 23).

M. Robert of Winchester

Preb. Fridaythorpe, last occ. 17 Apr. 1222 (list 26). Occ. as this preb. 24 Oct. 1230 (Reg. Gray p. 41) and several times (ibid. pp. 186, 187 n.). Land in Fossgate, York (Chs. Vicars Choral no. 102). Prec. by 4 Dec. 1235; ? res. by 26 March 1240; d. before Oct. 1240 (list 3).

M. Sewal de Boville

First occ. as can. 5 Oct. 1236 (Reg. Gray p. 75 n.). Occ. as this preb. Oct. 1240 (ibid. pp. 185-8). Archdcn. of York by 16 Jan. 1248 (list 9). Dean by 21 Sept. 1249 (list 2). Occ. as this preb. as dean 19 Jan. 1250 (YMF I no. 27, cf. no. 26). This preb. until became abp. of York, el. c. Oct. 1255, temps. 4 May 1256, cons. 23 July (Reg. Urbain IV no. 129, cal. CPL I 378-9; list 1).

M. John of Exeter alias Gervais

Chanc. by 11 March 1256 (list 4). Abp.'s coll. to this preb. 1256 (Close Rolls 1259-61 p. 261). Res. by 12 Sept. 1258 (CPR 1247-58 p. 152) to become preb. Warthill (list 45).

M. John Maunsel the younger (fn. 159)

Royal clerk, one of custodians of temps. during vacancy in abpric. May-Dec. 1258 (CPR 1247-58 p. 645, 1258-66 p. 6). Royal coll. to this preb. in succession to M. John of Exeter, s.v., 12 Sept. 1258 (CPR 1247-58 p. 652). Kg.'s mandate to sheriff to give him possession 7 Aug. 1259 (ibid. 1258-66 p. 43). But preb. had been prov. to Stephen, nephew of bp. of Palestrina, by Otto cardinal-dcn. of S. Maria in Via Lata, with papal authority, after d. of abp. Sewal de Boville [1 May 1258] (Reg. Urbain IV no. 129, cal. CPL I 378-9). Kg. supported Maunsel in letters of 16 Jan. 1260 (Close Rolls 1259-61 p. 261; CPR 1258-66 p. 113), 25 Feb. 1260 (Close Rolls 1259-61 p. 275; cf. p. 278). But Maunsel was suspended by abp., excomm. and ordered to surrender preb. to Stephen; absolved and gr. lic. to hold benefices 13 Jan. 1262 (Reg. Urbain IV no. 129, cal. CPL I 378-9). Also preb. of Wells (CPR 1266-72 p. 721); preb. of Salisbury (1 Fasti IV 108). Kinsman of John Maunsel the elder, treas. of York and preb. Wilton (lists 5, 48). D. by Aug.-Sept. 1265 (CCR 1264-68 pp. 129, 189; cf. CPR 1258-66 p. 506).

Stephen

Nephew of Stephen de Vancha, cardinal-bp. of Palestrina. Prov. to this preb. by Otto cardinal-dcn. of S. Maria in Via Lata, with papal authority, after d. of abp. Sewal de Boville on 1 May 1258 (Reg. Urbain IV no. 129, cal. CPL I 378-9). Dispute with M. John Maunsel (above) who evidently surrendered preb. to him before 13 Jan. 1262 (ibid.).

M. Peter de Charny

Abp. of Sens, papal chamberlain, occ. as this preb. 5 Nov. 1267, fruits to be paid in London (Reg. Giffard p. 133). Abp. of Sens until 1274.

M. Peter de Montbrun

Papal chamberlain and notary, inst. to preb. of York by papal order in succession to Peter abp. of Sens 18 March × 4 Sept. 1268 (Reg. Giffard p. 26). Occ. as can., disp. for plurality 2 Aug. 1268 (Reg. Clém. IV no. 711, cal. CPL I 425). Also can. of Chartres, Narbonne and 'Majoricensis' [? Mallorca] (ibid.). Res. this preb. on becoming abp. of Narbonne 1272 (Reg. Grég. X no. 131, cal. CPL I 443).

M. Jordan Orsini

First occ. as can., called M. Jordan Romanus, 1 Sept. 1271 (Close Rolls 1268-72 p. 428). Papal chapl., can. of York, papal prov. to this preb. in succession to Peter abp. of Narbonne 15 Jan. 1273 (Reg. Grég. X no. 131, cal. CPL I 443). Cardinal-dcn. of S. Eustachio, created 12 March 1278 (Eubel I 49). Occ. as can., prob. this preb., appointing attorneys for 5 years 15 Feb. 1281 (CPR 1272-81 p. 424). Occ. as can. at el. of abp. Romeyn in Rome, conf. 17 Feb. 1286 (Reg. Hon. IV no. 278, cal. CPL I 483). D. at Rome 8 Sept. 1287, during vacancy in papacy (Paravicini Bagliani, Testamenti p. 44; Reg. Romeyn II 4). Brother of John cardinal-dcn. of S. Nicola in Carcere Tulliano, preb. Fridaythorpe, pope Nicholas III (1277-80) (list 26) (Reg. Grég. X no. 131, cal. CPL I 443). Uncle of Napoleo Orsini, preb. South Cave (list 22) and of Matteo Rosso Orsini, this preb. (below).

M. William of Pickering

Called rector of Torpenhow (Cumb.) 2 Nov. 1286 (Historiae Dunelmensis Scriptores Tres [ed. J. Raine] (SS ix, 1839) app. p. xcvi). Abp.'s clerk, appd. auditor of causes 6 Dec. 1286 (Reg. Romeyn I 62). Archdcn. of Nottingham by 28 Sept. 1287 (list 12). Coll. to this preb. by abp. to succeed M. Jordan Orsini 8 Nov. 1287, mandate to induct dated 10 Nov.; coll. repeated 18 March 1288 (Reg. Romeyn I 370, 370 n.). Papal prov. to Matteo Rosso Orsini after 22 Feb. 1288; papal mandate to abp. to annul William's coll. dated 19 Jan. 1290 (ibid. II 3-7). Difficulty over possession of preb. until 15 Nov. 1293 (CCR 1288-96 p. 307). Exch. of this preb. with John de Berwick for preb. Holme conf. by kg. 22 Nov. 1296 (CPR 1292-1301 p. 221; list 29).

Matteo Rosso Orsini

Cardinal-dcn. of S. Maria in Porticu, created May 1262 (Eubel I 51). His good offices at the Curia sought by abp., who sent him a gift, 4 Nov. 1271 (Reg. Giffard pp. 144-5). Papal prov. of this preb. in succession to cardinal Jordan Orsini after 22 Feb. 1288; papal mandate to abp. to annul coll. of M. William of Pickering and put Matteo in possession within one month, dated 19 Jan. 1290 (Reg. Romeyn II 3-7). Dispute over Matteo's proposals to appropriate preb. to St Peter's and the hospital of S. Spirito in Sassia, Rome, 1290-1302 (see notes on preb., above). Business of preb. at Rome 1291 (Reg. Romeyn I 393, II 7). Settlement included ex gratia payment to Matteo 15 Nov. 1302 (CCR 1296-1302 p. 613). D. 4 Sept. 1305 (Eubel I 51). Son of Gentile Orsini and thus nephew of John, cardinal-dcn. of S. Nicola in Carcere Tulliano, preb. Fridaythorpe, pope Nicholas III (1277-80) (list 26) and of Jordan Orsini, this preb. (above) (see Gregorovius V (1) 215).

M. John de Berwick (fn. 160)

Royal clerk; preb. Holme from 30 Sept. 1294 (list 29). Royal coll. to this preb. in exch. with M. William of Pickering, s.v., 22 Nov. 1296 (CPR 1292-1301 p. 221). Keeper of queen Eleanor's gold 1285, keeper of queen's wardrobe 1287-90, justice itinerant from 1292 (Tout, Chapters II 42 n., V 238-9, 272; Foss, Judges III 237). Also can. of Exeter, preb. of Lichfield, London, Salisbury (1 Fasti I 45, IV 54-5) and Wells (2 Fasti VIII 48). This preb. until d., 30 June 1312 (Reg. Simonis de Gandavo, ed. C. T. Flower and M. C. B. Dawes (CYS xl, xli, 1934) II 789; CPR 1307-13 p. 481).

Footnotes

159 For his career, see Biog. Ox. II 1217-18.
160 For his career, see DNB s.n. Berewyk.